כוויה במשפחתון: הסיוט של כל הורה

מתברר שכאשר שמים ילד בפעוטון אין די בהתרשמות מהגננת והניקיון. הוריה של ליהי למדו את זה על בשרם

אורלי וילנאי
חיים בשוליים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
חיים בשוליים

שרית חורב-גבאי לא תשכח לעולם את שיחת הטלפון ההיא, את השעה המדויקת שבה התקיימה ואת הזעקות האיומות שהידהדו באוזניה. "הילדה שלך נשרפת", היא שמעה את הגננת בפעוטון שבו שהו בנותיה התאומות צועקת, "אני לא יודעת איפה לקבור את עצמי".

תוך כדי נסיעה מהירה לפעוטון היא צילצלה לאמה ולאחותה שגרות קרוב יותר, ועד מהרה שמעה מהן את הפרטים הבאים: התאומות, בנות 8 חודשים בלבד, נלקחו למקלחת בגן. אחת מהן, ליהי, הוכנסה בטעות למים רותחים ונכוותה קשות בפלג גופה העליון. היא נלקחה בניידת טיפול נמרץ לבית החולים שיבא.

חצי שנה עברה מאז היום הארור ההוא. את עוצמת הכאב, התלאות, הפחד והקושי ננסה לתאר עוד מעט, אלא חורב-גבאי מבקשת עתה להילחם לא רק למען בנותיה, אלא גם למען ילדי הגנים כולם ולהסדיר בחוק כללים שהיום אינם נבדקים או מיושמים בפועל.

ליהי ואמה. כוויות קשותצילום: נמרוד גליקמן

הכל התחיל כשליהי ושירה, תאומותיה הזהות, היו בנות 4 חודשים. אז החליטו הוריהן, לאחר לא מעט לבטים ובדיקות, להכניס אותן לפעוטון השכונתי במושב שבו הם גרים במרכז הארץ. הפעוטון פועל בביתה של בעלת המשפחתון, גננת מוסמכת, ולצדה עובדות בין סייעת לשתיים, לפי הדרוש בגן של שבע ילדים בממוצע.

"המשפחתון הציע בין השאר אפשרות לרחוץ את הילדים במהלך היום, דבר שהתאים לי מאוד מכיוון שעם תאומות קטנטנות לא פשוט להתארגן בערב בבית. כל הילדים היו מתקלחים בגן במהלך היום, בדרך כלל לאחר ארוחת הצהריים", מספרת האם. "באותה נקודת זמן זה היה נראה טבעי וברור, ושוב, כל ההורים אישרו לקלח את ילדיהם ולכן הדבר היה לנוהג בגן". עד היום ההוא.

חורב-גבאי לא יודעת מה קרה בחדר האמבטיה באותם רגעים, היא רק יודעת מה היו התוצאות. התינוקת סבלה מכוויות חמורות בידיה, גבה וראשה, ורק במיון טיפול נמרץ הצליחו הרופאים לתת לה מורפיום. "אני לא יכולה אפילו לתאר את עוצמת הכאב שלה, את הפחד בעיניים של ילדה כל כך קטנה עם כאב כל כך גדול. אני לא יכולה להסביר איך הלב שלנו נשבר כשלא יכולנו לעזור לה, אפילו לא לגעת בה כדי לנחם, להרגיע". קרוב לחודש שכבה ליהי במחלקת כוויות ילדים, שם עברה טיפולים קשים, חלקם בהרדמה בגלל עוצמת הכאבים, וכל הזמן הזה הוריה מלווים אותה בכאב ובפחד. חורב-גבאי מספרת שהילדה למדה שחלוק לבן משמעותו כאב, וסירבה לאפשר ללובשי חלוקים כאלה להתקרב אליה.

וכל אותו הזמן מחכה בבית האחות התאומה, שירה, ששיש להניח כי אינה מבינה לאן נעלמו הוריה ולמה הופרדה מתאומתה. הפנים שלה, מספרים ההורים נהפכו לעצובים מיום ליום. "הלילות באשפוז היו הקשים מאוד, כיוון שהחבישה התפרשה לכל פלג הגוף העליון של ליהי, שלא הבינה מדוע אינה יכולה להחזיק בכלום או אפילו לראות את ידיה. היא גם לא היתה מסוגלת למצוא מנוח ולהירדם בשום דרך", מספרת אמה.

גם אחרי השחרור מבית החולים, עם כוויות שנותרו על 20% משטחי גופה הקטן, צריכה ליהי להיות תחת השגחה צמודה, לא להיחשף לשמש במשך לפחות שנה ולהשתמש בכפפות. היא ואחותה מטופלות בבית מטבע הדברים. "אני בחרתי להן כתינוקות את המשפחתון שבאותה עת נראה היה לי הכי קרוב למושלם - נקי, אוכל טרי, ריחות טובים. הילדות נראו מרוצות, וחשבתי שיהיה לי מעט שקט נפשי עם חזרתי לעבודה מחופשת הלידה", אומרת חורב-גבאי. "מתברר שזה לא מספיק, ואפילו רחוק מזה".

אוגדן הנהלים של איגוד המשפחתונים, אשר בו מפורטים החובות, תנאי הסף ומפרטי הבטיחות למשפחתונים, כולל גם את תחומי האחריות של מנהלת המשפחתון. בין היתר מפורטים שם חובת דיווח במקרה של פגיעה פיסית בילד, התקנת לחצן מצוקה, אישור משטרה שכל דיירי הבית לא הואשמו בעבירת מין בקטינים, פוליסת ביטוח צד ג' לכל תביעה, ציוד כיבוי אש ונושאים אחרים. אלא שבאוגדן המרשים הזה אין התייחסות לשאלה האם מותר או אסור לרחוץ תינוקות במשפחתון.

עו"ד רויטל סוייד נענתה לבקשת המשפחה לייצג אותם בהליך המשפטי, ובימים אלה הם מצפים להגשת כתב אישום נגד המטפלת שרחצה את ליהי. אלא שנגד בעלת הגן, הגננת האחראית, הוחלט שלא להגיש כתב אישום. במקרה שלה המליצו להורים לפנות למישור האזרחי. "אנחנו אנשים שומרי חוק", אומרת חורב-גבאי, "נתנו למדינה לעשות צדק, אבל לאן זה מוביל אותנו? אנחנו חצי שנה אחרי, ומפחיד אותי לחשוב מה צריך לקרות במדינה הזאת כדי שהפרקליטות תפעל להעמיד אנשים כאלה לדין. איפה ומתי מתקיימת אחריות הגננת למעשי המטפלות המועסקות אצלה? איפה האחריות שלה לליקויים הבטיחותיים? מה שקרה כאן זה במקרה הטוב רשלנות".

"הדבר שחשוב לי יותר מכל זה להתריע בפני הורים שיש להם תינוקות במשפחתונים, שייבדקו את הדברים הבסיסיים ביותר, וידרשו כחלק מתהליך ההרשמה לראות את כל האישורים. למשל, שהותקן מכשיר המגביל את טמפרטורת המים, שבמשפחתון שלנו לא היה, שיש אישור שיש ביטוח, מי הגוף המפקח, ציוד עזרה ראשונה, אישור ראשות מקומית. שיבדקו היטב את כל זה, כי כשהדברים נוגעים לגנים פרטיים, יש נהלים, אבל למיטב ידיעתי אין גוף שאחראי לבדוק את כל הדברים הללו. הגופים הקשורים לגנים האלה עוסקים בעיקר בהשתלמויות לגננות. אין פיקוח של ממש".

דו"ח מבקר המדינה על המעונות שפורסם במאי 2011, מתח ביקורת קשה על התנהלות המעונות לילדים רכים, ואילו ח"כ ליה שמטוב, שטיפלה בקדנציה הזאת במקרים אחרים הקשורים למשפחתונים, התחייבה לקחת את הנושא לטיפולה במידה ותכהן גם בקדנציה הבאה כמובן. בינתיים פירסמו חורב-גבאי וחברותיה "עצומה לפיקוח על גנים פרטיים" באתר "עצומה", וקוראות לציבור לחתום עליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ