המל"ג דחתה ההחלטה לסגור מחלקת הממשל בבן גוריון

בחודש שעבר המליצה ועדת משנה של המל"ג לסגור את המחלקה. בעקבות ערעור שהגישה - ניתנה לה ארכה של 3 שבועות להתחייב לתיקון הליקויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הוועדה להבטחת איכות, ועדת המשנה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), הודיעה היום (שלישי) כי ההחלטה לסגור את המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע תידחה, וכי על המחלקה להציג בתוך שלושה שבועות כתב התחייבות לתיקון הליקויים שטרם שופרו. לאחר קבלת התחייבות המוסד, תתקיים ישיבת המשך של ועדת המשנה בה יוחלט על המשך ההתנהלות.

לערעור בפני הוועדה הופיעו שבעה בני אדם, ובהם נשיאת המוסד פרופ' רבקה כרמי, רקטור האוניברסיטה פרופ' צבי הכהן ומשנהו, דיקן הפקולטה פרופ' דיוויד ניומן, ראש החוג לשעבר פרופ' דני פילק ומרצה מהחוג, ד"ר בקי קוק. את האקדמאים וראשי האוניברסיטה ליוו בדיון גם עורכי הדין ממשרד גורניצקי, ששירותיהם נשכרו לטובת הנושא. כ-200 בני אדם, ובהם מרצים וסטודנטים, הפגינו מחוץ לדיון. בהפגנה נכחו גם מרצים ותומכים נוספים ובהם פרופ' קרמניצר, פרופ' שטרנהל וח"כ ניצן הורוביץ.

בראשית ספטמבר, המליצה ועדת המשנה של המל"ג שלא לאפשר רישום סטודנטים למחלקה. משמעות ההחלטה יוצאת הדופן, שטעונה את אישור מליאת המל"ג, היא שהמחלקה צפויה להיסגר. בעקבות ההחלטה הגישה האוניברסיטה ערעור, ובעקבותיו ניתנה הארכה היום.

הפגנה מחוץ לדיון ועדת המשנה של המל"גצילום: אמיל סלמן

ההחלטה בוועדה אמורה היתה להתקבל על בסיס חוות דעת של צוות בינלאומי מקצועי לתחום, שנבחר על ידי המל"ג עצמה ללוות את תיקון הליקויים שנמצאו בדו"ח ועדת מומחים בינלאומית לפני שנה. בראש צוות ההערכה הבינלאומי עמד פרופ' תומאס ריס, מהאוניברסיטה החופשית בברלין, שגם ליווה את תיקון הליקויים והצביע על שיפור בנעשה במחלקה. ריסה גם יגיע לישיבת הוועדה.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה כי "האוניברסיטה הציגה בפני ועדת המשנה של המל"ג נתונים מהם עולה כי אין ממש בביקורת שהוטחה במחלקה, תכנית הלימודים במחלקה מגוונת ביותר ומקובלת על מומחים בעלי שם בארץ ובעולם. האוניברסיטה לא תקבל כל החלטה שמשאירה את 'איום הסגירה' מעל לראשה של המחלקה. יחד עם זאת, האוניברסיטה תמשיך לשתף פעולה עם המל"ג, על-מנת להבטיח את רמתה האקדמית הגבוהה של המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון. האוניברסיטה תמשיך לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה על-מנת להבטיח את המשך פעילותה התקינה והעצמאית של המחלקה".

תחילתה של הפרשה לפני יותר משנה, עת הקימה המל"ג ועדת הערכה מקצועית בינלאומית למחלקות למדע המדינה וממשל באוניברסיטאות בישראל. בדו"ח שהעבירה הוועדה הבינלאומית למל"ג, נכללו שורה של המלצות לצעדים שנדרשת המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון ליישם, ובהם הגדלת מספר חברי הסגל האקדמי והרחבת תכני הלימוד במקצועות הליבה של התחום. האוניברסיטה, הפקולטה והמחלקה, פעלו בהתאם להמלצות וצירפו שלושה חברי סגל חדשים למחלקה, גם תוכניות הלימוד עודכנו. על פי המוסד, "השינויים שהוטמעו הלמו את המלצות הוועדה המקצועית של המל"ג וזו אף הביעה את שביעות רצונה בחוות דעת משבחת אותה העבירו חברי הוועדה הבינלאומיים שמונו כצוות מלווה ובוחן ליישום ההמלצות".

על פי המל"ג, בדיקת החומרים הנוגעים לשיפור הליקויים, שהוגשו על ידי האוניברסיטה, הביאו את ועדת המשנה לכדי מסקנה כי "על אף שהנהלת האוניברסיטה הקצתה את התקנים הנדרשים לגיוס סגל במחלקה לפוליטיקה וממשל, גויסו בפועל חברי סגל שמרביתם משתייכים לתחומים ולנושאים להם ממילא ייצוג יתר במחלקה כיום, ובכך למעשה הוחרפה הבעיה של העדר גיוון במחלקה לפוליטיקה וממשל" וכי "להעדר גיוון בסגל השפעה ישירה על העדר גיוון בתחומים המיוצגים בתכנית הלימודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ