אוניברסיטת ת"א תחפור במזרח י-ם במימון עמותת ימין

תושבי סילוואן טוענים שהחפירות בעיר דוד נועדו לבסס את סדר יומה הימני של עמותת אלע"ד, שמנהלת את האתר. האוניברסיטה: זה פרויקט אקדמי

טלילה נשר וניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר וניר חסון

המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב יבצע חפירות בגן הלאומי עיר-דוד שבכפר הפלסטיני סילוואן במזרח ירושלים - כך נודע ל"הארץ". את החפירות צפויה לממן עמותת אלע"ד, כאשר רשות העתיקות תשמש צינור להעברת הכספים לאוניברסיטה. זו הפעם הראשונה מאז שאלע"ד החלה לנהל את הגן הלאומי, שבמקום תפעל משלחת חפירות רשמית של אוניברסיטה ישראלית. אלא שעוד בטרם פורסמה היוזמה באופן רשמי, כבר נמתחת ביקורת על ההחלטה בתוך החוג לארכיאולוגיה.

עמותת אלע"ד מנהלת את הגן הלאומי מטעם רשות הטבע והגנים מאז סוף שנות ה-90. במקביל לניהול ולתפעול עיר דוד, עוסקת העמותה גם ברכישת בתים וביישוב יהודים במזרח ירושלים. בעשרים השנה האחרונות נעשות בתחומי הגן הלאומי ובסביבתו חפירות ארכיאולוגיות גדולות ביותר. רובן ככולן במימון העמותה ובניהול רשות העתיקות. את החפירות ביצעו ארכיאולוגים - חלקם אומנם מלמדים באקדמיה, אך אלה לא היו חפירות רשמיות של האוניברסיטאות.

התושבים הפלסטינים במזרח ירושלים, ארגוני שמאל וכן ארגונים בינלאומיים מתנגדים לחפירות בעיר דוד בטענה כי אלה נועדו לבסס נרטיב היסטורי שיתאים לסדר היום הימני של אלע"ד. ביקורת נוספת שנמתחה על החפירות היא שהן נעשות בניגוד למתודולוגיה המקובלת בחפירות ארכיאולוגיות, בין היתר בגלל השימוש בחפירות תת-קרקעיות (במנהרות) מתחת לבתי הכפר ובקצב חפירה מהיר.

מטיילים בעיר דוד צופים על סילוואן צילום: אמיל סלמן

ההחלטה על השתתפות המכון הארכיאולוגי בחפירות במתחם עיר דוד הובאה לידיעת ראשי האוניברסיטה ובתקופה הקרובה צפוי להיחתם הסכם ההתקשרות הסופי בין המוסד לבין רשות העתיקות. על פי התכנון, החפירה המדעית תבוצע בשטח הידוע כשטח E, בחלקו הנמוך של הגן הלאומי, הנושק לשכונת אל-בוסתן שבכפר. בשטח זה מתכננת עיריית ירושלים להקים את הפארק הידוע כ"גן המלך". את החפירה יבצע הד"ר יובל גדות, כאשר תמורת עבודתו תעביר הרשות לאוניברסיטה שכר בגובה חצי משרה של חוקר במכון. בנוסף על כך, תממן הרשות את עיבוד תוצאות החפירות. "עלות חצי המשרה הנוספת של יובל גדות תועבר מרשות העתיקות לרקטור האוניברסיטה ותעמוד לרשותו", נכתב במסמך פנימי של אוניברסיטת תל אביב, "התקן של יובל במכון יהיה של חוקר. עיבוד החומר ייעשה במכון וכן הפרסום של הדו"ח המדעי".

מבקרי ההסכם טוענים כי את הכסף אומנם תעביר רשות העתיקות, אך מקורו בעמותת אלע"ד, שכן אפילו החפירות הרשמיות של הרשות בעיר דוד מתבצעות במימון העמותה. "קשה להאמין שרשות העתיקות, עם תקציבה הדל, מצאה פתאום תקציבים לממן חפירות של אחרים", טוען הארכיאולוג יוני מזרחי, מעמותת "עמק שווה", הפועלת נגד פעילות אלע"ד בסילוואן.

"מדובר בפוליטיזציה מובהקת של מחקר", טוען הארכיאולוג, הפרופ' רפאל גרינברג, חבר המכון והחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. גרינברג הוא גם ממייסדי עמותת "עמק שווה". "לכל מי שמכיר את המצב בשטח ברור שכל חפירה מסופחת לעמותה, מתנהלת בהשגחתה, מופרדת מהכפר שבו שוכן אתר ‘עיר דוד', ולמעשה הופכת לחלק ממפעל ההתנחלות של אלע"ד".

ראש המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, הפרופ' עודד ליפשיץ, דחה את הביקורת ובשיחה עם "הארץ" התחייב כי הסטנדרטים האקדמיים ישמרו. "לב הארכיאולוגיה המקראית היא בתוך ירושלים ועיר דוד. לכן פניתי לרשות העתיקות והבעתי רצון שלנו כמכון לחפור שם".

"החפירה בעיר דוד", לדברי ליפשיץ, "נועדה לשים שם ארכיאולוגיה ‘נקייה'. כמובן שבביצוע צריכים להביא בחשבון את הגורמים שפעילים שם ומנהלים את הגן הלאומי. נשתף פעולה עם עמותת אלע"ד כי הם מנהלים את המקום, אבל נחפור בסטנדרטים שאנחנו מכירים. אם נראה שאנחנו כפופים לאינטרסים פוליטיים לא נסכים לזה".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: "המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב עורך חפירות במקומות שונים בארץ ומייחס חשיבות מיוחדת לחפירות בירושלים. מבחינה מדעית, כל חפירה בחסותה של האוניברסיטה נעשית תוך הקפדה מרבית על האתיקה המקצועית, ללא שום פשרות".  

מרשות העתיקות נמסר: "רשות העתיקות חופרת וחוקרת בגן הלאומי עיר דוד זה שנים רבות לצורכי פיתוח, תיירות ומחקר. עבודתה המדעית החשובה והמקצועית במקום עמדה במבחן בג"ץ בשתי הזדמנויות שונות. החפירות הארכיאולוגיות מתבצעות בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים ועם עמותת אלע"ד. אנו גאים ומברכים על שיתוף הפעולה החשוב הצפוי עם אוניברסיטת תל אביב".

מעמותת אלע"ד נמסר:"מתוקף חוק העתיקות תשל"ח, רשות העתיקות היא האחראית למתן היתרים מתאימים לביצוע חפירות ארכיאולוגיות ולפיקוח על העבודה". העמותה בחרה שלא להתייחס לסוגיית המימון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ