דו"ח המבקר |

הליכי הרכש בנמל אשדוד לקויים, פוגעים בתחרות וביעילות

המבקר קבע כי החברה "פועלת שלא בהתאם לחוק חובת המכרזים ולתקנותיו"; במקביל, משרד האוצר נסוג מדרישתו לבדוק את עסקיו של יו"ר ועד העובדים אלון חסן

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

מבקר המדינה מותח בדו"ח השנתי שלו ביקורת חריפה על הליכי הרכש בחברת נמל אשדוד, שמגיעים לגובה של כ-60 מיליון שקל בשנה. "הביקורת העלתה ליקויים משמעותיים בהליכי הרכש של הנמל", קבע המבקר והוסיף כי החברה הממשלתית, המנוהלת על ידי היו"ר גדעון סיטרמן והמנכ"ל שוקי סגיס "פועלת שלא בהתאם לחוק חובת המכרזים ולתקנותיו", ולפיכך "פוגעת בתחרות, לא נותנת הזדמנות שווה לספקים ופוגעת בחסכון וביעילות".

היקף הרכישות השנתיות של חברת נמל אשדוד נע בשלוש השנים האחרונות בין 59-67 מיליון שקל. הרכישות האלו כוללות סוגים שונים של מוצרים ושירותים - החל בציוד כבד (מנופים למשל) דרך הסעדה לעובדים, שירות לאיתור חומרי נפץ, שירותי שיפוצים וכלה ברכישות קטנות כמו ציוד משרדי או חומרי ניקוי.

אחת ההוצאות השנתיות הגדולות של חברת נמל אשדוד היא על הסעדה לעובדים. היקף ההתקשרות של נמל אשדוד עם חברת ההסעדה עומד על 12 מיליון שקל בשנה - כאשר חלק ממומן על ידי החברה עצמה וחלק על ידי עובדיה (באמצעות ניכוי מתלוש המשכורת שלהם). המבקר קבע כי חברת נמל אשדוד התקשרה בהסכם עם חברת ההסעדה למרות שהעלות בפועל של ההסכם היתה צריכה לעמוד על 9.5 מיליון שקל בלבד. המבקר ציין בחומרה את אי פרסומו של מכרז פומבי בנושא הסעדה במשך שלוש שנים - שהוביל להתקשרויות זמניות שפגעו ביעילות, והביא להגדלת העלויות על שירותים אלו, שהגיעו לגובה מצטבר של 13.8 מיליון שקל בשלוש שנים.

מבקר המדינה אינו מפרט בדו"ח את שמותיהן של החברות שעמן התקשרה חברת נמל אשדוד. לפני כחצי שנה חשף הארץ כי חברה המייצרת חומי ניקוי בשם א.י הופס תעשיות, בבעלות אלון חסן - יו"ר ועד העובדים של נמל אשדוד - מכרה את תוצרתה לנמל באמצעות חברה אחרת בשם קליר אחזקות ששייכת לקרובת משפחתו של חסן. עוד קודם לכן, חשף תחקיר כי חסן מנהל עסקים פרטיים של עשרות מיליוני שקלים - חלקם מול חברות שהינן לקוחות הנמל (כמו חברת אגרקסקו למשל).

חסן טען אז בתגובה כי אינו "מוכר כלום לנמל. חברת קליר קונה ממני חומרים, יכול להיות שהיא מוכרת לנמל, איני רואה כאן בעיה". בעקבות המקרה הודיעה רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר בחודש יוני האחרון כי פתחה בהליך של בדיקת עסקיו של חסן.

הרשות הודיעה כי העבירה דרישה לדירקטוריון הנמל בראשותו של גדעון סיטרמן לקיים דיון דחוף בתוך שבעה ימים באשר לעסקיו של חסן בנמל, ולהגיש את ממצאי הבדיקה לרשות החברות הממשלתיות בתוך שבועיים. עוד הודיעה בהתייחסות חריפה יחסית, בטרם קיבלה את ממצאי הבדיקה – כי תעביר את אותם ממצאים שיתקבלו ליועץ המשפטי לממשלה להמשך הטיפול.

ההחלטה לפתוח בבדיקת עסקיו של חסן בנמל התקבלה על ידי דורון כהן, ששימש עד יוני כמנהל רשות החברות הממשלתיות. אלא שכבר באותה עת כהן היה צפוי לעזוב את תפקידו לעבור לשמש כמנכ"ל משרד האוצר. כהן לא עשה דבר בכדי לדאוג שהחלטתו אכן תיושם לאחר עזיבתו, ואינו אוכף אותה גם כעת כאשר הוא משמש כמנכ"ל משרד האוצר ומי שאחראי על התנהלותה של יחידת הסמך במשרד – רשות החברות הממשלתיות.

כעת נודע ל"הארץ" כי משרד האוצר נסוג מדרישתו לבצע בדיקה מיידת של עסקיו של חסן – ואינו דורש מהנהלת הנמל לעמוד בלוחות הזמנים שמסר לבדיקה וכלל לא מגביל אותה בזמנים. וכך, דירקטוריון חברת נמל אשדוד עדיין לא סיים לדון בעסקיו של חסן ולפיכך גם לא העביר את ממצאי הבדיקה שלו לרשות החברות וגם אינו צפוי לעשות זאת בקרוב.

מחברת נמל אשדוד נמסר בתגובה: "חברת נמל אשדוד קיבלה את טיוטת דו"ח מבקר המדינה והגישה את תגובתה למבקר כנדרש. חלק מהטעון תיקון כבר תוקן ונושאים נוספים הטעונים תיקון יטופלו בלוח זמנים קצר כחלק מתוכנית סדורה מראש".

באשר לאלון חסן נמסר מנמל אשדוד: "מבקר הפנים של חברת נמל אשדוד, ערך בדיקה על פי דרישת הדירקטוריון והגיש לאחרונה ממצאיה לדירקטוריון החברה. חברת נמל אשדוד פועלת על-פי הנחיית רשות החברות, וצפויה לדווח על ממצאי הבדיקה למנהל רשות החברות. נערכו דיונים בנושא אצל יו"ר החברה לגבי טיוטת נוהל ניגוד עניינים, בתאום עם רשות החברות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ