בצל סכנת הסגירה

במחלקה לממשל בב"ש פתחו את השנה בוויכוחים פוליטיים

בשבועות הקרובים יוחלט במל"ג אם לסגור את המחלקה. זה לא הפריע ל-130 סטודנטים חדשים להיכנס בשעריה: "יש חששות, אבל ההיגיון ינצח"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

שנת הלימודים האקדמית נפתחה היום גם במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, שניצבת בחודשים האחרונים בלב דיון אקדמי ופוליטי סוער. הערפל סביב עתידה של המחלקה הפך לשיחת היום בקרב הסטודנטים החדשים, שייתכן שיהיו האחרונים להיכנס בשערי המחלקה. ועדת משנה של המל"ג החליטה בחודש שעבר שלא לאפשר רישום סטודנטים למחלקה החל משנת הלימודים הבאה (תשע"ד). משמעות ההחלטה, שעדיין טעונה את אישור מליאת המל"ג, היא סגירת המחלקה. ועידת המשנה תדון בערעור האוניברסיטה בשבוע הבא. אם לא יתקבל הערעור, העניין צפוי להגיע לאישור במליאת המל"ג, שתתכנס בשבועות הקרובים.

סכנת הסגירה לא הביאה לירידה משמעותית במספר הסטודנטים שהחלו ללמוד במחלקה. לדברי ד"ר נועם הופשטטר, מרצה בחוג, השנה נרשמו כ-130 סטודנטים חדשים, לעומת כ-140 בשנה שעברה. "בטח שהיו לי חששות אם לבוא ללמוד פה", אמר יהונתן, תלמיד חדש במחלקה, "מה יקרה אם פתאום יחליטו לסגור את המחלקה לחלוטין ולא רק לא לקבל תלמידים חדשים? אבל בסופו של דבר החלטתי כן לבוא וללמוד פה כי החוג הזה נחשב לאחד היותר טובים בבן גוריון", אמר. סטודנטית נוספת בשנתה הראשונה בחוג אמרה גם היא כי נרשמה למרות ההתלבטויות. "ממה ששמעתי, כן צריכים לעשות שינויים בסגל המרצים כדי לאזן את המחלקה, אבל סגירה לא באה בחשבון. אני גם לא מאמינה שבסופו של דבר יסגרו את המחלקה. ההיגיון ינצח".

רוב הסטודנטים הוותיקים הסכימו היום כי יש צורך לעשות שינויים במחלקה שבה הם לומדים. "יש דברים שצריך לתקן פה", אמר עידו, סטודנט שנה שנייה. "אין לנו בעיה עם זה, אבל מפה ועד לסגירה, זה קצת מוגזם. סגירה היא לא פתרון לכלום", אמר והוסיף כי "המחלקה נותנת לכל סטודנט כלים לחשיבה ביקורתית, לאו דווקא בענייני שמאל וימין". לטענתו, אין ספק כי סגירת המחלקה היא החלטה פוליטית. "כל מה שקשור למל"ג הוא פוליטי. לא מפתיע ששר החינוך – מי שאחראי לסיורים בחברון - אומר שזה לא פוליטי?", אמר.

ד"ר הופשטטר בשיעור "מבוא לפוליטיקה וממשל", הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

לעומתו, בועז זעירא, גם הוא סטודנט שנה שנייה במחלקה ופעיל בתנועת "אם תרצו", טוען שצריך לסגור את המחלקה. "יש רוב מוחלט של מרצים שהם פוסט-ציוניים, אז זה אומר דרשני. חבר מביא חבר. אין פה רב-גוניות, נותנים פה מאמרים חד-צדדיים, והם לא עמדו בתקנות ובשינויים שלהם הם התחייבו", טוען זעירא.

תחילתה של הפרשה לפני יותר משנה, אז הקימה המל"ג ועדת הערכה מקצועית בינלאומית למחלקות למדע המדינה וממשל באוניברסיטאות בישראל. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל"ג, נכללו המלצות לצעדים שנדרשת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון ליישם, ובהם הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום. האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה, פעלו בהתאם להמלצות. על אף זאת, המליצה ועדת המשנה לסגור את המחלקה, זאת בניגוד לעמדת מומחים בינלאומיים שבדקו את פעילותה וקבעו כי עמדה בדרישות שהוצבו לה.

בשבוע הבא מתכוונת קבוצת סטודנטים להפגין נגד המלצות ועדת המל"ג, אותן הם רואים כהתערבות פוליטית של השלטון בתוך האקדמיה. "אנחנו רואים את הפרשה כולה כהתנהלות תמוהה ובלתי סבירה של המל"ג", אמרה תמר זנדברג, דוקטורנטית במחלקה וחברת מועצת עיריית תל אביב יפו מטעם מרצ. "מדובר במחלקה מצטיינת, הפופולרית ביותר באוניברסיטה". היא הוסיפה כי "אנחנו רואים בכך איום ממשי על חופש המחקר ועל העצמאות המחשבתית שלנו, וכחוקרים צעירים מרגישים שיש מי שמנסה להצר את צעדנו ולשלוט על הנושאים שנחקור ועל הטיעונים המחקריים שנעלה במחקרים שלנו".

השתתפה בהכנת הידיעה: טלילה נשר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ