מכון הערבה שבו לומדים ירדנים וישראלים בסכנת סגירה

במכון לחקר הסביבה, היחיד במזה"ת שעוסק בבעיות הסביבתיות המשותפות לישראל ושכנותיה, טוענים: לא נוכל להתקיים בגלל ירידה בתרומות מחו"ל

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

במכון הערבה ללימודי הסביבה שבקיבוץ קטורה בערבה חוששים מהבאות. במכון, שהינו המוסד היחידי בארץ בו לומדים במשותף סטודנטים מישראל, ירדן והרשות הפלסטינית, לא יודעים אם יצליחו לפתוח את שנת הלימודים הבאה. התקציב הולך ואוזל ומספר הסטודנטים המביעים עניין בלימודים במכון, הנמצא בסכנת סגירה ממשית, הולך ופוחת.

מכון הערבה הוקם ב-1996 כדי למנף את חזון השלום בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית והוא המקום היחיד במזרח התיכון שעוסק בבעיות הסביבה המשותפות לישראל ולשכנותיה. "מבחינתי מדובר במכה קשה", מסביר ד"ר טארק אבו חאמד, מנהל מכון הערבה לאנרגיה מתחדשת. "לא יהיו לנו שותפים בצד השני, בעיות איכות הסביבה יימשכו ויהיה יותר קשה לפתור אותן עם הזמן".

לדברי אבו חאמד, המכון גורם לא רק לשיתוף פעולה מחקרי אלא גם תורם להסכם השלום בין העמים. "הלימודים כאן גורמים לסטודנטים להכיר טוב יותר את התרבות והמנטליות של הצד השני, ובכך גם לגלות הבנה וסובלנות לצד השני. מבחינתי זה יהיה סוף התקווה אם המכון ייסגר. מדובר במקום שבו אנחנו מתגברים על הקשיים ומנסים ליצור שותפים מבחינה מחקרית, חברתית ופוליטית. התלמידים הופכים להיות שגרירים של חבריהם במדינתם".

ד"ר טארק אבו חאמד במכון הערבה ללימודי הסביבה צילום: מכון הערבה ללימודי הסביבה

לתוכנית הלימודים של המכון אחראית אוניברסיטת בן גוריון, אך את השכר למרצים, המלגות לסטודנטים ואת תשלומי השכירות לקיבוץ, אמורה ההנהלה לגייס מתרומות פילנתרופים. "התקציב שלנו מורכב ברובו מתרומות של אזרחים מארה"ב ומקנדה. עקב המשבר הכלכלי שפקד את העולם התרומות התמעטו, ואנחנו נמצאים בסכנת סגירה ממשית", מסביר ד"ר אבו חאמד. "אנחנו צריכים מיליון דולר וחצי כדי להתחיל את שנת 2013. חלק התורמים הבטיחו לנו מאות אלפי דולרים לתקופה של מספר שנים, אך התרומות נעלמו והצטמצמו".

הקשיים הכלכליים והמציאות הפוליטית במזרח התיכון מקשים על המכון לא רק מבחינה תפקודית אלא גם בגיוס סטודנטים: בעוד בשנה שעברה הגיעו למכון כ-40 סטודנטים חדשים, השנה הצטרפו 25 בלבד. "הרבה יותר קשה לנו לגייס סטודנטים מירדן בגלל המצב הפוליטי", מספר אחד העובדים במכון. "גם אלה שרוצים להגיע לא מספרים להוריהם ולחבריהם שהם באים ללימוד בישראל. לעיתים, כאשר אנחנו מציגים את תוכנית הלימודים, אנחנו משמיטים את העובדה שהם מתקיימים בישראל". לדבריו, בעוד בירדן התושבים לא רואים בעין יפה את הלימודים בישראל, ברשות הפלסטינית הסטודנטים מעוניינים לצאת ללימודים בישראל, אך הרשות מערימה קשיים. לדבריו, סיבה נוספת לירידה במספר הסטודנטים היא הקופה המתרוקנת של המכון. "קשה לנו לסייע במלגות לסטודנטים מירדן והרשות הפלסטינית".

בחודש הבא יתקיים כנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת, שמכון הערבה יהווה חלק נכבד מהחזון של המועצה האזורית חבל אילות להפוך את הערבה בכלל ואת המועצה בפרט לבירת האנרגיה המתחדשה של ישראל.

אודי גת, ראש המועצה האזורית חבל אילות, סבור כי יש לחזק את המכון בכל דרך אפשרית. "אנחנו גאים מאוד בפעילות של מכון ערבה - שהוא אבן שואבת למצוינות אקדמית, ופלטפורמה מעולה להבאת סטודנטים, חוקרים ואקדמאים לחבל אילת-אילות. המכון מייצר לא מעט משרות לאקדמאים וחשוב לפיתוח האזור כולו".

גם דורית בנט, מנכ"ל "מנהלת אילת אילות לאנרגיה מתחדשת", סבורה כי קיומו של המכון הכרחי לפיתוח אזור הערבה: "המכון שפועל בחבל מתבסס על תפיסתנו את האנרגיה המתחדשת כמנוע צמיחה חשוב וייחודי. בכנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת, שיתקיים בסוף החודש, נחנוך בניין מעבדות חדש שיעצים את הפעילות המדעית והחינוכית בתחומים אלו באזור ואנו מתעתדים להמשיך ולפתח את הפעילות הברוכה הזאת בכל דרך אפשרית".

למרות המילים היפות והכוונות הטובות, הדבר הנחוץ ביותר להמשך קיומו של המכון הוא כסף. בעוד כמה ימים ייצא מסע אופניים מיוחד מהצפון ועד למכון, שמטרתו היא העלאת המודעות וגיוס כספים שיצילו את המכון. במסע ייקחו חלק בוגרים, סטודנטים וצוות הנהלת המכון.

מדוד לרר, מנכ"ל מכון ערבה, נמסר בתגובה כי "בעקבות הירידה בהיקף התרומות מחו"ל, הצטרכנו לצמצם פעילות בתחומים מסויימים, אך עיקר הפעילות האקדמית והמחקרית של המכון, וכן פעילות הבוגרים שלנו, נמשכת בשיא המרץ. כחלק ממהלך ההבראה הוקמה לאחרונה מועצה ציבורית במכון ערבה, בראשה עומד שגריר ישראל בצרפת לשעבר, דניאל שק. מטרת המועצה להעלות את מודעות הציבור למכון ערבה למכון ערבה כמוסד מוביל בתחום לימודי הסביבה ולסייע בגיוס תרומות בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ