מי בעד לחסל משהו

העצומות ברשת הקוראות להחרמה הן אמצעי בזוי

בני ציפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני ציפר

עצומה מופצת ברשת, כך אומרים, הקוראת לסגירתה של "עמותת אפרת", הפועלת בארץ זה שנים במטרה לשכנע נשים יהודיות הרות שלא להפיל את ולדן. ולמה מופצת העצומה דווקא עכשיו? כי אומרים שהטרגדיה של רז אטיאס, בחור אומלל מבית שמש שנורה למוות בתוך כדי ניסיון דרמטי שלו להרוג את חברתו ההרה ולהתאבד, לא היתה קורית אלמלא הלחץ שהפעילו פעילי עמותת אפרת על החברה שלא להפיל את ולדה.

מצד אחר גם אומרים, שכאשר נודע כי חברתו של רז אטיאס הרתה לו, משפחתו הפעילה עליה לחץ להפיל את העובר. והלחץ מכאן והלחץ משם הוא שהוביל, כך אומרים, לטרגדיה, לא רק הלחץ מצד ארגון אפרת. כלומר, בה במידה שיש משהו לא תקין לכאורה בניסיון לכפות על נערה שלא להפיל את ולדה, יש גם משהו לא תקין לכאורה בניסיון לכפות עליה להפיל את ולדה.

אומרים כך ואומרים כך, ועם זאת, האינסטינקט המיידי שלי כאדם נאור היה לצרף את חתימתי לעצומה נגד העמותה הריאקציונית המתנגדת להפלות. אלא שאז הזדחל לו לאט מאחת מאונות המוח הרדומות שלי זיכרון כואב של עצומה ברשת שהופצה פעם נגדי, בערך מטעם אותם ארגונים היוצאים עכשיו נגד אפרת. העצומה ההיא קראה לפטר אותי, ולסגור לי את הפה מפני שהצדקתי, כך אמרו, אונס של נשים!

אני זוכר בעיקר חתימה אחת באותה עצומה, של אשת אקדמיה צעירה שהחשבתיה לחברה שלי, שהצטרפה אל עדר החותמים מתוך אותו צורך אוטומטי להתייצב לצד הנאורים. לימים רצה אלוהים שניפגש בקהיר בעיצומם של ימי המהפכה שקיבלה את השם "האביב הערבי". היא רעדה מפחד ולא העזה לצאת מפתח בית המלון שלה וביודעה שאני בעיר, התקשרה אלי. הצלחתי לשכנע אותה לצאת אתי החוצה והבטחתי שלא יאונה לה רע. דומני שעבר עלינו - אני, המפלצת מן הרשת, והיא, הקורבן הפוטנציאלי - יום נחמד ביותר.

הלקח הוא שהעצומות המופצות ברשת, שמיועדות להוציא חוזה חיסול על אדם או על גוף כלשהו, הן אמצעי בזוי, לפחות כמו אמצעי השכנוע הבזויים שעל פי הטענה עמותת אפרת מפעילה על נשים שלא להפיל את ולדותיהן. הייתי מרחיק לכת ואומר ששיכרון הכוח מן היכולת להוציא חוזי חיסול אינטרנטיים על אנשים ומוסדות הוא דבר שצריך להגבילו בחוק, לא פחות מהצורך שחשים חותמי העצומה להגביל את פעילותה של אגודת אפרת.

כי יותר ויותר שומעים על צעירים שהתאבדו כתוצאה ישירה מהכפשות אינטרנטיות נגדם, ומקרה טרגי כזה - שאמנם עדיין לא נחקר עד תום הקשר הישיר בין מותו לבין המערכה האינטרנטית נגדו - אירע כאן בימים אלה ממש לצעיר יקר ורב כישרון שהכרתי אישית. חטאו היחיד היה אולי רגישות יתר להכפשות נגדו.

כלומר, עם כל זה שאין לי שום סימפתיה לאותה עמותה הפועלת באופן פנאטי נגד הפלות, אני מזועזע מן השיטות הפנאטיות שנוקטים אלה מן המחנה הנאור כביכול, שהכריזו עליה מלחמה. הרי לא היה ספק לשום גורם מוסמך לקבוע שהיה אכן קשר ישיר בין הטרגדיה שאירעה לרז אטיאס המנוח לבין הלחץ שהפעילה עמותת אפרת על חברתו ומשפחתה. הכל עדיין בגדר שמועות העוברות מפה לאוזן ברשת. וכבר השמועות נהפכות לעובדות, והעובדות לטענות, והטענות לעצומה, והעצומה מבטאת למראית עין את מה שהציבור רוצה, לא כן?

אבוי לנו אם ניקח ברצינות כל דבר שהציבור רוצה, או נדמה שהוא רוצה. הנה, לא מכבר התברר על פי משאל לגיטימי, שרוב הציבור תומך באפרטהייד. מחר יתברר שרוב הציבור תומך במדינת הלכה. ומחרתיים, מי יודע, כאשר יהיה רוב לערבים בארץ, יראו המשאלים שהציבור רוצה במדינת הלכה מוסלמית.

אשר על כן, לכל המתלהבים לצאת למערכה נגד העמותה המתנגדת להפלות אני מציע להירגע. בעולם הנאור ניטשת זה שנים מערכה בין מוסדות דתיים, המתנגדים בתוקף להפלות ומשתמשים בכל האמצעים הרגשיים והתעמולתיים שיש בידיהם כדי להוקיע הפלות ולאסור אותן, לבין כוחות האור כביכול, היוצאים נגד כוחות החושך כביכול.

זה סיפור לעוס לעייפה. אבל ההיה מישהו מעלה על הדעת להפיץ עצומות בפייסבוק הקוראות להפסיק את פעילותם של האפיפיור וכוהניו הפרושים ברחבי העולם, המאיימים בחרמות ובגיהנום על נשים שיהינו להפיל את ולדן? לא. כי העולם הנאור מקבל שיש לגיטימציה גם להשקפות דתיות שהוא אינו מסכים עמן.

שכן הסיסמה "גוף האשה הוא שלה בלבד" - שאלה החוזרים עליה סבורים שאם יחזרו עליה מספיק היא תתקבע כאקסיומה - היא סיסמה לגיטימית, מטופשת או חכמה בדיוק כמו הסיסמה הנגדית, שהפלה היא רצח של יצור חי. אם גוף האשה הוא שלה בלבד ואין לאיש זכות להתערב, הרי שאסור היה גם למשפחתו של רז אטיאס המנוח לשכנע אותה להפיל את ולדה.

ואמנם, אם במלחמת סיסמאות מדובר, לסיסמה השבלונית "גוף האשה הוא שלה בלבד" אין שום סיכוי לנצח את הסיסמאות המתחרות. קחו אותי למשל: באופן אישי לא נדרש הרבה כדי לשכנע אותי, כסבא לנכד היפה, החכם והמוכשר ביותר בעולם, שתינוק שנולד הוא דבר משמח ויפה ואיזה פלא הוא ההתהוות הזאת של יצור חי בגוף האשה. ואני, אגב, מאיים בזאת שמי שיעז לטעון שהנכד שלו יותר יפה, יותר חכם או יותר מוכשר מהנכד שלי, אפיץ עליו עצומה באינטרנט, ואז נראה אותו!

איור: ערן וולקובסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ