לאחר מותו של רז אטיאס: אגודת אפרת במוקד הביקורת

משפחותיהם של אטיאס ושל ז', חברתו ההרה, מפנות אצבע מאשימה כלפי הארגון המתנגד להפלות ש"שטף את מוחם". באגודה מכחישים שדיברו עם בני הזוג

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

בני משפחתו של רז אטיאס מותחים ביקורת חריפה על התנהלות אגודת אפרת, הנלחמת בהפלות. אטיאס, בן 18, נורה למוות בלילה שבין חמישי לשישי על ידי מתנדבי המשטרה, לאחר שאיים להרוג את חברתו ולהתאבד. לדברי בני המשפחה, אנשי האגודה "שטפו את מוחם" של הצעירים, והביאו אותם לסחרור רגשי.

לביקורת מצטרפת גם משפחתה של חברתו של אטיאס, ז'. מכבש הלחצים שהפעילה האגודה על ז' לבל תבצע הפלה היה גורם משמעותי בהחלטתם של בני הזוג הצעירים לשים קץ לחייהם. "יש לנו טענות קשות מאוד נגד אגודת אפרת", אמרה אתמול ט', אחותה של ז'. "הם באים לילדים בלי אישור מההורים ועושים להם שטיפת מוח. אני מבטיחה לכם שזה לא סוף הסיפור. אנו נפרסם מה שקרה כדי שכל נערה תדע שעדיף לה להתייעץ עם ההורים שלה ולא להסתיר ולבצע דברים שגורמים לאסונות במשפחה".

מעורבותה של האגודה בטרגדיה נודעה לראשונה ביום שבת, כאשר, ריקי, אמו של אטיאס, סיפרה כי אל מיטת חוליה של ז' בבית החולים בנהריה הגיעו מתנדבות וניסו לשכנע אותה שלא לעבור הפלה. "ישבו שם שלוש 'שומרות הריון' מארגון 'אפרת', שאמרו לה: 'אל תפילי, אנחנו נתמוך בך", סיפרה.

לדברי האם, המתנדבות קראו עם ז' פסוקי תהילים, תוך ניסיונות בלתי פוסקים לשכנעה שלא להפיל. "פעם היא אמרה שהיא רוצה לשמור את הילד ופעם שלא", תיארה ריקי אטיאס את חיבוטי הנפש שליוו את ז' ואת בנה.

הדברים גררו ביקורת ציבורית נרחבת נגד האגודה. שורת ארגוני נשים, בהם ויצ"ו ונעמ"ת, פרסמו אתמול הודעה משותפת לתקשורת שבה קראו לחקור את פעילות האגודה, ש"פועלת נגד זכותה של האשה על גופה". "לא יעלה על הדעת כי בישראל תפעל אגודה כזו, תוך יצירת קמפיינים מעוררי בעתה", נכתב בהודעה, "שלא רק מצמצמים את גופה של האשה לכדי רחם בלבד, אלא גם מקדמים תפישות גזעניות מבעיתות. הטרגדיה האחרונה מחייבת את הרשויות לחקור לאלתר אגודה זו ולעצור, לעת עתה, את פעילותה עד שיובהר כי אין בפעילותה כדי לסכן נשים בישראל".

בעקבות הביקורת שמשמיעות משפחות המעורבים בתקרית, תחקירנית ערוץ 2 התקשרה היום (ראשון) לאגודת אפרת. התחקירנית הציגה עצמה כנערה בהיריון, והמתנדבת ששוחחה עמה, הפצירה בה לשמור על העניין בסוד: "זה טוב שלא סיפרת. עדיף כמה שיותר לא לספר לאף אחד ולהמשיך בחיים הרגילים", אמרה נציגת האגודה, "גם בגלל כל מה שראית בחדשות, את רואה לאיזה מצב זה מגיע כשיש לחץ של אנשים מבחוץ. אני חושבת שעד שאת לא שלמה עם עצמך, עדיף שלא תספרי לאף אחד, כדי שלא תיכנסי לעוד בלבולים מאנשים אחרים מבחוץ".

באגודת אפרת דוחים מכל וכל את הטענות המופנות נגדם. אנשי האגודה מדגישים כי מתנדבות הארגון לא פועלות בתוך בתי חולים, וכן כי אין הם "נגד הפלות" אלא "בעד בחירה". הד"ר אליהו שוסהיים, מנכ"ל האגודה, טען היום (ראשון) כי בבדיקה שערך מצא כי מתנדבות הארגון לא היו בקשר עם ז', "היא לא רשומה אצלנו", אמר.

בתוך כך, המחלקה לחקירות שוטרים נוטה לסכם את חקירתה בהכרה כי בהתנהלות מתנדבי המשטרה באירוע לא נפל פגם. את מסקנותיהם הם צפויים להציג בימים הקרובים. הדבר מצטרף למסקנות חקירת משטרת ירושלים באירוע. עוד בימים הקרובים צפויה ז' לעבור הפלה, כך לדברי בני משפחתה. "בתום הפרשה הזו יסתיימו יחסינו עם משפחת אטיאס", אמרה אתמול אחותה של ז' שהוסיפה, "אין לנו שום מטרה לריב עם משפחת אטיאס", וכי היא ובני משפחתה משתתפים בצער המשפחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ