המאבק בהדרת נשים מגיע גם לארגון הנוער הגאה

בעקבות פיטורי פעילה מרכזית מוחות נשות הארגון על היעדר ייצוג ראוי בעמדות המפתח בו. נשיא איגי, גל אוחובסקי, בתגובה: "טענה קטנונית"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

מחאה בארגון הנוער הגאה (איגי) על היעדר נשים בתפקידי מפתח. המחאה החלה בעקבות פיטוריה של מנהלת הפעילות הארצית של איגי בשבוע שעבר. את מקומה צפוי למלא גבר. נשות הארגון טוענות כי אינן זוכות לייצוג ראוי. "בימים האחרונים אנחנו מוצאות את עצמנו בסערת נפש מהסוג הידוע, עוד אישה, שכירה, מוצאת את עצמה מפוטרת כדי לפנות את מקומה לגבר 'ראוי' יותר", כתבו בעצומה שהעלו לאינטרנט. "זה מקומם עוד יותר מאחר ומדובר בארגון קהילתי גאה, קטן יחסית, בעל אופי התנדבותי, אך לצערנו הוא מייצג מערך יחסי כוחות חברתי וקהילתי מוכר".

המתלוננות טוענות כי המהלך האחרון משקף התנהלות ארוכת שנים. הן מציינות כי את שלוש עמדות המפתח מאיישים גברים: נשיא הארגון הוא גל אוחובסקי, חבר מועצת העיר תל אביב יניב ויצמן משמש יו"ר ואבנר דפני מכהן כמנכ"ל. "בארגון אין אסיפה כללית והיו"ר אינו נבחר בהליך בחירות כלל ארגוני. במידה וצורפו נשים לוועד המנהל, הרי שהן לא היו מתוך הארגון ונוכחותן היתה כעלה תאנה להיעדר כוחן והשפעתן", נכתב בעצומה, "נשים ראויות מוצאות את עצמן מתנדבות, נותנות מכל הלב אך אינן מגיעות לעמדות מפתח".

יוזמות העצומה מבהירות כי מבחינתן "מקרה הפיטורין המידיים של עובדת השכר היחידה בארגון, הגדיש את הסאה". הן מבטיחות לפעול לייצוג הולם לנשים בפורום המנהל את הארגון. " אנו פונות אליכן בבקשת עזרה, מאחר והינכן נשים בעלות קול, אג'נדה ומרחב פרסומי. נשמח אם תוכלו לסייע לנו להפיץ את הקושי הנעוץ בהדרת נשים, כמו גם את אוזלת היד שלנו להתמודד עם תפיסה ארגונית, קהילתית וחברתית הגורסת כי רק גברים ראויים להנהיג ולהוביל".

עצרת שלוש שנים לרצח בבר נוער בתל אביבצילום: דניאל בר און

עוד מוחות פעילות איגי על כך שבאירוע של הארגון שיתקיים השבוע במרכז הגאה בתל אביב, ויעסוק בעתיד הנוער הגאה, יישאו דברים רק גברים. מדריכות בארגון אמרו כי אינן מסתפקות בכך שאת האירוע מנחה אישה. "אנו מגיעות לאירוע כקבוצת נשים, המעוניינת להציג את הקול הנשי בניגוד להנהגת הארגון והדוברים באירוע המונים גברים בלבד", כתבו.

נעה מילר, מתנדבת ותיקה, עזבה את איגי בעקבות פיטוריה של הסמנכ"ל. לדבריה, זה זמן רב אין ייצוג נשי הולם בארגון והמהלך האחרון רק הציף את הבעיה. "זה מסר בעייתי מאוד לחניכים ולחניכות וגם למדריכים ולמדריכות. ארגון הנוער הגאה אמור לייצג את כולם והוא רחוק מזה שנות אור. האם זו הקהילה כולה?".

"זה לא יעבור בשתיקה", אמרה בשיחה עם "הארץ" מדריכה אחרת בארגון, שביקשה לא לפרסם את שמה. "מעולם לא התביישתי בארגון כמו שאני מתביישת בו עכשיו. הארגון הזה מנוהל כבר שנים על ידי מספר גברים חזקים ולא נותן במה ראויה לנשים. כשיש נוכחות של אישה חזקה שכביכול מאיימת על מעמדם של גברים בעמדות כוח, מוצאים לצערי הרב את הדרך להשתיק אותה".

פעיל נוסף בארגון הצדיק את הטענה העקרונית על היעדר ייצוג לנשים, אך הבהיר כי זו סוגיה מורכבת. "בארגון הנוער הגאה אכן יש בעיה של פטריאכליות. הבעיה הזו מוכרת לנו בארגונים אחרים בכלל ואדרבא בארגונים גאים בכל רחבי העולם. מצד שני, לא ראיתי הרבה נשים שששו לקחת אחריות על העמותה. מי שמקבל החלטות גם צריך לשאת בתוצאות בסופו של דבר. לא ראיתי אישה שרצתה להיות חלק מהוועד המנהל, ביקשה לקחת אחריות וקיבלה תשובה שלילית", אמר.

גל אוחובסקי, נשיא איגי, מסר בתגובה לדברים: "ארגון הנוער הגאה הוא ארגון התנדבותי. בוועד המנהל שלו חמישה מתנדבים. יניב ויצמן, ד"ר מאיר מנחם, בתיה פנחסי, ציפה קמפינסקי ואני. בארגון מספר מצומצם של מקבלי שכר, בין שלושה לחמישה, כולל חצאי משרות".

"בעקבות תהליך שהתרחש לאחרונה, ופרישתה של קבוצת פעילים מרכזית ובה גברים ונשים מהארגון, הוחלט להפסיק את עבודתה של רכזת הפעילות שהיתה אחראית לכך. במקביל ובעקבות המצב הכלכלי הוחלט להפסיק את עבודתו של עובד נוסף. כפי שזה נראה כעת במסגרת השינויים, תהיה אישה חדשה בין מקבלי השכר שיתפסו את מקומם באופן זמני עד להוצאת מכרזים כדין".

"בכל קבוצה של איגי יש מדריך ומדריכה. כבר עשור שחצי מהמתנדבים בארגון הם נשים, חלקן בתפקידי מפתח. בוועד המנהל יש שתי נשים מול שלושה גברים. נדמה לי שהעצומה המדוברת, כולה טענות לגבי משרות וכוח, היא קטנונית".

ארגון הנוער הגאה הוקם לפני עשור. באתר הארגון נכתב כי הוא מקיים פעילויות ב-22 יישובים, מקרית שמונה עד באר שבע, ויותר מ-1,500 בני נוער וצעירים משתתפים מדי שנה בפעילויותיו. הארגון מפעיל בין השאר קבוצות חברתיות, מועדון נוער, חוגים ופורטל אינטרנט. הוא נסמך על כ-150 מתנדבים ובהם גם פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ