יולי תמיר בעצרת רבין: הליכוד-ביתנו מסוכנת לדמוקרטיה

שרת החינוך לשעבר חרגה מכללי הטקס ונשאה נאום פוליטי חריף: "45 שנים של כיבוש חלחלו"; חיים גורי: "רוח רעה מנשבת בישראל". כ-20 אלף הגיעו

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

כ-20 אלף איש השתתפו הערב (שבת) בעצרת בכיכר רבין בתל אביב, לציון 17 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. העצרת התקיימה השנה תחת הכותרת "זוכרים את הרצח – נאבקים על הדמוקרטיה". לראשונה ארגנו את העצרת המרכזית תנועות הנוער.

המארגנים ביקשו להקנות לעצרת מימד ממלכתי ומאחד ועל כן לא הזמינו פוליטיקאים לעלות לבמה. לעומת זאת, כדי להבהיר שזה אינו אירוע של מחנה השמאל בלבד, הזמינו לשאת דברים את מזכ"ל בני עקיבא ואת רב היישוב עפרה. עד לדקות הסיום נמנעו הנואמים מלעסוק בסוגיות פוליטיות מעוררות מחלוקת. אחרונת הדוברים, שרת החינוך לשעבר, פרופ' יולי תמיר, חרגה מכללי הטקס. היא לא היססה להתייחס למערכת הבחירות הקרבה, לתקוף את האיחוד בימין ולמתוח קו ישיר בין הכיבוש לבין צדק חברתי.

"45 שנים של כיבוש חלחלו מעבר לקו הירוק שנרמס ונמחק ויצרו את התנאים לגזענות יהודית מסוכנת – לצעירים הרואים ב'תורת המלך' תורת אמת, לנוער יהודי הרודף ערבי בן גילם בירושלים ועושה בו לינץ', ל-69% מהישראלים האומרים כי אם תהיה כאן מדינה דו לאומית לתושביה הפלסטינים לא תהיה זכות הצבעה", אמרה בהתייחסה לסקר שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ".

"בתודעה הישראלית נולדה אופציה מדינית חדשה: אין אנו חייבים עוד לבחור בין שתי מדינות לשני עמים לבין מדינה דו לאומית – נוכל לייסד כאן מדינה אחת, שלמחצית מאזרחיה אין זכויות אזרחיות ולאומיות. רעיון מסוכן זה, שהברית החדשה בין נתניהו לליברמן מחדדת אותו, הוא סופה של הדמוקרטיה הישראלית", הזהירה תמיר.

"הדור שלנו קיווה כי השלום יקדים ויבוא וכי המאבק החברתי יכול להמתין עד שנעשה שלום. היום אתם עושים תיקון חשוב ונכון לטעות של הדור שלנו ונושאים בתקיפות ובגאווה את דגל הצדק החברתי. אך במקום לשאת את שני הדגלים אתם חוזרים על הטעות של הדורות הקודמים ומורידים את דגל השלום", הוסיפה תמיר וחידדה את המסר: "לא יהיה צדק ללא הסדר מדיני. לא תהיה כאן חברה מוסרית ללא מאבק לזכויות שני העמים. במקום בו נאבקים על חופש העיתונות וחופש התנועה ולצידנו עם כבול במחסומים – לא תהיה חרות ולא יהיה צדק חברתי. במקום בו נאבקים על הדמוקרטיה ולצידנו עם שאין לו מדינה להפגין בה – אין דמוקרטיה ואין צדק חברתי". היא סיכמה במילים: "אם תנמיכו את דגל השלום – ידע הרוצח שניצח".

שלט אחד, פרי יצירתו של עודד הון, בן 70 מתל אביב, הצליח להצית ויכוח סוער בכיכר. "הימין רצח את הדמוקרטיה", כתב הון על השלט שהניף לכל אורך העצרת. תוך זמן קצר הקיפו אותו כמה מפגינים שאחזו שלטים שעליהם נכתב "נאמן לליכוד". "השלט שלך מפלג במקום לאחד", אמרו לו, אך הוא לא הניח אותו. "אנחנו זוכרים את ההסתה. הימין הרג את השלום לפני 17 שנה והיום הוא הורס את הדמוקרטיה. הגיעו מים עד נפש", אמר הון. "המחאה החברתית היא לא רק על הקוטג', אלא גם על זה ששוללים מהעם את החופש שלו. לכן אני כאן".

ראשון לשאת דברים היה המשורר חיים גורי. משך דקות ארוכות סיפר על רבין ועל הקשר הקרוב שהיה ביניהם. אחר כך הזהיר מפני האלימות הגואה בחברה הישראלית. "רוח רעה מנשבת בישראל, זו שאפשרה את רצח המתפללים המוסלמים במערת המכפלה בידי ברוך גולדשטיין, וזו המאפשרת גם היום את ההשתוללות של אנשי תג מחיר, שורפי המסגדים, המכנים את הנביא מוחמד בתואר חזיר ומוסיפים את המגן דוד, סמלנו הלאומי, לתועבת כתובות הזפת, התגרות מחוצפת ומטורפת באסלאם כולו, כאילו חסרי אויבים אנחנו", אמר. אחר כך הקריא קטע ממגילת העצמאות והוסיף: "אנו עדים לחילול וביזוי הציוויים האלה. רצח רבין בלב תל אביב הוא עדות לחרפה הזאת, לשיגעון הזה המעוות את צלם פנינו ומכחיש כל מילה החקוקה במגילת העצמאות".

חלק ניכר מהמשתתפים היו חניכי תנועות הנוער הכחולות, המזוהות עם השמאל, אך באופן חריג השתתפו בעצרת גם עשרות חניכים של בני עקיבא. הדוברים הודו להם על בואם לעצרת. למרות טענות כלפיו מצד מדריכים וחניכים, החליט מזכ"ל בני עקיבא, דני הירשברג, לשאת דברים. "אמונה לוהטת בצדקת הדרך אינה יכולה להצדיק ויתור על ערכי כבוד האדם. אנחנו חייבים להתנגד לכל גילוי של אלימות מימין ומשמאל", אמר הירשברג. "עלינו למחות נגד מבצעי תג מחיר ונגד האנרכיסטים שעל הגדר. עלינו להיאבק נגד מציתי האש במסגדים ונגד אלו המסיתים לאלימות בין העמים החיים פה. מסיתים אלו פועלים מתוך אמונה מעוותת בצדקת הדרך. לאסוננו, גם הרוצח בכיכר הזאת פעל מתוך אמונה מעוותת".

את האירוע הנחה העיתונאי רינו צרור. עוד נשאו דברים הרב בני לאו, העיתונאי נזיר מג'לי, רב היישוב עפרה אבי גיסר, הרב מנחם פרומן וחניכי תנועות הנוער. בפתח דבריו של גיסר נשמעו קריאות ביניים מהשורות הראשונות. על הבמה אמנם לא עלו מתמודדים בבחירות לכנסת, אך מאחוריה הסתובבו כמה חברי כנסת ובהם יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', עמיר פרץ, ונינו אבסדזה שהצטרפה למפלגת העבודה לפני ימים אחדים. גם כמה מהמצטרפים הטריים למרוץ במפלגת העבודה באו לעצרת ובהם איציק שמולי, פרופ' יוסי יונה והרב גלעד קריב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ