עיריית ת"א נגד הבדים: מפנה את גלילי הבד ממדרחוב נחלת בנימין

החל מחודש נובמבר יידרשו בעלי חנויות, ובראשם סוחרי הבדים, לאפסן את מרכולתם בתוך החנות, בהוראת בימ"ש. הסוחרים: "גזר דין מוות לעסקים"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

מדרחוב נחלת בנימין צפוי לשנות בחודש הבא את פניו. עיריית תל אביב הודיעה אתמול (ראשון) לבעלי העסקים במדרחוב כי החל מ-1 בנובמבר תאסור עליהם להוציא סחורה לתצוגה ברחוב. הסוחרים, ובראשם עשרות בעלי חנויות בדים, חלקם פועלים במדרחוב עשרות שנים, טוענים כי ההחלטה תגרום נזק רב לרחוב, לתדמיתו ולעסקים. הם מבטיחים להיאבק נגד הוראת העירייה, שתמנע מהם להשעין על חלונות הראווה את גלילי הבד הצבעוניים.

"הבדים היו ככה כל הזמן, בתצוגה ברחוב. זו החוויה של נחלת בנימין", אמר אתמול הרצל זכריה, בעל חנות בדים. "זו חוויה כיפית. במטוסים מראים לתיירים את מדרחוב נחלת בנימין, את כל הבדים מחוץ לחנויות. אנחנו משלמים מסים, ארנונה, אגרות על שלטים ואפילו דו"חות כשמקבלים. עכשיו סוגרים לנו את האוויר. לא יהיה לנו חמצן פה. אנשים רואים בדים, מסתכלים, ממששים, נכנסים וקונים. מזה אנחנו חיים. בלי זה לא יהיה לנו כלום".

פקחי העירייה עברו אתמול בין בעלי ומנהלי החנויות, ביקשו מהם תעודת זהות והחתימו אותם על טפסים שבהם הצהירו כי הובהרו להם ההוראות החדשות. לדברי הסוחרים, הפקחים לא הסבירו להם מדוע הסחורה המעטה שהם מוציאים לרחוב מפריעה לעירייה. "הדבר האבסורדי הוא שמביאים לנו כל שלישי ושישי דוכנים של אומנים, אבל לנו אסור לשים כלום בחוץ", אמר יורם סלומון, בעל חנות לאביזרי אופנה. "אני מציע שיוציאו מפה גם את הספסלים והעצים", הוסיף בציניות.

צילום: אסתי זנדברג

"זו החלטה שרירותית", אמר בייאוש אברהם כהן, שמפעיל כבר 11 שנים חנות קטנה במיוחד לאביזרי יד שנייה. "זה רחוב רחב. אין פה תנועה. למי זה מפריע בכלל? אנשים רק מנסים להתפרנס בכבוד". החנות של כהן משמשת בעיקר מחסן לסחורה. את רוב העסקים הוא עושה על סף הרחוב. "זה בהחלט יגרום נזק. אם אני לא יכול להוציא דברים החוצה, אני אצטרך לזרוק המון דברים שלא כל כך משתלמים".

לפני כשנה וחצי ניסתה העירייה להוביל מהלך דומה כמעט ללא התראה. פקחי העירייה עברו בין העסקים והורו להם לפנות את כל הסחורה מהרחוב בתוך שמונה שעות. כ-50 סוחרים התאגדו, פנו לעו"ד משה לין, ועתרו לבית המשפט. הם טענו כי עם הפיכת הרחוב למדרחוב, לפני 25 שנה, התירה להם העירייה להוציא סחורות לרחוב. לדבריהם, העירייה מנסה לדחוק אותם החוצה לטובת יריד האומנים והאיסור על הוצאת הסחורות הוא בבחינת "גזר דין מוות" לעסקים. העירייה טענה כי בניגוד לסיכום עמה, הסוחרים השתלטו למעשה על שטח המדרכה והפקיעו אותו מהציבור.

בחודש שעבר דחה בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב את עתירת הסוחרים ולמעשה נתן אור ירוק לעירייה לפנות את הסחורות מהרחוב. "אף אם בעבר הבטיחה העירייה לעותרים, בבחינת הבטחה שלטונית תקפה, כי הם יוכלו להציב גליל בד אחד מחוץ לחנויות (ואף למעלה מכך), אין בכך כדי למנוע מהעירייה לחזור בה מהבטחתה, בוודאי במקום בו נפרץ הסכר והמסחר עבר מתוך החנות החוצה, תוך השתלטות על שטח הרחוב", נימקה השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן. לדבריה, דווקא קבלת העתירה תהווה אפליה פסולה כלפי סוחרים אחרים בעיר, אשר אינם יכולים להציג את מרכולתם ברחוב.

דודי מרמר, בעל חנות בדים, שיזם את התאגדות הסוחרים ואת הפנייה לבית המשפט, הבטיח אתמול לא להרים ידיים. בימים אלו הוא מנסה לאסוף עשרות אלפי שקלים מעמיתיו, הדרושים על מנת לערער על החלטת בית המשפט. "הם הורסים את הרחוב הזה. תסתכל איזה צבע יש לחנויות. איפה נשים את כל התצוגה הזאת? הרחוב יהיה שממה", אמר. מרמר אף יזם הפגנה של בעלי העסקים ביום שישי הקרוב, במהלכה הם מתכננים לחסום את הרחוב ולשבש את יריד האומנים.

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "מטרת המדיניות המדוברת הנה לאפשר מעבר חופשי ללא כל מכשול לציבור הרחב העובר במדרחוב, בדומה לשאר המדרכות בכל העיר. העירייה אוכפת את חוק עזר שמירת הסדר והניקיון, על פיו חל איסור על עסקי החנויות להוציא מיטלטלין לשטח הרחוב ללא היתר, זאת לאחר שמספר בתי עסק במדרחוב החלו להשתמש ברחוב ובמעבר הציבורי כבשלהם, ללא כל היתר ותוך גרימת הפרעה לכלל ציבור המשתמשים בדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ