רוב הציבור היהודי תומך באפרטהייד אם ישראל תספח את השטחים

סקר חדש חושף עמדות גזעניות של היהודים בישראל: 69% נגד זכות הצבעה לפלסטינים אם הגדה תסופח, ורובם מצדדים באפליית האזרחים הערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רוב הציבור היהודי בישראל תומך במשטר אפרטהייד במדינה, אם זו תספח את השטחים. הרוב גם חושב שכבר כיום, לפני סיפוח השטחים, מתקיים אפרטהייד בישראל לפחות במקצת התחומים. בנוסף, תומכים רוב היהודים בארץ במוצהר ובמפורש באפליית האזרחים הערבים.

סקר חברת "דיאלוג", שנערך ערב ראש השנה האחרון, חושף שורה של עמדות גזעניות ולאומניות של רוב הציבור היהודי-ישראלי בישראל. נתוני הסקר מתבססים על מדגם מייצג ואקראי של 503 נשאלים. השאלות שהוצגו להם בטלפון חוברו על ידי קבוצת אקדמאים ופעילי שלום וזכויות אזרח מטעם מזמינת הסקר, "קרן ישראלה גולדבלום", שהוקמה ב-2007 במסגרת עמותת "חותמים מחדש".

לפי נתוני הסקר, רוב הציבור היהודי (59%) רוצה שהיהודים יועדפו בקבלה למקומות עבודה במשרדי הממשלה לעומת ערבים; כמעט מחצית מהיהודים (49%) רוצים שהמדינה תדאג לאזרחיה היהודים יותר מאשר לאלה הערבים; 42% אינם רוצים לחיות עם ערבים בשכנות באותו בניין, ואחוז זהה אינו רוצה שילדיו ילמדו בכיתה אחת עם תלמידים ערבים.

שליש מהנשאלים תומכים בחוק שימנע מערביי ישראל להשתתף בבחירות לכנסת, ורוב מכריע של 69% מתנגדים למתן זכות הצבעה ל-2.5 מיליוני הפלסטינים בגדה המערבית, אם היא תסופח לישראל. 74% תומכים בכבישי הפרדה בין ישראלים לפלסטינים בגדה: 24% סבורים שזהו "מצב טוב" ו-50% שזהו "מצב הכרחי". 47% רוצים בטרנספר של חלק מערביי ישראל לרשות הפלסטינית; 36% תומכים בהעברת חלק מהיישובים הערביים לרשות תמורת השארת חלק מההתנחלויות על כנן.

גם כיום, לפני סיפוח השטחים, סבור רוב הציבור היהודי (58%) שבישראל מתקיים אפרטהייד. רק 31% סבורים שמשטר ההפרדה הגזעני הזה כלל לא מתקיים כאן. בינתיים רוצים 38% מהנשאלים שישראל תספח את השטחים שבהם יש התנחלויות ו-48% מתנגדים.

הסקר מפלח בין המגזרים השונים בחברה הישראלית - חילונים, מסורתיים, דתיים, חרדים ורוסים. בכל השאלות הנוגעות לפלסטינים, דווקא החרדים, ולא המגדירים עצמם דתיים או מסורתיים, התגלו כקיצוניים ביותר נגד הפלסטינים: 84% נגד זכות הצבעה לפלסטינים, 83% בעד כבישי הפרדה ו-71% בעד טרנספר.

החרדים הם גם הציבור האנטי-ערבי ביותר: 70% מהם מצדדים במניעת השתתפות האזרחים הערבים-ישראלים בבחירות על פי חוק, 82% תומכים בדאגה מועדפת לאזרחים היהודים ו-95% (!) מהחרדים בעד אפליה בקבלה לעבודה בין יהודים לערבים. הציבור שמגדיר עצמו דתי הוא השני בגזענותו. בניגוד אולי לצפוי, עולי ברית המועצות לשעבר מתגלים בסקר כיותר קרובים בעמדותיהם הלאומיות לחילונים, וקיצוניים הרבה פחות משאר המגזרים. עם זאת, בציבור הרוסי יש גם כצפוי יותר המשיבים ב"לא יודע", מאשר בכל מגזר אחר.

הפגנת נגד ערבים בבת ים לפני כשנתייםצילום: דניאל בר און

הרוסים הם גם המרוצים ביותר מהחיים בישראל (77%) והחילונים הכי פחות (63%). בממוצע, 69% מהישראלים מרוצים. החילונים מתגלים, כצפוי, כפחות גזענים מכל המגזרים - ל-68% מהם לא היה מפריע להתגורר באותו בניין עם שכנים ערבים, 73% לא מתנגדים לתלמידים ערבים בכיתה של ילדיהם, ו-50% סבורים שלא רצוי שתתקיים אפליה בקבלה למקומות עבודה.

ניתוח תוצאות הסקר מגלה אפוא שבין שליש למחצית מהישראלים היהודים רוצים לחיות במדינה שבה מתקיימת אפליה רשמית וגלויה נגד אזרחיה הערבים ורוב גדול עוד יותר רוצה לחיות במדינת אפרטהייד, אם ישראל תספח את השטחים.

עורכי הסקר מעירים שייתכן שהמושג אפרטהייד אינו נהיר דיו לחלק מהנשאלים, אבל עצם השימוש במושג כמגדיר את אופייה של מדינתם כבר כיום, ללא סיפוח השטחים, לא מעורר אצלם התנגדות חריפה - רק 31% התנגדו לאפיונה של ישראל כמדינת אפרטהייד וקבעו ש"אין בכלל אפרטהייד". לעומתם, 39% סבורים שיש אפרטהייד "במקצת הנושאים", ועוד 19% סבורים ש"יש אפרטהייד בהרבה נושאים"; 11% לא יודעים.

ה"רוסים", כפי הם מוגדרים בסקר, הם גדולי המתנגדים לאפיונה של מדינתם החדשה ככזאת - 35% מהם סבורים ש"אין בכלל אפרטהייד", לעומת 28% מהחילונים ומהחרדים, 27% מהדתיים ו-30% מהמסורתיים. כאמור, 58% מהנשאלים בכל המגזרים סבורים שיש אפרטהייד בישראל ב"מקצת הנושאים" או ב"הרבה נושאים". 11% לא יודעים.

ואחרי כל זה, נתון מעט מפתיע: "סופרת אמריקאית ידועה מחרימה את ישראל בטענה שיש בה אפרטהייד", שאלו הסוקרים, האם צריך להחרים אותה או להזמינה לבקר בארץ? כמחצית מהישראלים, 48%, מצדדים דווקא בהזמנתה לביקור בישראל (אולי כי היא אמריקאית). 28% מציעים שלא להגיב ורק 15% קוראים להחרימה.

אחד ממזמיני הסקר, ד"ר עמירם גולדבלום, אמר אמש ל"הארץ" כי צריך לפעול במהירות, לפני שסכנת האפרטהייד תתפרץ בצורה שאי אפשר יהיה לסגת ממנה שוב. לדעתו צריך להקים בדחיפות גוף ציבורי שיילחם בנטיות העולות מהסקר. הוא אמר שגוף כזה כבר נמצא בהקמה, והוא ינסה לטפל במוקדי האפרטהייד ולהציגם בארץ ובעולם. "המילה אפרטהייד מעוררת רגשות חזקים מאד והגוף הזה שיוקם ישתמש במילה הזאת. היא תהיה חלק משמו". על הטענה שהסקר הוזמן בידי אנשי שמאל אמר גולדבלום: "שהימין יעשה סקר בעצמו ויזים את התוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ