חבר דירקטוריון הפיס דורש לדחות מינוי המנכ"ל: "מחטף פוליטי"

שמוליק ריפמן פנה ליועמ"ש בטענה שיו"ר הפיס דיין ולשכת נתניהו לחצו למנות לתפקיד את אלי דדון, חבר מרכז הליכוד. יועצו של דיין ולשכת רה"מ הכחישו זאת

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

הסערה סביב מינוי מנכ"ל מפעל הפיס מסרבת לדעוך. יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שמואל ריפמן, המשמש חבר דירקטוריון מפעל הפיס, דורש לדחות את מינוי המנכ"ל עד לאחר הבחירות לכנסת. יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, מבקש למנות לתפקיד את חבר מרכז הליכוד, אלי דדון, המשמש זה 26 שנה ראש מועצת בית-דגן. לדברי ריפמן, לשכת ראש הממשלה ודיין הפעילו על חברי דירקטוריון לחצים למנותו, אף שוועדת איתור דירגה אותו במקום השישי מבין המועמדים.

ריפמן פנה בנושא ליועץ המשפטי של מפעל הפיס, הד"ר אביעד הכהן, אך הלה דחה את דרישתו. בעקבות זאת שלח ריפמן מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בו כתב כי "ערב בחירות, כשהאינטרסים הפוליטיים גועשים ומנהלי מפעל הפיס הם ממילא אלו שמונו על ידי השלטון המרכזי, עולה החשש הרב כי האינטרס הציבורי יידחק לטובת אינטרסים אחרים. הנזק במינוי מנכ"ל בתקופת בחירות בניגוד להנחיות היועץ המשפטי תוך חשש למחטף פוליטי כזה או אחר, גדול לאין שיעור מאי-המינוי". ריפמן הוסיף: "מפעל הפיס מתנהל ממילא זה כשנה ללא מנכ"ל, ויוכל להמשיך ולהתנהל באותה צורה עוד מספר חודשים לפחות".

מתחילת השנה מתנהל מאבק רווי יצרים והשמצות סביב סוגיית מינוי המנכ"ל. ועדת איתור דירגה במקום הראשון את גזבר עיריית חיפה, ג'קי ואקים, אך דיין סירב למנותו - חרף תמיכת רוב חברי הדירקטוריון - בטענה כי ואקים הסתיר מוועדת האיתור מידע חיוני על חקירות שהיה מעורב בהן.

יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין. התנגד למינויו של וואקיםצילום: תומר אפלבאום

ואקים פנה לבית המשפט, שהורה לכנס מחדש את ועדת האיתור. הוועדה המליצה שוב על ואקים במקום הראשון, אך יו"ר מפעל הפיס הוסיף להתנגד למינויו. ואקים האשים את דיין בגזענות וטען כי אינו רוצה למנותו רק משום שהוא ערבי-ישראלי. בישיבת הדירקטוריון לפני כחודש הודיע כי הוא מסיר את מועמדותו. דיין דחה את הטענות של ואקים על הסף.

יועץ התקשורת של עוזי דיין דחה על הסף את הטענות לפיהן הופעל לחץ פוליטי: "לא היה ולא נברא. יו"ר מפעל הפיס מוביל את הליך המינוי על פי כל החוקים". לדבריו, "כל המועמדים ראויים וכשירים". ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "בניגוד לנטען, איננו מעורבים בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ