מכון התקנים: בישראל אלפי מגרשי כדורסל מסוכנים

יצרני הסלים פועלים לקבל לראשונה תו תקן של המכון. חודשיים אחרי שעמוד כדורסל בת"א קרס וגרם למות נער, המגרשים בעיר נותרו סגורים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

יותר מחודשיים אחרי מותו של אלון רונן בן ה-15 מקריסת עמוד כדורסל בבית ספר בצפון תל אביב, מושבתים עדיין רוב מגרשי הכדורסל בעיר. בעקבות ליקויי בטיחות שאותרו אחרי המקרה, עקרה העירייה עשרות סלים, אך טרם התקינה חדשים. בעירייה לא השיבו לשאלת "הארץ" כמה סלים בדיוק נעקרו. העירייה אמנם פרסמה מכרז לאספקת סלים חדשים, אך גילתה כי אין אף יצרן בארץ בעל תו תקן של מכון התקנים. בשל דרישת העירייה, פועלים בימים אלה שני היצרנים הגדולים בישראל להשלים הליך מזורז לקבלת תו תקן. בינתיים, במכון התקנים גילו כי ברחבי הארץ נותרו עוד אלפי סלים מסוכנים.

הסל שקרס היה מסוג "באסקט 2000". להערכת מומחים, אורך החיים של סל כזה נע בין חמש לשבע שנים ולאחר מכן הוא עשוי להוות סכנה. הבעיה העיקרית של הסל, המוצב במגרשים תחת כיפת השמיים, היא היעדר הגנה ראויה מפני חלודה. גם במקרה שבו נהרג רונן, מעריכים כי בגלל קורוזיה נחלש העמוד וקרס כשהופעל עליו לחץ. מיכאל סויסא, ראש ענף מעליות ומתקני הרמה במכון התקנים, אומר כי התקן הישראלי, שלפיו יפעלו מעתה שני היצרנים הגדולים, יחייב הגנה מפני קורוזיה ויבטיח סל איכותי יותר, בעל אורך חיים של 15 שנה לפחות.

לאחר קריסת העמוד הורה ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, לסגור את כל המגרשים בעיר ולבצע בהם בדיקות בטיחות. לצד זה, החלו מפעל הפיס והחברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי (משכ"ל), לדרוש מהרשויות המקומיות להתקין סלים בעלי תו תקן אם ברצונן לקבל לצורך זה תמיכה כספית. "המוצר החדש יהיה הרבה יותר טוב", אומר סויסא. "אני נזהר בהערכה, מאחר ואני שולט רק בתהליכי הבדיקה ולא בתהליכי הייצור והתכנון, אבל ההערכה שלי זה שבתוך חודש וחצי מהיום כבר יהיו סלים מאושרים ויהיה בשוק מלאי שלהם".

במגרשים ברחבי הארץ יש כ-8,000 סלים, רבים מהם מהסוג שקרס. חוזר מנכ"ל משרד החינוך מחייב את בתי הספר לערוך ביקורות לסלים אחת לשנה, אך ההוראה אינה נאכפת באדיקות. סויסא מעריך כי מתוכם, כ-3,000 סלים ישנים יותר עלולים להיות מסוכנים למשתמשים. "המתקנים האלה הולכים ונהיים יותר ויותר מסוכנים ככל שעובר הזמן. המתקנים הישנים שלא מטופלים, מתוחזקים או נבדקים, ילכו ויהיו יותר מסוכנים – אם הם לא מסוכנים כבר היום", הוא מזהיר.

עמוד הסל שקרס בבית הספר "אביב", לפני חודשייםצילום: מוטי מילרוד

דיוויד שולמן, יו"ר ועד שכונת רמת אביב ב', שבה נעקרו כל הסלים, מוחה על התנהלות העירייה. לדבריו, "כשצעד דרסטי כזה של סגירת כל המגרשים ועקירה של כל ציוד הספורט מבתי ספר, מתנ"סים ופארקים ציבוריים קורה, צריך לתכנן תוכנית במקביל", הוא אומר בהתייחס לכך שלא ניתן כמעט למצוא בתל אביב מגרשי כדורסל פעילים. "אם עקרו את כל הסלים, זה אומר שכולם לא עמדו בשום דרישות בטיחות. אם זו הסיטואציה, אז זה מחדל גדול של עיריית תל אביב. מישהו צריך לשלם על זה".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי היא "מבינה את אי-הנוחות הזמנית ולכן מנסה, תוך מאמצים רבים, להתקין את מתקני הסל ושערי כדור-יד וקט-רגל המדוברים בכל המגרשים הרלבנטיים, בהקדם. יצוין כי רוב המתקנים שיוצרו עד היום, כולל אלה שהותקנו באחרונה, בכל הארץ, אינם עומדים בתקן ההתקנה של מכון התקנים".

עוד ציינו בעירייה ציינה כי המכרז שפרסמה ייסגר מחר (חמישי). "חשוב לציין כי אחת מדרישות המכרז הייתה עמידתם של מתקני הספק בתקן המחמיר של מכון התקנים, והעירייה ממתינה לאישור מכון התקנים למתקני הספורט שהוצעו במכרז. לאחר אישור ההתקשרות, פריסת המתקנים תחל מיידית ותיעשה באופן מדורג, בהתאם לקצב התקדמות הספק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ