מאות השתתפו באזכרה במלאת שלושים למותו של הפזמונאי חיים חפר

בני משפחה, אמנים ורבים מיוצאי הפלמ"ח השתתפו בטקס גילוי המצבה בעין הוד. מאיר שלו: "חפר נותר אתאיסט גם כשהתקינות הפוליטית נעשתה לדת"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בבית הקברות בעין הוד נערך היום (שישי) בצהריים טקס גילוי המצבה על קברו של חיים חפר, שהלך לעולמו לפני כחודש. כמאתיים בני אדם הגיעו לאזכרה, בהם בני משפחה, רבים מיוצאי הפלמ"ח בהם אליהו סלע ("רעננה"), סטף ורטהיימר, נעמי פולני ונציגי בית קשת- הקיבוץ הראשון שהקימו אנשי הפלמ"ח. גם שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף בטקס. את הטקס הנחתה גילה אלמגור שאמרה כי "חיים חפר הותיר אחריו מורשת ענקית של תרבות ישראלית".

הסופר מאיר שלו שנשא דברים אמר כי "הרבה נאמר על חיים חפר בחייו והרבה בחודש שחלף ממותו, ושמתי לב לדבר מעניין - חוץ מזה שהצליח לחרות את עצמו בתולדות ובלבבות, הוא גם עיצבן לא מעט נשמות טובות. אבל חיים חפר אמר את אשר על לבו. לא פחד מדעת קהל ולא מדעת אדם, ונשאר אתיאיסט גם כשהתקינות הפוליטית נעשתה פתאום דת".

עוד אמר שלו כי כשמתגעגעים לדורו של חפר, "מתגעגעים גם לדברים המשונים שעשו: הצבת חזון, למשל, והתחייבות להגשמתו. דברים שהשלטון הריקני של היום אוסר על פי חוק. ואמונה בצדקת הדרך כי יש דרך, כי היתה להם דרך. ומתגעגעים לפוליטיקה מלאה ערכים ומשוחררת מדת. מתגעגעים לידיעה - על מה נלחמים כאן, בעצם? כי הרי זה לא נגמר. הג'יפ עבר, חיים חפר וחבריו שאגו, וזה לא נגמר. פשוט לא נגמר. ועל-אף מה שכתב המנוח, רבותי, ההיסטוריה לא תמיד חוזרת, ולא תמיד אפשר לתקן, ולא תמיד יכול עם להיחלץ מסימטאות ללא מוצא שבחר בהן, הוא ומנהיגיו. זה כבר קרה לנו בעבר ועלול לקרות גם עכשיו".

צילום: ירון קמינסקי

שר הביטחון אמר בדבריו על חפר כי "מעטים האנשים שחותם עשייתם התנגן במשך עשרות שנים במיליוני לבבות וימשיך להתרונן בהם גם לאחר לכתם... יותר מכל היה חיים חפר איש הפלמ"ח ומשומרי החותם של מורשתו". לדברי ברק "סיפורו של הפלמ"ח הוא אבן ראשה בעיצוב כוחה ורוחה של ישראל... הפלמ"ח עיצב את גבולות המדינה הנולדת. 1,170 הרוגים, כמעט אחד מחמישה, אין ספור פצועים ברבים מהקשים והמדממים שבקרבות מלחמת השחרור, עד לניצחון".

ברק אמר עוד כי "הטלטלה והשינויים בתוכנו ומסביבנו מעלים בליבם של פלמ"חניקים רבים, ואולי בלב מבוגרים בכלל, תהיות רבות על טעמם של הדברים וכיוונם. כשר הביטחון אני אומר לכם, משפחת חפר ומשפחת הפלמ"ח, הביטו אחורה בגאווה וקדימה בתקווה ופיכחון. מורשת הפלמ"ח ורוחו הבלתי נכנעת, חיה ונושמת בצה"ל לדורותיו".

טקס האזכרה לחיים חפרצילום: ירון קמינסקי

המשתתפים שרו משיריו של חפר- "רותי" ו"היו זמנים". בסיום נעמדו כולם ושרו את המנון הפלמ"ח ("לפקודה תמיד אנחנו, אנו תמיד, אנו הפלמ"ח") שכתב זרובבל גלעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ