המדינה: הצהרות ישי על כליאת סודאנים לא היו נכונות

שר הפנים הודיע כי החל מהחודש יכלאו כל אזרחי סודאן בישראל. מתשובת הפרקליטות לעתירה נגד המהלך מתברר כי מעולם לא ניתנו הוראות בנושא

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

פרקליטות המדינה הגישה היום (חמישי) את תגובתה לעתירה של ארגוני זכויות אדם נגד כוונתו של שר הפנים לכלוא את כל אזרחי סודאן השוהים בישראל. מתגובת הפרקליטות, שהוגשה בבית המשפט המחוזי בירושלים, עולה כי הצהרותיו של השר ישי - לפיהן בכוונתו להתחיל בכליאת הסודאנים החל ב-15 באוקטובר לא גובו במעשים, ולמעשה לא התקבלה כל החלטה בנידון.

בעקבות דבריו של השר ישי, הן בראיונות בתקשורת והן באמצעות יועץ התקשורת שלו, הגישו שבעה ארגוני זכויות אדם עתירה בדרישה לבטל את החלטתו של השר. בעתירתם, מבקשים הארגונים גם להאריך את האשרות של אזרחי סודאן השוהים בישראל מתוקף ההגנה הקולקטיבית החלה עליהם.

"שר הפנים לא הנחה את מנכ"ל רשות האוכלוסין או מי ברשות האוכלוסין להתחיל לפעול להרחקתם בכפייה של מסתננים מסודאן השוהים בישראל, או להעביר את כל מי שמוצאם מסודאן השוהים בישראל, למתקני משמורת החל מיום 15.10.12, וממילא רשות האוכלוסין וההגירה לא פעלה כאמור ואין בכוונתה לעשות כן עד לקבלת הנחייה מפורשת ככל וזו תבוא", נכתב בתגובת המדינה לבית המשפט. מאחר ובניגוד לדברי ישי, לא התקבלה כל החלטה בנושא, מבקשת המדינה בתגובתה כי העתירה תימחק.

לפני חודשיים פרסם השר ישי הודעה לתקשורת בה הצהיר כי הנחה את רשות ההגירה והאוכלוסין להתחיל במבצע אכיפה במסגרתו ייכלאו, לראשונה, גם מהגרים מסודאן. שר הפנים הדגיש כי מהגרים שיעזבו מרצונם עד למועד זה יקבלו סיוע ממשרדו, ומי שלא יעשה כן - יכלא ובעתיד יגורש. "זהו עוד צעד בהתקדמות מדיבורים למעשים בכל הקשור לבעיית המסתננים", הצהיר ישי, "מי שרוצה להמשיך לדבר ולהיות עד עתידי בוועדת החקירה לאובדן ישראל - שידבר, ומי שרוצה לפעול ולהבטיח מדינה יהודית וציונית לילדיו, שיפעל. אני בוחר לפעול".

שר הפנים אלי ישי בביקור בכלא סהרוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

בתשובתה מציינת הפרקליטות כי "מתקיימים בתקופה זו דיונים בסוגיה העומדת במרכז העתירה, שהיא סוגיה המחייבת חשיבה מערכתית וכוללת התייעצויות בדרגים בכירים של מספר משרדי ממשלה", אולם מבהירה כי בחינה זו נעשית כבר לאורך תקופה ארוכה. "ולעת הזו, לא ניתנה כל הנחייה אופרטיבית לרשות האוכלוסין הנוגעת להשמתם במשמורת של מסתננים מסודאן". 

בתגובת המדינה גם נמתחת ביקורת - אך כמובן שלא על התנהלותו של ישי, כי אם על עצם  העתירה. לטענת הפרקליטות, טיעוני העותרים לא מספקים שכן הם מסתמכים רק על התבטאויותיו של השר בתקשורת. "העתירה לא מתבססת על כל החלטה מינהלית אלא מפנה לכתבה ולהודעת דואר אקלטרוני מטעם יועץ תקשורת", כותבים המשיבים, "די בעובדה זו כדי להביא לדחייתה של המדינה". 

עוד מתברר מתשובת המדינה כי לשיטתה של הפרקליטות, הודעת יועץ השר והתבטאויותיו הפומביות של ישי עצמו הן רק בגדר "תיווך", ולכן חסרות תוקף. זאת לעומת הודעותיה של של דוברת רשות ההגירה והאוכלוסין: "החלטות בעלות תחולה כללית, כאשר הן מתקבלות ומתגבשות, מקבלות ביטוי רשמי, תוך שהמדינה אינה נוהגת לפרסמם באמצעות 'מתווכים' כאלה או אחרים", נכתב עוד בתגובה לעתירה. "החלטות כאלה יפורסמו באתר האינטרנט של רשות האוכלוסין וההגירה, וכן תצא הודעה מיוחדת לתקשורת".

בעתירה, שהוגשה בתחילת החודש על ידי "האגודה לזכויות האזרח בישראל", "הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים", "מוקד סיוע לעובדים זרים", "א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים", "המרכז לקידום פליטים אפריקאים", ו"קו לעובד", נטען כי "ההחלטה על כליאתם הבלתי מוגבלת בזמן של אלפי מבקשי מקלט, בהם קורבנות סחר ועינויים, יחד עם ילדיהם, ביניהם פעוטות בני יומם, בכלובי ענק בתנאים קיצוניים במדבר, היא החלטה היסטרית וברברית". לעתירה צורפה חוות דעת חריפה על היוזמה - של נציבות האו"ם לפליטים.

לדברי עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "אלי ישי עשה מעשה חמור מאין כמותו, ושום גורם לא פעל לרסנו. השר האחראי על הטיפול במבקשי מקלט לא היסס לפרסם הודעה חסרת בסיס, בדבר החלטה אכזרית – לכלוא אלפי מבקשי מקלט יחד עם ילדיהם בתנאים קיצוניים במדבר. ההודעה זרעה בהלה בקרב אלפי אנשים, ובהם פליטים וקורבנות רצח עם. ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה, שידעו שאין להודעתו של ישי יסוד, עמדו מנגד והחרישו"

סודאן מוגדרת על ידי ישראל כמדינת אויב ולא ניתן להחזיר אליה אזרחים כלל. אריתריאה, חרף העובדה שהיא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, רואה בנתיניה הנמצאים בישראל עריקים מהצבא ומי מהם שישוב צפוי לעונשים כבדים ואף נשקפת סכנה לחייהם.

בראיון שהתקיים ברשת ב' לפני כארבעה חודשים, הסביר הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כי "מרבית המסתננים, מתוך 62 אלף, הם מסודאן ואריתריאה, למדינות האלה אי אפשר להרחיק מסתננים, לגרש, מכיוון שצפויה להם שם סכנת חיים וישראל חתומה על אמנות בינלאומיות. יש שני תנאים מצטברים כדי להרחיק מסתננים: הראשון: שהמדינה תסכים לקלוט אותם, והשני: שאין שם סכנת חיים. לגבי שתי המדינות האלה אנחנו לא יכולים יום בהיר אחד לנחות שם עם מטוסים ולהפר את הריבונות שלהם. סודאן היא גם מדינת אויב... צריך מדינה שתסכים לקלוט אותם ואותה מדינה צריכה גם לערוב לביטחונם".

יש לציין שמלבד הגדרתן של ישראל וסודאן האחת את השנייה כ"מדינות אויב", בסודאן קיים חוק האוסר על אזרחיה להיכנס לישראל. ראייה לכך ניתן למצוא בחותמת המצויה בכל דרכון, ובה כתוב כי בעל הדרכון רשאי להיכנס לכל מדינה מלבד ישראל. לחוק זה הצטרפו איומים ברורים מצד בכירים בממשל הסודאני, שהבהירו כי יום יבוא וימוצה הדין עם האזרחים המתגוררים בישראל.

"מלשכתו של ישי נמסר בתגובה כי "השר מצר על עמדת הפרקליטות אשר נוגדת את החלטות צוותי השרים שבחנו את הנושא. עמדתו של השר ידועה, והיא שמקומם של כל המסתננים השוהים בארץ בניגוד לחוק, הוא בארץ מוצאם. השר ימשיך לפעול עד להוצאת האחרון שבהם, לא בגלל הרצון להרע למסתננים כי אם למען שמירת צביונה ועתידה של המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ