נודע מקום קבורתם של הרוגי המנדט הראשונים

מחקר של היסטוריון חובב גילה את קבריהם של 3 שוטרי המנדט הראשונים שנהרגו בא"י. בשבוע שעבר הוסר הלוט מהמצבות בבית קברות בנצרת

ניר חסון
ניר חסון

זה שמונה שנים - מאז פרישתו מהשירות - סמל אנטוני ריי ממשטרת לנקשייר באנגליה לא לבש מדים. בשבוע שעבר הוא חזר ולבש אותם, שחורים ועבים, ומכל המקומות זה קרה דווקא בבית קברות קטן בנצרת. חולצה לבנה, עניבה שחורה, מקטורן עבה והכובע המפורסם העגול. צחצוח אחרון לנעלים והוא כבר מוכן לתחילת הטקס. "לאמיתו של דבר אסור לי ללבוש את המדים האלה, אבל אני לובש אותם לבקשת מפקדי. במקום הזה, אני השוטר הבריטי הראשון במדים זה 60 או 70 שנה", אמר.

ביום רביעי שעבר ייצג סמל ריי את משטרת אנגליה ואגודת ותיקי משטרת פלסטינה. הוא בא לבית הקברות בנצרת כדי להשתתף בטקס הסרת הלוט משלוש מצבות חדשות, על קבריהם של ג'ון לוידל, ג'וזף פורוויס ואדוארד דייוויס - שלושה השוטרים הבריטים הראשונים שנהרגו בארץ ישראל. רק באחרונה, לאחר מחקר שארך כמה שנים, באנגליה ובישראל, נחשפו קבריהם.

בטקס השתתפו ראש עיריית נצרת, ראמז ג'ראיסי, נציג שגרירות בריטניה, נציגי משטרת ישראל וחבורה של חובבי היסטוריה מקומית.

סמל ריי וראש העיר ג'ראיסי בטקס הסרת הלוט מעל מצבות השוטרים, בבית הקברות הפרוטסטנטי בנצרת בשבוע שעבר צילום: ירון קמינסקי

ב-1922 הגיע לארץ הכוח המשטרתי הבריטי הראשון, שהורכב משוטרים ששירתו בכוח הבריטי באירלנד. "הם נחשבו שוטרים שיודעים להתמודד עם אלימות", מספר מיכאל גוטשלק, היסטוריון חובב שפיענח את תעלומת הקברים וארגן, כמעט לבדו, את הטקס ביום רביעי. יחידת המשטרה הזו נקראה "בריטיש ג'נדרמרי", או בקיצור BG. לימים היא תהפוך ל"פלסטיין פוליס" (PP).

ביוני 1923 החליט הנציב העליון הראשון, הרברט סמואל, לצאת לסיור בצפון הארץ. המפקד הבריטי של הגליל צירף אליו משמר של עשרה שוטרים מהתחנה בנצרת, והפמליה נסעה לבקר במושבה היהודית הצפונית ביותר, מטולה. "ההתלהבות במטולה גדולה עד למאוד ואיכריה ופועליה מאושרים שזכו ליום הגדול הזה, המבטיח להם את חיבורם לארץ ישראל...פרטים בכתבה מיוחדת", הבטיח כתב העיתון "דואר היום".

"הם הגיעו בערך בחמש אחר הצהריים", מספר גוטשלק. "סמואל ביקש שיכינו לשוטרים ‘אינגליש תי' והורה לשוטרים לחזור לראש פינה, כי לא היו לו סידורי לינה בשבילם". כשהגיעו כלי הרכב של השוטרים לאזור יסוד המעלה, הם תעו בדרכם ונקלעו למארב של כנופיית שודדים בדואים מלבנון. לפי דו"ח על האירוע, שמצא גוטשלק, המכונית הראשונה נפגעה מ-21 קליעים, שישה מהם במושב הנהג. המכונית השנייה נפגעה מתשעה קליעים. דייויס ולוידל נהרגו במקום, פורוויס נפצע אנושות. לאחר קרב יריות נסוגו התוקפים והשוטרים שלא נפגעו הצליחו לפנות את פורוויס ליסוד המעלה ומשם לבית החולים בנצרת. שם הוא מת.

עיתונות התקופה מדווחת על שיתוף פעולה נדיר בין הבריטים לצרפתים, ששלטו בלבנון, שהביא להריגת ראש הכנופיה וללכידת ארבעה מהשודדים. הם הובאו למשפט בזק בעכו ונתלו בבית הכלא בעיר, כמה ימים אחר כך.

שלושת השוטרים הובאו לקבורה, אבל ב-89 השנים שחלפו מאז איש לא ידע היכן נקברו. במשך הזמן נהרגו עוד ועוד שוטרים בריטים בארץ, קמו בתי עלמין לשוטרים, ושלושת הראשונים נשכחו. לפני כמה שנים נזכר בהם מרטין היגינס, בנה של שוטרת מפלסטיין פוליס, היסטוריון חובב ופעיל באגודת השוטרים ששירתו בכוח משטרה זה.

היום נותרו בחיים 21 שוטרים בריטים ששירתו בארץ ישראל. גילם הממוצע, סיפר סמל ריי בטקס, הוא 90 שנה, ובכל זאת האגודה פעילה ובועטת. היגינס פנה לקולגה שלו בחיבה להיסטוריה - תושב חיפה מיכאל גוטשלק. הרמז הטוב ביותר למקום הקבורה של השלושה היה תמונה שאיתר היגינס בעיזבונו של אביו, ושצולמה בטקס ההלוויה הנשכח.

בשלב הזה התגייס לעניין הד"ר נורברט שווקה, בן 80, רופא ממוצא גרמני הנשוי לישראלית וחי בנצרת. לשווקה היה ניסיון. לפני עשר שנים הוא הביא לקבורה שלדים של 141 חיילים גרמנים שנהרגו בארץ במלחמת העולם הראשונה, ואוחסנו עשרות שנים בציפיות של כריות בבית החולים בנצרת. "הבנתי שאם אנחנו מחפשים בריטים הם צריכים להיות בבית הקברות הפרוטסטנטי", אמר.

אדמת חמרה לוורדים

השטח סביב בית הקברות הפרוטסטנטי בנצרת השתנה ללא הכר מאז הלוויית השוטרים ב-1923. אבל מצבה גדולה אחת שנראית בתצלום הלוויה מאז נותרה במקומה, ובעזרתה היה אפשר לאתר את מיקום הקברים. שווקה מצא שלושה קברים מוזנחים, וחפירה קצרה אישרה שאלה גופות לוידל, פורוויס ודייוויס. "כשחשפנו את המצבות ראינו שסביבן יש אדמת חמרה, שמגיעה מאזור נתניה. הבריטים הביאו את האדמה בשקים, כדי לגדל ורדים ליד הקברים. אבל הוורדים נעלמו והחמרה הפכה בחורף לבוץ והמצבות שקעו", מספר גוטשלק.

אגודת ותיקי המשטרה הבריטית מימנה הקמת מצבות חדשות לשלושת הקברים האלה, ולשני קברי שוטרים נוספים בבית הקברות בנצרת. השניים מתו ב-1935 - האחד התאבד והאחר מת מדלקת ריאות.

שוטרים רבים התאבדו

בתחקיר שלו למד גוטשלק על מספר רב של מתאבדים בקרב השוטרים הבריטים בארץ. "שאלתי את עצמי, איך יכול להיות שהיו כל כך הרבה מתאבדים? כולם הרי היו צעירים, עם משכורת, מעמד, רכב. אבל המצב שלהם היה קשה. האקלים, האוכלוסייה העוינת, השירות הרחוק מהבית. גם אסור היה להם להתחתן, כי רצו פה רק רווקים שיהיו מסורים לעבודה ולא ידאגו למשפחה".

אבל דייוויס, הצעיר בין שלושה השוטרים ההרוגים, שהיה בן 20 בלבד, דווקא הספיק להתחתן בחשאי לפני הצבתו בארץ, ללא ידיעת מפקדיו. הוא הותיר אחריו באנגליה אשה וילד.

קבורת 3 השוטרים ב-1923. הקברים זוהו כעת לפי המצבה הגדולה בתצלום

בנאומו מעל הקברים ניסה הסמל מלנקשייר להגן על המעורבות הבריטית במזרח התיכון. "באנו לכאן לשחרר את האדמה הזאת מהטורקים", אמר. "לורנס איש ערב היה אדם חכם, הוא שכנע את השבטים להילחם בטורקים והבטיח לשבטים עצמאות. לא היינו יכולים לעשות את זה בלעדי השבטים, המדבר היה הורג אותנו. היתה הבנה שהם יקבלו עצמאות בתמורה".

לדבריו, הבריטים רצו לעזור לכולם "והבטיחו את האדמה גם ליהודים. אי אפשר לרצות את כולם ואנחנו היינו באמצע של כל זה. זו היתה סביבה עוינת, המחלות והחום קטלו יותר אנשים מהאלימות. לאנשים האלו לא היה עניין בפוליטיקה, הם היו כאן כדי לשמור על השלום. אנחנו צריכים לכבד את זכר השוטרים שלנו, וכשאני אומר ‘שלנו' אני לא מתכוון לבריטים, אני מתכוון שלנו - שלי ושלכם. הם תחילת המשטרה הישראלית. כשמשטרת ישראל נולדה, כבר היה לה הכל - תחנות, מדים. השוטרים האלו הם שלנו ושלכם".

ריי הפך מעין מוסד של איש אחד להנצחת שוטרים בריטים שנפלו במילוי תפקידם, לאחר ששלושה מחבריו נהרגו בניסיון לחלץ אזרח שטבע בים ב-1993. "אז נדהמתי לגלות שאין לממשלה תיעוד של השוטרים שנהרגו בעת מילוי תפקידם", סיפר. לימים התוודע להרוגי המשטרה בתקופת המנדט בארץ, לא פחות מ-350 במספר. "כולם נשארו פה באדמה שלכם".

אחרי תפילה קצרה שנשא הכומר המקומי ודקת דומייה, ביקש סמל אנטוני ריי עוד דקה מהנוכחים. "בעצם, זה לא כל כך מסובך", הוא אמר. "הנה, יום אחד היתה פה המשטרה הבריטית ולמחרת משטרת ישראל". באומרו זאת הסיר את כובע השוטר הבריטי, ובתנועות קוסם שלף כובע של משטרת ישראל וחבש אותו. את המקטורן העבה והכובע, שכנראה לא ילבש עוד, החליט להשאיר בארץ, כמתנה לגוטשלק. לפני שעזב את בית הקברות, הסיר גם את כובע השוטר הישראלי. "כדאי להוריד אותו, לפני שיעצרו אותי", אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ