ברקת נגד החרדים

דמוקרטיה מוגבלת בבחירות למינהל הקהילתי בי-ם

עיריית ירושלים תשנה את שיטת ההצבעה למינהלים שרק "פעילים מוכחים" יוכלו להצביע - כדי למנוע השתלטות קבוצות מיעוט מאורגנות על הגופים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, החליט לשנות את שיטת הבחירות למינהלים השכונתיים בעיר מחשש להשתלטות של חרדים על שכונות מעורבות ומתוך רצון למנוע מעורבות של גורמים המקורבים לחמאס בבחירות במזרח הבירה.

בעוד כחודש יערכו בחירות ל-14 מינהלים קהילתיים בירושלים. המינהל הקהילתי הוא מעין עירייה זוטא, ששותף בניהול השכונה ומייצג את התושבים מול הגופים המוניציפאליים. החשש העיקרי של הציבור החילוני בעיר הוא שהחרדים ינצלו את הבחירות הללו כדי לתפוס עמדות כוח. מאחר שמדובר בגוף בוחרים קטן יחסית עם אחוזי הצבעה נמוכים, יכולות קבוצות מצביעים מאורגנות להכניס את המועמדים שלהם להנהלת השכונה, גם אם הם מייצגים מיעוט מבין התושבים. כך למשל קרה בשכונת הר חומה שבדרום העיר: בעוד כמחצית מתושבי האזור הם חילונים, כל מי שנבחר בבחירות הקודמות למינהלים, שנערכו לפני כשנה, הם גברים חובשי כיפה שמשתייכים ברובם לזרם החרדל"י. 

החשש כעת הוא שהתסריט הזה יחזור על עצמו בשכונות מעורבות נוספות. בקרית יובל שבדרום מערב העיר מתגוררות כמה מאות משפחות חרדיות, אך רוב רובה של השכונה עודנה חילונית. כעת חוששים תושבי השכונה מהשתלטות חרדית על המינהל. כדי למנוע זאת החליט ראש העיר להפעיל את סעיף 5.8 בתקנון הבחירות שמאפשר לו לבטל את הבחירות הפתוחות ולהגביל את זכות הבחירה. הסעיף קובע כי מי שראשי לבחור הוא רק מי שיוכיח שהיה פעיל בשנים האחרונות במינהל הקהילתי או במסגרות התנדבותיות שונות. 

ניר ברקת צילום: אמיל סלמן

הסעיף המגביל יופעל בחמש או שש שכונות נוספות, ביניהן גבעת שאול וקרית משה. השיטה תופעל גם בשכונה החרדית רוממה ואולי אף בשכונת רמת שלמה - בשתיהן בשל סכסוכים פנימיים בין פלגים חרדים. "תהליך הבחירות נועד ליצור מצב של כניסת תושבים למעורבות בשכונה, אבל בתנאים שנוצרו עלול להיווצר מצב שבו ההנהלה לא מייצגת את האוכלוסיות השונות", מסביר יוסי שרעבי, מנהל מינהל חברה בעירייה ויו"ר ועדת הבחירות למנהלים. 

בעיריית ירושלים מתכוונים לשנות את שיטת הבחירות למינהלים השכונתיים גם בשתי שכונות במזרח ירושלים – ואדי ג'וז וא-טור. הסיבה לכך, לדברי גורמים בעירייה, היא חשש מהשתלטות של גורמים המקורבים לחמאס על המינהלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ