ח"כים ערבים: תמיכה באפרטהייד לא מפתיעה, חשנו בהקצנה מזמן

הסקר שפורסם אתמול ב"הארץ" גרר תגובות נדהמות בקרב חלק מהציבור, אך לא אצל חברי הכנסת מהמגזר הערבי. זחאלקה: "הוסרו כל המסכות"

ג'קי חורי ויהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי ויהונתן ליס

ארגונים הפעילים בציבור הערבי וחברי כנסת ערבים לא הופתעו מממצאי הסקר שפורסם אתמול ב"הארץ", שלפיו רוב הישראלים תומכים באי מתן זכות הצבעה לערבים, אם הגדה תסופח לישראל, ובאפליה לרעה של הערבים בישראל. לטענת הארגונים והח"כים, הסקר מאשש את התחושות בציבור הערבי בעניין ההקצנה הגוברת בציבור הישראלי ודחיקתם של האזרחים הערבים לשוליים.

במרכז מוסווא לזכויות הציבור אמרו כי "ממצאי הסקר מעידים על הבאות. עולה חשש שעמדות גזעניות אלו יקבלו ביטוי גם בתעמולת הבחירות הקרובה, כפי שקרה במערכות בחירות בעבר". עו"ד נדאל עותמאן, מנהל הפרויקטים במוסווא, אמר: "אנו רואים חשיבות רבה ותפקיד מרכזי גם לוועדת הבחירות המרכזית והיועץ המשפטי לממשלה במהלכים שיש לנקוט נגד הפיכת תעמולות הבחירות של מפלגות מסוימות לגזעניות. לצורך זה עליהם לחדד את ההנחיות ולפעול להעמדה לדין של כל מי שיסית לאלימות וגזענות".

תג מחיר ביפו

מארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים, נמסר בתגובה כי "יש מגמה של הידרדרות ביחס היהודים למיעוט הערבי, הן כפרטים והן כקבוצה, המזינה בתוכה את הניכור הגובר של המדינה כלפי האזרחים הערבים. הגורם העיקרי הוא היעדר מדיניות ברורה של המדינה לקידום שילוב ושוויון בין יהודים לערבים והכישלון ליישם תוכניות חינוך מקיפות לחיים משותפים".

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) אמר אתמול כי "הגזענות הפכה מזמן להיות המיינסטרים בחברה הישראלית וישראל היא מזמן מדינה דמוקרטית ליהודים ויהודית לערבים. הנתונים הם תמונת ראי מכוערת אבל אמיתית של ישראל".

ח"כ מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש, אמר שהעובדה שרוב הנשאלים תומכים במשטר אפרטהייד "היא פרי הבאושים של המדיניות המצטברת של ממשלות ישראל ובמיוחד הממשלה הנוכחית והכנסת ה-18".

יו"ר בל"ד ח"כ ג'מאל זחאלקה אמר כי "הסקר מסמן את סוף עידן הצביעות והסרת כל המסכות. מדובר בגזענות בוטה. המשטר בישראל אינו העתק של האפרטהייד הדרום אפריקאי אך הוא בהחלט מאותה משפחה".

יו"ר קדימה לשעבר, ציפי לבני, הביעה אתמול תדהמה מנתוני הסקר וקראה לקדם את יוזמת שתי המדינות לשני העמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ