אלפי בדואים הפגינו: קיבלנו שטחים לבנייה ואח"כ החרימו אותם

תושבים ביישוב ביר האדג', שמוכר על ידי המדינה, ותומכיהם מוחים על "מלחמת ההריסות שפתחה המדינה נגד הכפרים הבדואיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-2,000 מתושבי הכפר ביר הדאג' בנגב הצפוני הפגינו הבוקר (חמישי) מול משרדי קריית הממשלה בבאר שבע, במחאה על כוונת המדינה להרוס בתים ביישוב אף על פי שכפרם מוכר על ידי המדינה. עוד טוענים התושבים כי שטחים שהוקצו להם לבנייה על ידי המדינה הוחרמו בידי הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב.

בעקבות ההפגנה עשרות שוטרים סגרו את הכניסות המרכזיות לבית המשפט ולמשרדים הממשלתיים במתחם. המפגינים במקום קראו "כן להכרה לא לעקירה" ונשאו שלטים הקוראים למדינת ישראל להפסיק את מה שכינו "ההתעמרות בתושבים הבדואים בנגב".

חרף ההכרה בכפר, על תושבי הכפר נאסר לבנות בתים חדשים. "בזמן שאמצעי התקשורת עסוקים בבחירות, המדינה פותחת במלחמת הריסות נגד הכפרים הבדואיים", אומר תאבת אבו ראס המנהל בדרום את המרכז המשפטי עדאלה.

ח"כ איברהים צרצור (רע"ם-תע"ל), שנכח באירוע, אמר כי "ההפגנה הזאת היא כדי להגיד למדינת ישראל די. אנחנו מביעים תרעומת נגד מדיניות הממשלה כלפי האוכלוסייה הערבית בארץ. אנחנו זכאים לשוויון מלא ולשילוב מלא בתכנון המגזר הערבי בכלל, והבדואי בפרט - מה שלא קורה".

תוכנית מתאר שאושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום ב-2007 הקצתה לתושבים שטחים לבנייה, אך לאחר מכן, כך נטען, התערבה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב והודיעה להם כי לא יוכלו להתגורר בחלק מהקרקעות שהוקצו, מחשש ליצירת תקדים באזור. תושבי הכפר דחו עד כה הצעה להקצאת שטחים חלופיים, בטענה שאלה אינם שייכים להם.

בשבוע שעבר הגיעו לביר הדאג' פקחי משרד הפנים מלווים בכוחות גדולים של המשטרה ומסרו לכמה תושבים צווי הריסה לבתיהם שנבנו בניגוד להיתרים. במקום פרצה מהומה גדולה שבה הפעילו השוטרים רימוני הלם וגז וירו כדורי ספוג. עייש אבו עסה, תושב הכפר, סיפר כי "אנחנו מפגינים בגלל הריסות הבתים. יש בכפר אנשים בלי קורת גג. המשטרה החליטה להיכנס בנו, הם רוצים להראות לך שהם השולטים ואנחנו לא יכולים לעשות כלום".

מהרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב נמסר בתגובה כי "הרשות תמיד פתוחה להסדרת התיישבותם של תושבי ביר הדאג' ולראיה נערכה ביום שני האחרון ישיבה נוספת עם נציגי היישוב, במטרה להקדים את התיישבותם במגרשים ובנחלות המחכים לאכלוסם על ידי התושבים". באשר לטענות על החרמת שטחים שאושרו לבנייה מסרו ברשות כי "התלונה מופרכת ואיננה נכונה".

ממשרד הפנים נמסר כי "כל מבנה שייבנה ללא היתר, יוצא לו צו הריסה לפי החוק בכל חלקי הארץ, ללא הבדל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ