ראש העיר שדרות שובת רעב ומבטיח: "נפגין מול ועידת הליכוד"

דוד בוסקילה התמוטט היום לאחר 4 ימים של שביתת רעב במחאה על האדישות למצוקת עירו: "אחשוף לפעילי הליכוד את פרצופו של שטייניץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רק לפני שלוש שנים עמד שר האוצר יובל שטייניץ על במת המתנ"ס העירוני בשדרות וזכה לתשואות רמות. "מצאתי בשר אוזן קשבת ולב מבין", אמר עליו אז ראש העיר דוד בוסקילה והעניק לו את תואר "אזרח הכבוד" של העיר הדרומית. היום (ראשון), בעודו מפונה לטיפול רפואי לאחר שהתמוטט עקב שביתת הרעב בה פתח לפני ארבעה ימים מול משרד ראש הממשלה בירושלים, במחאה על היעדר הסיוע לעירו השרויה במצוקה כלכלית, הוא כבר נשמע לגמרי אחרת: "אני אעבור עיר-עיר ואחשוף בפני מתפקדי הליכוד את פרצופו האמיתי של שטייניץ".

ביום חמישי האחרון התמקם בוסקילה מול משרד ראש הממשלה בירושלים והכריז כי ישבות רעב עד שהממשלה תחדול מאדישותה ותקיים את הבטחותיה למתן סיוע לחילוץ שדרות מהגירעון בו היא מצויה. בוסקילה טוען כי הממשלה לא מילאה את חלקה בתוכנית ההבראה שנכפתה על עיריית שדרות לפני כשנתיים, ולא העניקה את מלוא הסיוע לו התחייבה במסגרתה. לדברי בוסקילה, העירייה מצדה עמדה בדרישות תוכנית ההבראה המדוברת, שכללה בין היתר גם צעדי התייעלות משמעותיים ופיטורי עובדים.

הבוקר (ראשון) הצטרפו לראש העיר כמאה מעובדי עיריית שדרות, שהפגינו מול משרד ראש הממשלה בירושלים ואף חסמו את הכביש הסמוך והתעמתו עם השוטרים שהגיעו למקום. בוסקילה, שהתפקד באחרונה לליכוד מתוך מחשבה שהדבר יסייע בידו לגייס תמיכה בעירו, מבטיח כי מאבקם של עובדי עיריית שדרות רק החל: "אני לא אתן למשרד האוצר לחרב את שדרות. יש לי אכזבה מרה משר האוצר". גם יו"ר ועד העובדים בעירייה, מורדי אליאסי, מדבר על עליית מדרגה במחאת העובדים ועל הפגנה המונית שמתוכננת מול ועידת הליכוד מחר (שני). "אנחנו נפגין מחר מול ועידת הליכוד. לא ניתן לשר האוצר ולראש הממשלה לפגוע כך בעיר שדרות", אמר, "לא נשקוט עד שהתקציבים יועברו לעיר. אנחנו מקבלים משכורות בעיכוב, קופות הגמל לא מעוברות לנו כבר שנה".

השר אלי ישי מבקר את ראש העיר שדרות דוד בוסקילה השובת רעב מול משרד רה"מצילום: מיכל פתאל

במסגרת תוכנית ההבראה שגובשה לעיריית שדרות על ידי משרד הפנים ומשרד האוצר בעקבות גירעון של יותר מ-50 מיליון שקלים, נדרש בוסקילה לפטר כ-100 עובדים – שליש מכוח האדם בעירייה, ולהעמיק את גביית הארנונה בעירו. בתמורה, התחייבו הללו להעביר לעיר מענקים של עשרות מיליוני שקלים. כמו כן, צוות לעירייה חשב-מלווה שיפקח על כל ההוצאות וההכנסות של העירייה.

בוסקילה טוען כאמור כי עמד בכל התנאים של תוכנית ההבראה וכי למרות הליך הקיצוצים הנרחב מצבה הפיננסי של העירייה המשיך להידרדר והגירעון עומד כעת על כ-70 מיליון שקלים. בעירייה טוענים כי הסיבה לכך היא שלא הועברו מקדמות מימון שהובטחו בעבר על ידי משרד האוצר. "פיטרתי כבר 67 עובדים ואצמצם עוד כ-20 עובדי עירייה", אמר היום בוסקילה, "ההתנהגות של שר האוצר שפשוט לא חותם על העברת הכספים, היא חסרת רגישות ועוזריו הם אטומים שמנסים לקדם את האינטרסים שלהם על חשבון האינטרסים של שדרות. הם צריכים להבין שאני לא יכול לפטר עובדים איך שאני רוצה. יש הסתדרות, יש בתי משפט".

מלשכת שר האוצר שטייניץ נמסר בתגובה כי "שר האוצר פעל בשנים האחרונות למען שדרות ובעקבות כך קיבלה העיר סיוע מיוחד שעולה על כל עיר אחרת בישראל. בנוסף, במסגרת תוכנית ההבראה ניתנו לעיר מענקים והלוואות בשיעור של 67 מיליון שקלים בשנים 2011-2014. במסגרת התוכנית וכתנאי למתן חלק מהסכום נדרשה העירייה, כנהוג בהסכמים דומים, לבצע מספר צעדים הכרחיים. ראש העיר נכשל בביצוע צעדים אלה לפי קביעת הגורמים המקצועיים המלווים את העירייה. אף על פי כן הועבר בשבוע שעבר סכום של כ- 2.5 מיליון שקלים לעירייה לצורך תשלומים שוטפים הכרחיים (משכורות וכו')".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ