האם הקדומה של המקלדות העבריות

חוקרים ואספנים סבורים שמכונת כתיבה מגושמת, ששימשה את קצין המבצעים של ארגון האצ"ל, היא למעשה המקלדת העברית הראשונה

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

האם המכונה המגושמת שבתמונה, בעלת ידית אחת ושלושה כפתורים, היא האם ההיסטורית של כל המקלדות העבריות של ימינו? חוקר ואספנית מהאוניברסיטה העברית, שקיבלו לידם את המכונה לפני כמה חודשים, מעריכים שהתשובה היא כן.

תולדותיה ומקורותיה של המכונה, שנושאת בגאווה את השם "עבריה", לוטים בערפל. היא שכנה במשך עשרות שנים בביתה של תושבת ירושלים, מלכה חסון, שהלכה לעולמה לפני כחמש שנים. חסון הייתה בשנות ה-30 וה-40 חברת ארגון האצ"ל. המכונה, לדברי בנה זאב אבניאון, שימשה את הארגון והיתה גם בשימושו של איתן לבני - קצין המבצעים של הארגון ולימים אביה של ציפי לבני. "אמא שלי היא מהאנשים שלא דיברו הרבה, אבל היא סיפרה לי על האצ"ל והזכירה את המכונה הזו וביקשה ממני שאשמור עליה כחלק מההיסטוריה שלה", מספר אבניאון.

המכונה הועברה לרעות ברמן, קרובת משפחה רחוקה של אבינאון שעובדת במחלקת קשרי הקהילה באוניברסיטה העברית וידועה כאספנית של חפצים היסטוריים. המכונה הוצגה בליל המדענים שקיימה האוניברסיטה לפני כחודש. ברמן שלחה צילומים של המכונה למוזיאון ישראל ולמכון מוכר למכונות כתיבה עתיקות בעיר סינסנטי שבארה"ב, ובשני המוסדות אמרו שהם לא מכירים מכונת כתיבה עברית מסוג זה. לכן, ייתכן כי זאת אכן מכונת הכתיבה הראשונה בעברית.

מכונת הכתיבה "עבריה". ייתכן שסידור האותיות במקלדת המודרנית נבע מסידור האותיות במכונה הישנהצילום: אוליבייה פיטוסי

המכונה דורשת מהמקליד שימוש מורכב בשתי ידיו. כל הקלדה של אות דורשת שתי פעולות - הנעת הידית לעבר האות המבוקשת ואז הקשה על הכפתור האדום שמדפיס את האות על הדף. הכפתור הצהוב מאפשר כתיבת מספרים והכחול מאפשר כתיבה של אותיות בפונט גדול במקצת מהרגיל. ייתכן שסידור האותיות על המכונה הוא תחילת הסידור של האותיות בכל מקלדת עברית המוכרת כיום. גם בעבריה נמצאות האלף, עין, נון, והריש במרכז הלוח. המכונה נוסתה אתמול, ולמרות השנים שחלפו והדיו שמעט יבש, ניתן היה להקליד מספר מלים. המכונה תוצג בעוד כחודש בתערוכה של האוניברסיטה העברית בקמפוס גבעת רם.

את המכונה וסידור האותיות שלה בחן גם הביולוג, הד"ר אשל אופיר. אופיר משתמש בדוגמת סידור המקשים על המקלדת המודרנית כדי להסביר תופעה, לפיה לעתים האבולוציה לא מתקנת חולשות בטבע כיוון שתידרש לכך אנרגיה גבוהה מדי והתועלת לא תהיה גדולה מספיק.

כך גם במקלדות: סידור האותיות במכונה, שנותן דווקא לאצבעות החלשות את האותיות הנפוצות ביותר, נולד מהצורך להפריד בין אותיות שמופיעות יחדיו במלים כדי שמנופי ההקשה לא יתפסו זה בזה. "ניסויים שנעשו הראו שאחרי תקופת הסתגלות, ההקלדה תהיה מהירה יותר אם ישנו את סדר האותיות", אומר אופיר, "אבל אנחנו נמצאים בבור אבולוציוני שכדי לצאת ממנו צריך להשקיע מאמץ. זה דורש טיפוס, אבל כנראה שהנזק שנגרם לנו (כלומר מההקלדה האטית כיום - נ"ח) לא גדול מספיק כדי שיהיה שווה להשקיע מאמץ בשינוי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ