שנת הלימודים האקדמית נפתחת |

שיבושים בבר אילן, שביתה במכללות הטכנולוגיות

305 אלף סטודנטים יפתחו מחר את שנת הלימודים, עלייה של 2.3% לעומת שנת הלימודים הקודמת. 66% מהם במכללות, וכ-34% באוניברסיטאות

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שנת הלימודים האקדמית תיפתח מחר (ראשון) בבוקר. 305,550 סטודנטים ילמדו בשנת תשע"ג במערכת ההשכלה הגבוהה, גידול של 2.3% לעומת שנת הלימודים הקודמת. באוניברסיטת בר אילן לא יתקיימו שיעורי הסגל הבכיר שחבריו מוחים על כך שלא ניתן להם לפדות את ימי המחלה שצברו. 

מבין 193,010 הסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות (ללא האוניברסיטה הפתוחה בה יחלו ללמוד 40 אלף סטודנטים), צפויים ללמוד כ-66% במכללות וכ-34% בקמפוסים הראשיים של האוניברסיטאות. הגידול החד ביותר במספר הסטודנטים יירשם במכללות הפרטיות בהן ילמדו כ-40 אלף סטודנטים – גידול של יותר מ-5%. 

פורום המכללות הטכנולוגיות להנדסאים, המונה 60 מכללות להנדסאים ברחבי הארץ, ישבית את הלימודים. מדובר ב-22 אלף סטודנטים הלומדים לתעודת מהנדס, שעל פי הודעת הפורום, "יפגינו יחד עם המרצים והנהלת המכללות נגד מדיניות האפליה השיטתית של הממשלה, ויקראו לראש הממשלה להעביר למכללות את תקציב החירום בהיקף של 40 מיליון שקלים".

לטענת הפורום, המחאה נובעת מ"הזנחה פושעת הכוללת קיצוצים בתקציב בעשר השנים האחרונות שהביאו למצב חירום". המכללות דורשות להשוות את תקציב המכללות הטכנולוגיות לתקציב המכללות האקדמיות, כשלטענתם, "מעל 80% מבוגרי המכללות הטכנולוגיות מועסקים במקצוע אותו למדו, כאשר כלל הבוגרים משתלבים בתעשייה, בצה"ל, ובמוסדות שונים, ומהווים כיום את הבסיס המרכזי החיוני לקיומו של כל מפעל בארץ. ההנדסאים הם כוח האדם הביצועי לתהליכי הייצור, הבקרה והפיתוח בתעשייה".

רק 7.3% מהסטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות השונות ילמדו בפקולטות למדעי הרוח, זאת לעומת קרוב ל-9% שילמדו משפטים, יותר מ-13% בחינוך והכשרה להוראה, 12% ילמדו עסקים ומדעי הניהול, 18% אדריכלות והנדסה ו- 22.3% מדעי החברה. פחות מ-3% מהסטודנטים ילמדו באחד מתחומי המדעים הביולוגיים והפיסיקליים, האמנות והעיצוב, ואילו פחות מאחוז אחד יחלו בלימודי הרפואה. 

בשנת הלימודים הקודמת (תשע"ב) היחס הגבוה ביותר בין מועמדים למתקבלים ללימודים היה בלימודי הארכיטקטורה ומדעי הערים עם יחס של 3.9 מועמדים למתקבל ולומד, ולאחר מכן רפואה כללית עם יחס של 3.7 לאחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ