תושבי המועצה האזורית אבו בסמה נגד ההחלטה לפצלה לשתיים

משרד הפנים אימץ דו"ח שקבע כי ריבוי המטלות והפיזור הגיאוגרפי הגדול של הישובים מחייב פיצול. התושבים: "טקטיקה כדי שלא נערוך בחירות"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

המועצה האזורית אבו בסמה תחולק לשתי מועצות נפרדות, כך החליט בשבוע שעבר שר הפנים אלי ישי. התושבים מוחים נגד ההחלטה וטוענים כי היא מיועדת למנוע מהם לממש את זכותם הדמוקרטית. הבחירות למועצה נדחו מספר פעמים בשנים האחרונות והיו אמורות להיערך בעוד חודש וחצי. משמעות ההחלטה הנוכחית היא שבשתי המועצות יהיו ועדות ממונות, וגם כעת לא יתקיימו בהן בחירות.

המועצה האזורית אבו בסמה, המונה 11 יישובים בדואיים, משרתת כ-30,000 תושבים ואמורה לשרת עוד 50,000 תושבי פזורה נוספים בתחום החינוך.לאחר דיונים ארוכים החליטו במשרד הפנים כי המועצה תחולק לשתי מועצות אזוריות נפרדות, צפונית ודרומית, האחת תהיה אחראית לישובים לאורך כביש 31 ותכלול את הישובים הבאים תרבין א-צאנע, אום בטין, אל סייד, מולדה, כחולה, מכחול ודריג'את. והשנייה תהייה אחראית על הישובים לאורך כביש 21 ו- 40 ותכלול את הישובים: אבו תלול, אבו קרינאת, קצר א-סר וביר הדאג'.

"אנחנו מתנגדים לחלוקה הזאת, שאמורה לשרת אותנו. צריכים לאפשר בחירות, משנת 2003 דחו את הבחירות. גם עכשיו הם עושים תרגילים כדי למנוע את הבחירות. פשוט גונבים את הזכות הדמוקרטית שלנו. אני קורא לשר לבטל את החלטה הזאת, צריך לתת את לתושבים לבחור את מי שעומד בראשם". אמר סלמאן אבן חימד, חבר ועד היישוב ביר הדאג'.

מועצה אזורית אבו בסמה. דרך ראשית חוצה את הישוב לסרוגין סלולה והשאר נראה כמו ישוב זמניצילום: אליהו הרשקוביץ

גם איבריהם אלהשוולה, יו"ר ועד בישוב קצר אסר שבתחומי המועצה, טוען שמדובר בתרגיל פוליטי של שר הפנים אלי ישי. " זוהי טקטיקה כדי שלא נערוך בחירות, אחרי שבע שנים אני חושב שצריך לתת את התושבים לממש את זכותם, עכשיו הם רוצים לפצל את המועצה ולחזור על אותו סרט. זה לא הגיוני ומעשה לא חכם, הם רוצים למנות אנשים במקום לתת לתושבים לנהל את עצמם. לא צריך ועדות ממונות".

מנגד, חסן אטראש, פעיל חברתי מהישוב מולדה שבתוחמי המועצה, הגיש בג"ץ לפני כחודשיים נגד קיום הבחירות באמצעות עו"ד גלעד אבני. לדבריו יש הצדקה באי קיום הבחירות. "הישובים אינם בעמדת זינוק לבחירות: אין דרכי גישה , אין קווי מים, אין ספר בוחרים. ביישוב שלנו יש 90 בעלי זכות בחירה, וביישוב חיים 4,500 תושבים. באבו טלול ל-14 תושבים יש זכות בחירה, מתוך 4000 תושבים. איך אפשר לקיים בחירות כך?".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי ההחלטה התקבלה בהתאם לחוות דעת מקצועית של מטה משרד הפנים על סמך דו"ח ביניים של ועדה בראשות פרופ' רזין. פיצול מועצת אבו בסמה לשתי מועצות אזוריות, צפונית ודרומית, נעשה במטרה לאפשר לרשות המקומית לקדם את אכלוס יישובי הקבע הבדואיים, להקים מבני ציבור ותשתיות, ולהגדיל מקורות ההכנסה של הרשות המקומית.

מועצת אבו בסמה נמצאת על שטח גיאוגרפי של כ-2 מיליון דונם, ללא רצף טריטוריאלי. צמצום מספר הישובים בכל מועצה, והקטנת השטח הגיאוגרפי של כל מועצה יסייע ליכולת הביצוע של הרשות המקומית לקידום האכלוס ביישובי הקבע. מהדו"ח עולה שחלק ניכר מיישובי הקבע עוד לא אוכלסו (רק 7,190 תושבים נרשמו עד כה כתושבי האזור), טרם הוקמו מבני ציבור ותשתיות ולמועצה אין מקורות הכנסה למעט תקציבים מהמדינה וארנונה מאזורי כרייה וחציבה. המועצה לא גובה ארנונה מן התושבים.

לשתי המועצות ימונו ועדות קרואות בהקדם, ולא תתקיימנה בהן בחירות במסגרת הבחירות למועצות האזוריות הקבועות בחוק לראשית דצמבר 2012. לאחר שייקבע על ידי שר הפנים שהמועצות החדשות בשלות לגשת לבחירות מוניציפאליות, יוכרז בהן על בחירות במועד מיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ