המדינה הפריטה פנימיות, וכעת מדכאת התאגדות של עובדיהן

לטענת מדריכים בפנימיות לנוער בסיכון, ההנהלה התנתה את העלאת שכרם בוויתור על ההתאגדות ובכירה במשרד הרווחה הוקלטה מזהירה אותם מכך

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

במשרד הרווחה משכנעים מדריכי פנימיות שהופרטו שלא להתאגד. בהקלטות שהגיעו לידי "הארץ" נשמעת מפקחת המשרד, שביקרה באחת הפנימיות, משכנעת את המדריכים להפסיק את התאגדותם - זכות יסוד המוקנית על פי חוק. "הסכם קיבוצי הוא מטלית אדומה", אמרה המפקחת, "איגוד זה הרבה פעמים חרב פיפיות".

המדריכים, העובדים בארבעה מוסדות המנוהלים על ידי חברת "ג.י.א מסגרות", אומרים כי הנהלת החברה פועלת למנוע מהם להתאגד. לטענתם, הנהלת החברה הסכימה להעלות את שכרם רק בתנאי שיוותרו על התארגנות במסגרת ארגון "כוח לעובדים". "נעשים צעדים לא חוקיים כדי לנסות לפרק אותנו", טוען אביעד רז, מדריך בפנימיית "גוונים" בבאר שבע. בשבוע האחרון השביתו מדריכי הפנימייה את המוסד. בהנהלת החברה מכחישים את הטענות ומכנים את צעדי העובדים "בריונות לשמה". במשרד הרווחה אמרו שיבדקו את התנהלות המפקחת.

חברת "ג.י.א מסגרות" מנהלת ארבעה מוסדות ברחבי הארץ, בהם הפנימיות "גוונים" ו"אורנים" לנוער בסיכון, המטפלות בנערים בני 18-12 עם בעיות רגשיות ונפשיות קשות, וכן הוסטל "בית גיא" לבעלי הפרעות נפשיות ומוסד דיור מוגן, הפועלים בבאר שבע. העובדים, שרבים מהם חוששים להיחשף, מספרים על "תנאים לא תנאים", שמובילים לתחלופה גבוהה של מדריכים. רז מסביר שלילדים בפנימייה "אין סדר יום, הם חוזרים מבית ספר ונשארים משועממים עד שהם הולכים לישון. הם גם לא יוצאים החוצה כמעט, ואין להם חימום ומזגנים". לדברי רז, "למדריכים אין הכשרה מספקת, ובנוסף הם עוזבים מהר בגלל התנאים. מדובר במשמרות של עד 10 שעות במוסד".

הפגנה בהוסטל "בית גיא" ביום שניצילום: יניב בר אילן

"רצינו שכר גבוה יותר", אומר אחד המדריכים. "האמנו שצריך לקבל יותר מ-24 שקלים לעבודה כזו. ההפרטה הביאה לתשלום גרוע. בתחום הזה, שסובל מתחלופה כל הזמן, פנים מוכרות זה משהו מאוד חשוב, שגם משקף את התפישה של מהו שיקום". לדני פריזדה, ממנהלי החברה, אין ויכוח לגבי הקשיים שהביאה הפרטת המוסדות: "הפרטה זה דבר רע", הוא מסביר, "אבל זה מה יש כשהמציאות היא כזו והמדינה לא מוצאת פתרון".

לפני חצי שנה החלו עובדי החברה להתאגד בארגון "כוח לעובדים", במטרה לשפר את תנאי העסקתם. ההנהלה מעולם לא הכירה בוועד, בטענה שאין בו די חברים בכדי לשמש ועד יציג. המדריכים אומרים כי לאחר שהתאגדו, הציעה ההנהלה להעלות את שכרם. לשם כך, מוכנה ההנהלה להיפגש עם העובדים, אך לא עם הוועד המדובר. "עניין השכר בא מלמעלה", טוען המדריך, "ההנהלה הנהיגה את העלאת השכר".

מדריכים מכמה מוסדות מספרים כי מאז פועלת ההנהלה כדי לסכל את ניסיונות התאגדותם. אחד המדריכים אמר כי מנהל המוסד שבו הוא עובד הציע "להעלות לנו את מדרגת השכר בתנאי שנצא מההתאגדות". לטענתו, מנהלי המוסד ביקשו "לראות אסמכתה שמוכיחה שבאמת עזבנו את 'כוח לעובדים', כדי ש'השינוי בשכר ייעשה כמה שיותר מהר'. זה הצליח להם - רוב האנשים יצאו וקיבלנו העלאה בשכר". בהנהלת החברה מכחישים זאת ואומרים כי "אם נעשו צעדים שכאלה, הם לא היו על דעת ההנהלה".

למרות תגובת החברה כי הדברים לא נעשו על דעת ההנהלה, דואר אלקטרוני ששלחה מדריכה במוסד אחר של החברה, מחזק את הטענות כי זהו לא צעד מקומי בלבד. "אני כותבת בתור נציגה של פנימיית 'אורנים'", כתבה המדריכה לאנשי ארגון "כוח לעובדים". "אני מעוניינת להפסיק את חברותי בארגון. אני צריכה בבקשה איזו אסמכתה בהקדם האפשרי, או מכתב מסודר, שאומר שיצאנו מהארגון על מנת שנוכל להמשיך בתהליך במסגרת הפנימייה שלנו מול ההנהלה".

לפני כחודש באה מפקחת מטעם משרד הרווחה להוסטל "בית גיא", השייך לחברה. בהקלטות שהועברו ל"הארץ" היא נשמעת כשהיא משכנעת את העובדים לא להתאגד. "הסכם קיבוצי לא מגן על שום דבר, ועל שום מקום", אומרת המפקחת בשיחה עם המדריכים, שסיפרו לה כי החברה מסרבת להיפגש עם ועד מטעמם. "איגוד הרבה פעמים זה חרב פיפיות", היא מסבירה להם, "לבוא ולשכנע אותי שאיגוד שומר על המקום, אני לא מוכנה".

"בואו תניחו לזה רגע בצד (להתארגנות - ט"נ), תראו מה אתם יכולים להשיג, בלי משא ומתן", אומרת המפקחת ומבקשת מהעובדים להסיר את חולצות ארגון 'כוח לעובדים' שלבשו: "אני ביקשתי ממך, תוריד את החולצה... אני מארגנת לך פגישה עם העמותה... אתם פה עובדים של המערכת ואני כמפקחת מציעה לכם פגישה בתום לב, בלי ההתאגדות". המפקחת מצהירה כי "פה הסכם קיבוצי זה מטלית אדומה".

ממשרד הרווחה והשירותים החברתיים נמסר כי הוא "דוגל ומאמין בחופש ההתארגנות והביטוי ואינו מונע מאף עובד את זכותו הבסיסית לכך. על פי הכללים אין המשרד מתערב ביחסי עובד-מעביד, למעט התנהגות בלתי הולמת של ממונה או עובדים, באופן שאינו הולם מוסד חינוכי. אם משתמע מהדברים שהמפקחת נקטה עמדה נגד ההתארגנות, הרי אנו רואים בכך חריגה מתפקידה והעניין יטופל".

מעורך הדין שי כהן, פרקליטה של חברת ג.י.א מסגרות נמסר בתגובה: "ארגון 'כוח לעובדים' המתיימר לייצג את מרבית עובדי מרשתי לא מילא בעבר ואינו ממלא אף היום את תנאי היציגות הקבוע בחוק הסכמים קיבוציים. זאת ועוד, כ-25 עובדים שהודיעו בעבר על הצטרפותם לארגון בחרו להתפטר מיוזמתם המלאה ומרצונם החופשי, דבר שיש בו כשלעצמו להעיד על העובדה הברורה, לפיה 'כוח לעובדים' איננו ארגון עובדים יציג. יצוין כי הצעדים הארגוניים הננקטים על ידי קבוצה מצומצמת ביותר, ובכלל זה השבתה, הינם צעדים בלתי חוקיים בעליל ומנוגדים לדין, ויש בהם אף משום התנהלות לא מוסרית ופגיעה ישירה בילדים החוסים בפנימייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ