איגוד הכדורסל חוזר בו: בני מהגרים יוכלו לשחק ללא הגבלה בליגת הנוער

מאבק של מורה לאזרחות ותלמידיו בביה"ס "ביאליק רוגוזין" הוביל להסרת המגבלות על מספר הזרים. היום, הופעת הבכורה הקבוצתית בליגה המחוזית

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

לראשונה מאפשר איגוד הכדורסל לקבוצות המורכבות ברובן מילדים ללא אזרחות ישראלית להירשם לליגות המקצועיות הנמצאות באחריותו. האיגוד שינה את התקנון בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפני כשלושה חודשים, על רקע מאבקם המתמשך של תלמידי בית הספר "ביאליק רוגוזין" בתל אביב. כעת נקבע כי בכל ליגות הילדים והנוער של האיגוד לא יוגבל מספר השחקנים שאינם אזרחים ישראלים בקבוצה, בתנאי שגילם לא יעלה על 18 ושהם לומדים לפחות שנתיים במערכת החינוך בישראל.

עד לפני שנה, התיר התקנון לרשום בכל קבוצת ילדים או נוער רק שני שחקנים ללא אזרחות ישראלית. אז נאלצו תלמידי "ביאליק רוגוזין", שזכה לחשיפה תקשורתית נרחבת עקב זכיית הסרט המתעד את תלמידיו באוסקר בפברואר 2011, להסתפק בליגת בתי הספר המצומצמת של משרד החינוך. בתחילת שנת הלימודים הקודמת החליט רתם גנוסר, מורה לאזרחות שייסד את קבוצות הכדורסל בבית הספר, לצאת למאבק בהגבלות אלה. בעקבות המאבק, שינה האיגוד את התקנון והתיר למועדונים לרשום שלושה זרים, בתנאי שהיו בארץ לפחות שלוש שנים. אפשרות נוספת היתה לרשום קבוצה ובה לפחות תשעה זרים, אך אז נמנע מהקבוצה להעפיל לליגה הראשונה.

גנוסר ותלמידיו לא הסתפקו בשינויים הללו, ודרשו שוויון הזדמנויות מלא. יו"ר איגוד הכדורסל הקודם, שי שני, לא נענה לבקשתם, אך מחליפו אבנר קופל הורה לבחון את הסוגיה מחדש, ובשבוע שעבר אישר האיגוד את שינוי התקנון.

אחת מקבוצות הכדורסל של בי"ס "ביאליק רוגוזין" צילום: אורן זיו

בעקבות השינוי נרשמו כבר ארבע קבוצות המורכבות מתלמידי "ביאליק רוגוזין" לליגות איגוד הכדורסל. שתי קבוצות בכיתות ד'-ו', אחת לבנים ואחת לבנות, פועלות במסגרת מועדון הפועל ת"א. שתיים אחרות, לבנים בכיתות ז'-ח' ולבנות בכיתות ט'-י' משתייכות לבני יהודה. מחר תערוך קבוצת הבנות של בני יהודה את הופעת הבכורה בליגה המחוזית. "אני מאוד מתרגשת שסוף סוף קיבלו אותנו ויש לנו משחק ראשון", אמרה אתמול אחת השחקניות, רחל גברצדוק, תלמידת כיתה ט', בת למבקשי מקלט מאריתריאה. "אני שמחה שאנחנו חלק מהליגה. בשבילי זה ניצחון. עכשיו אני רוצה לעלות למגרש ולנצח".

גנוסר בירך על החלטת האיגוד. "התחושה מאוד טובה. בשבילי ובשביל הילדים זה ניצחון, קטן אמנם, בתקופה מאוד קשה", אמר. " זה היה שיעור באזרחות ואקטיביזם. זו היתה גם מלחמה לא מתפשרת של הילדות, שכולן ישחקו ולא רק חלק. ניסו להפריד בין פליטים למהגרי עבודה ולא הסכמנו אף פעם. בסוף זז משהו וזה די מדהים". לדברי גנוסר, אין מדובר בסוף פסוק, וכעת הוא שואף להוביל לשינוי דומה בתקנון איגודי ספורט נוספים.

סרטון שהכינו סטודנטיות על מאבקן של תלמידות ביאליק רוגוזין 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ