יום הזיכרון לרבין ב"כדורי": בני דורו סיפרו על הנער שאהב מעשי קונדס

"הסיפורים שאנחנו מספרים באמת היו", התעקשו בוגרי המחזורים הראשונים של בית הספר, שנודע ככפר נוער אליטיסטי ונהיה למוסד רב תרבותי

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

תלמידי כתה ט' בבית הספר "כדורי" התקשו להאמין לסיפוריהם של עמנואל רמות בן ה-95 ושאול ביבר, בן 91. "יצאנו הביתה 3 פעמים בשנה", אמרו מי שהיו תלמידי מחזור א' וד' בבית הספר. "היינו צריכים להחזיק כאן את כל המשק החקלאי". ואכן, למדו התלמידים הצעירים, ההשקעה השתלמה: "עם סיום הלימודים קיבלתי מכתב שבו פיאט, מנהל כדורי, כתב שאני 'יודע להתהלך עם פרה'", סיפר רמות.

הפגישה של הנערים עם מי שישבו במקומם לפני 80 שנה היתה עבורם שיאו של יום הזיכרון ליצחק רבין, בוגר בית הספר. לא רק טקס פורמאלי ועלילות גבורה, אלא מפגש בלתי אמצעי עם בני התקופה, עם סיפורים מחיי היום-יום של בית הספר. בין השאר, סיפרו השניים על ערכי בית הספר: "באנו למורים וביקשנו שבבחינות ינהגו אתנו בשיטת הכבוד: המורה ישאיר את הבחינה ויצא. ואכן לא העתקנו", סיפר רמות, שהודה כי אם היו חריגות ומי מחבריהם היה מעתיק הוא זכה בלילה ל"שמיכה" – כלומר חבטו בו כעונש. הם סיפרו על החיים הסגפניים בבית הספר בו למדו בנים בלבד ולכן זכה לתואר "המנזר שליד המנזר בתבור", על משחקי הכדורגל בהם שיחק רבין עם הראש, ושיתפו במעשי קונדס, כמו המקרה שבו ביבר, רבין וישכה שדמי אכלו את התרנגול שבושל באופן מיוחד לכבוד הנציב ווקופ שהגיע לביקור.

ביבר ורמות עם תלמידים בבית הספר כדוריצילום: גיל אליהו

בשנים שלפני קום המדינה נחשב "כדורי" לאחד ממוסדות החינוך החשובים בישראל ומתוכו צמחה שדרת הפיקוד של הפלמ"ח. במקום למדו יצחק רבין, יגאל אלון, חיים גורי ורבים נוספים. אחד מתוך כל שישה בוגרי בית הספר נהרגו בקרבות להקמת המדינה.
"אנחנו ודאי נראים לכם מתקופת האגדות או מתקופת נוח", אמר ביבר לתלמידים. "אתם צריכים לחפור טוב במוח שלכם ולנסות לדמיין. אני יודע שקשה להבין את זה", אמר. "אבל הסיפורים שאנחנו מספרים באמת היו, והקמת המדינה היא ממש לא דבר מובן מאליו. זה לא היה אז דבר ברור".

מימים בהם בכדורי היוקרתי למדו 25 בנים במחזור, צמח המוסד לבית ספר עם 1,600 תלמידים, "בהם קיבוצניקים ומושבניקים, יהודים, מוסלמים ונוצרים, צ'רקסים ודרוזים וגם נערים פליטים מאפריקה", מתגאה מנהל כפר הנוער כדורי, הלל הילמן. לדברי הילמן, שבחר להרצות אתמול לעמיתיו, מנהלי כפר נוער נוספים על "כדורי – מכפר נוער אליטיסטי לכפר נוער רב-תרבותי", רבין ובני דורו "היו מובילי דרך. אנחנו מבקשים להמשיך בדרך זו ולהתאימה למציאות של היום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ