גילי כהן
גילי כהן

לאחר יותר מ-30 שנה, החליטו בצה"ל לבטל את ה"שירותרום" – אירוע ההתרמה השנתי עבור האגודה למען החייל, שנחשב ל"אירוע הדגל" של תחנת הרדיו הצבאית גלי צה"ל. מאז 1979, התקבע האירוע שבו אמנים וידוענים קוראים לציבור לתרום לרווחת חייל צה"ל. ואולם עם השנים גברה הביקורת על כך שהצבא מתרים כספים כה רבים בשעה שהוא נהנה מתקציבי משרד הביטחון.

סיכום שנת 2011 מגלה כי מרבית הכסף שנאסף בשנה זו יועד להקמת מועדונים ומתקנים לחיילים וכ-21 מיליון שקלים הושקעו במבנים אלו. מיליוני שקלים נוספים הועברו באמצעות תרומת מוצרים עבור "רווחת החיילים". לפי פקודות הצבא, רק האגודה למען החייל וקרן לב"י יכולות לאסוף כספים עבור רווחת החיילים כתרומה. עם זאת, בעבר היו מקרים רבים של תרומות פרטיות של גופים פרטיים, בעיקר בתקופת מלחמת לבנון השנייה.

ואולם, לאור המשבר הכלכלי בעולם, בשנים האחרונות מתקשים גופים פילנתרופיים לגייס סכומי כסף רבים. בעיה דומה הייתה גם לקרן לב"י ולאגודה למען החייל בבואם להתרים סכומי כסף בקרנות הידידות של צה"ל ברחבי העולם.

צפו בקדימון לשירותרום 1993

על פרסום ביטול ה"שירותרום" דווח היום לראשונה באתר Ynet. בצה"ל קיבלו את ההחלטה בעקבות ועדה שבחנה את הנושא – שהוקמה על ידי דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי – שהגיעה למסקנה כי חברות עסקיות עושות שימוש בשירותרום כדי לפרסם עצמן, ולעתים לא מעבירות את הכספים שהתחייבו להם בשידור. לפי הדיווח החלופה המתגבשת היא לקיים אירוע הוקרה ללוחמים, שבו יתקיים החלק הבידורי של המשדר, אך ללא מתן התרומות המתוקשר והפומבי.

מדובר צה"ל נמסר כי "ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי, קיבלה את המלצת הצוות שבחן את סוגיית השירותרום בהשתתפות נציגי האגף,האגודה למען החייל, דובר צה"ל וגלי צה"ל, על פיה החליטה שלא לקיים השנה את משדר השירותרום ולבחון בחודשים הקרובים את נחיצותו ומתכונתו לעתיד".

מהאגודה למען החייל נמסר בתגובה כי ""לאור הפקת לקחים מהשנים עברו, האגודה ראתה צורך לבחון את נושא השירותרום מחדש. כרגע נעשית עבודת מטה בשיתוף עם צה"ל. אחת האפשרויות שעומדות על הפרק הינה קיום אירוע הוקרה לצה"ל ולתורמים במהלך 2013".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ