משרד הפנים דן במתקן הכליאה לאפריקאים בנגב

בדיון במועצה הארצית לתכנון ולבנייה יובאו המלצות החוקר המיוחד שמונה לבחינת ההתנגדויות לבניית המתקן, בהן הגבלת מספר האנשים באוהלים

גילי כהן
יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
יניר יגנה

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה במשרד הפנים דנה היום (שלישי) בהמלצת החוקר המיוחד שמונה לבחינת ההתנגדויות לתוכנית הבנייה של מתקן הכליאה למהגרים אפריקאים בנגב. אחת ההמלצות שניסח החוקר עו"ד גדעון ויתקון ותוצג למועצה הארצית היא להגביל את מספר האפריקאים שיתגוררו באוהלים במתקן הכליאה.

ויתקון ממליץ להוסיף סעיף בתוכנית המתאר למתקן שיצמצם את מספר מקומות השהייה באוהלים בשטחים המיועדים לאכלוס מיידי, "תוך שמירה על אפשרות מעבר של שוהה באוהלים למבנה קשיח שלושה חודשים מיום קליטתו".

החוקר, שמונה לשמיעת כל ההתנגדויות לתוכנית לבניית מתקן הכליאה, ממליץ להגביל במידה ניכרת את הקמת האוהלים במקום המיועד למתקן קבע. הוא גם מבקש לבטל לחלוטין את דרישת משרד הביטחון, האחראי לבניית המתקן, לאכלס את מתקן הקבע גם אם לא הושלמה בניית המבנים הציבוריים במקום - מרפאות, חדרי פנאי ותעסוקה וגני ילדים. ההתנגדויות עלו בין היתר עקב מסמך פנימי של משרד הרווחה, שהתריע על התנאים הקשים במתקן.

מתקן הכליאה בסהרונים, החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

החוקר גם מציע שלא להורות לבטל את כיתות המחשבים במתקן, לאור חשיבותם לתעסוקה ולסדר היום הקבוע של השוהים במתקן. כל ההמלצות כפופות לאישור המועצה הארצית.

הקמת מתקן הקבע למהגרים האפריקאים נמצאת בשלבי התכנון האחרונים. כעת נבנים 3,000 מקומות המיועדים לאכלוס כבר בתוך שנה. ביוני השנה הציג משרד הביטחון את תוכנית המתאר להקמת מתקן הכליאה עם בקשה לשינויים. בהם, בקשה להקים אוהלים ולא מבנים קבועים בשישה מעשרת המתחמים המיועדים למגורים; ובקשה לדחות בשלושה חודשים את הקמת מבני הציבור, דבר שהיה עד כה תנאי לאכלוס המתקן. במשרד טענו שהסיבה לבקשות הוא לוח זמנים צפוף והחשש שלא יעמדו בבנייה כפי שהגדירה הממשלה. את השינויים האלו אישרה להפקדה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה והוגשו להם שש התנגדויות, שבחן עו"ד ויתקון.

ויתקון מקבל גם את הערות מועצה אזורית רמת נגב שהמתקן אינו עומד בהנחיות הכבאות הנדרשות ומבקש הגשת נספח כיבוי אש. עם זאת, דחה החוקר חלק ניכר מהטענות העקרוניות שעליהן התבססו התנגדויות הארגונים החברתיים והמועצה האזורית, וקיבל את עמדת משרד הביטחון על השימוש באוהלים כאמצעי לפתרון מיידי במקומות שלא הסתיימה בניית מבני הקבע.

ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמוליק ריפמן, אמר בתגובה: "התוכנית למתקן אושרה בלחץ אלי ישי. היא התקבלה בחטא. לאט לאט הבינו שבתוכנית יש פגמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ