ירידה חדה בשיעור הסטודנטים לתואר במדעי הרוח

לפי הלמ"ס, לפני עשור יותר משליש מהסטודנטים לתואר ראשון למדו מדעי הרוח, בעוד שלפני שנה צנח שיעורם לרבע; זינוק בביקוש למדעי החברה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

305,550 סטודנטים פתחו אתמול את שנת הלימודים האקדמית. עם זאת, שביתת הסגל הבכיר באוניברסיטת בר-אילן תיכנס הבוקר ליומה השני. מחאת המרצים הבכירים במוסד נוגעת לרכיבי השכר בחישוב פדיון ימי המחלה, והנהלת האוניברסיטה הודיעה כי היא מנהלת מגעים עם הממונה על השכר באוצר כדי לקבל את אישורו לדרישת הסגל.  

מלבד זאת, הבוקר תיכנס ליומה השני שביתת פורום המכללות הטכנולוגיות להנדסאים, המונה 60 מכללות ברחבי הארץ, ובהן לומדים 22 אלף סטודנטים. הפורום קורא לנציגי האוצר והתמ"ת לשבת עמו לשולחן המשא ומתן ולהעביר באופן מיידי מענק בגובה 40 מיליון שקלים. "זה חודשיים לא התקיימה שום התדיינות רשמית בין האוצר והתמ"ת ופורום המכללות הטכנולוגיות", אמרה ד"ר יוכבד פנחסי אדיב, יו"ר ועדת ההיגוי של הפורום, "אנו דורשים מראש הממשלה להתערב מיידית ולפתור את המשבר".

אתמול הפגינו סטודנטים ומרצים במכללה הטכנולוגית תל-חי שבצפון, במכללת שנקר להנדסאים בתל אביב ובמכללה הטכנולוגית בבאר שבע. נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, הודיע כי הוא מצטרף למחאת ראשי המכללות הטכנולוגיות. "הממשלה ממשיכה במדיניותה האנטי-חברתית, מזניחה ומפקירה את תלמידי החינוך הטכנולוגי והמקצועי במכללות, שהוא מנוע הצמיחה של המשק", אמר אורן.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) פרסמה אתמול נתונים המצביעים על צניחה שנרשמה בתוך מעט יותר מעשור במספר הסטודנטים הלומדים מדעי הרוח לתואר ראשון. ההשוואה נעשתה בין השנים תש"ס (2000-1999) לתשע"ב (2012-2011). התברר כי בתש"ס יותר משליש מהסטודנטים לתואר ראשון למדו מדעי הרוח, בעוד שבתשע"ב עמד שיעורם על כרבע מכלל הסטודנטים לתואר ראשון.

הרוח הולכת ונחלשת. לחצו להגדלה

מנגד, חל זינוק במספר הסטודנטים החדשים למדעי החברה: בתש"ס החלו ללמוד את התחום 19.6% מהסטודנטים, ובתשע"ב עמד שיעורם על 24% מהסטודנטים החדשים לתואר ראשון.

עוד נמצא כי התחום הנפוץ ביותר בקרב סטודנטים לתואר שני בשנת תשע"ב היה מדעי הרוח ולאחריו עסקים וניהול. בקרב הסטודנטים לתואר שלישי, 38.4% למדו תואר בתחום מדעי הטבע ומתמטיקה, ומעט פחות מרבע מהם למדו תואר במדעי הרוח.

הלמ"ס בחן את גם ההבדלים בביקוש ובתנאי הקבלה בין האוניברסיטאות למכללות הפרטיות, הבאים לידי ביטוי בציון הפסיכומטרי הממוצע של הסטודנטים החדשים לתואר ראשון. מהדו"ח עלה כי כמחצית מתלמידי המכללות הפרטיות, שמספרם עומד על כ-45 אלף, כלל אינם נבחנים בבחינה הפסיכומטרית, לעומת 90.4 אחוזי היבחנות באוניברסיטאות, 70.5% במכללות האקדמיות לחינוך ו-69.3% במכללות האקדמיות המתוקצבות.

מאמרי דעה על מדעי הרוח: ללמוד בכיף או ללמוד מקצוע? | מודה באשמה, למדתי פילוסופיה | דווקא מדעי הרוח | מי צריך מדעי הרוח | בלי רוח אין כלום

מבדיקת תחום לימודי המשפטים עלה כי בעוד הציון הפסיכומטרי הממוצע של תלמידי האוניברסיטאות עמד על 685 נקודות, במכללות הפרטיות הוא עמד על 536 נקודות בלבד. ללימודי המשפטים במכללות האקדמיות הפרטיות היו מעל 5,000 מועמדים שכ-70% מהם התקבלו. במכללות האקדמיות המתוקצבות היו 175 מועמדים ללימודי משפטים, אך פחות ממחצית מהם התקבלו. באוניברסיטאות, בהן הלימודים מתוקצבים, היו כ-2,000 מועמדים ורק כמחציתם התקבלו.

המקצוע האוניברסיטאי בו הציון הפסיכומטרי הממוצע הגבוה ביותר הוא רפואה כללית - ציון של 742 נקודות. המקצוע בו היה הציון הפסיכומטרי הממוצע הגבוה ביותר במכללות האקדמיות הוא הפרעות בתקשורת - ציון של 666 נקודות. הציון הממוצע הנמוך ביותר בפסיכומטרי היה בקרב סטודנטים לתואר ראשון רב תחומי במדעי החברה באוניברסיטאות ועמד על 447 נקודות, וכן בקרב הסטודנטים לחינוך במכללות האקדמיות, שעמד על 377 נקודות.

 למרות התרחבות המכללות הפרטיות והגידול האדיר במספר הסטודנטים הלומדים בהן, ההשכלה הגבוהה בישראל היא עדיין ציבורית ברובה. רק 14.1% מהסטודנטים לומדים במוסדות לימוד פרטיים, וזאת לעומת קוריאה הדרומית ויפאן (מעט מעל ל- 75%) וארצות הברית (29.1%). השיעור הממוצע במדינות ה-OECD עומד על  15.5%.

על פי תחזית הלמ"ס, נכון ל-2010 שיעור הצעירים בישראל שצפויים להתחיל לימודי תואר ראשון במהלך חייהם עומד על 60% - תחזית גבוהה מזו שהייתה בשנת 2000 ועמדה על 48%. נתון זה עדיין נמוך מעט בממוצע שיעור הכניסה להשכלה גבוהה במדינות ה-OECD, העומד על 62%. בשנת 2010 היו בישראל גם פערים בין נשים לגברים הצפויים ללמוד לתואר ראשון לטובת הנשים (66% לעומת 53%).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ