כינוס משרד הביטחון לגיוס נוצרים עורר זעם בנצרת

עשרות צעירים מהגליל השתתפו בכנס לעידוד גיוס ערבים נוצרים לצבא ולשירות הלאומי. ראש עירית נצרת: "מטרת התוכנית לפלג את החברה הערבית"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כנס שארגן אגף קהילה ונוער במשרד הביטחון בשיתוף עיריית נצרת עילית הצליח להצית מחלוקת בגליל. האירוע, שנערך ב-16 באוקטובר במתנ"ס בנצרת עילית, נועד לעודד גיוס צעירים נוצרים לצבא ולשירות הלאומי והגיעו אליו עשרות צעירים בני כל העדות - ערבים נוצרים, מוסלמים, דרוזים ובדואים.

דבר הכנס לא פורסם ברבים ולא היתה בו נוכחות תקשורתית, אולם בימים האחרונים נודעו פרטים על האירוע לגורמים בקהילה הנוצרית בנצרת והדבר עורר סערה בעיר. ראש העירייה ויו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות ראמז ג'ראייסי פרסם אתמול הודעת גינוי לכנס וקרא לדיון דחוף בעניין בוועדת המעקב של ערביי ישראל. לדבריו, התוכנית לגיוס הנוצרים נדונה לכישלון, כמו יוזמות שקדמו לה בשנות החמישים והשמונים. "התוכנית נובעת ממניעים פוליטיים ערב הבחירות ומטרתה לגרום לשסע עדתי בתוך החברה הערבית", אמר. גם חברי הכנסת הערבים מוחמד ברכה וחנא סויד (חד"ש) ואחמד טיבי (רע"מ- תע"ל) פרסמו אתמול הודעות גינוי למה שהגדירו "התוכנית לגייס את בני הקהילה הנוצרית".

לשכת גיוסצילום: מורן מעיין/ ג'יני

ההתכנסות נערכה בנוכחות אנשי כמורה ונציגי ציבור מנצרת ומיישובי הסביבה. בעקבות זאת, החליטה מועצת הקהילה של העדה הנוצרית-אורתודוקסית להחרים כומר מטעם העדה שהשתתף בכנס. "הערבים הנוצרים לא ייתנו יד למהלכים שמטרתם לפלג ולסכסך את החברה הערבית הפלסטינית בישראל", נכתב בהודעה שפרסמה המועצה. המועצה קראה להחרים את הכומר ג'ובראיל נדאף בטענה שאינו מייצג את בני העדה ועמדותיו אינן משקפות את הלך הרוח הציבורי. עוד נכתב כי לא יורשה להיכנס למתחם הכנסייה בעיר.

האב נדאף אמר בשיחה עם "הארץ" כי אין למועצה סמכות דתית ולכן ימשיך לפקוד את הכנסייה. עוד אמר כי הוזמן לכנס, ובמהלכו דיבר בכלליות על מעמדם של הנוצרים בישראל ועל סוגיות הנוגעות לחיי היומיום. "לא הבעתי עמדה בעד ונגד הגיוס מאחר שאין לי סמכות לעשות זאת וזה תפקידה של הפטריארכיה. אני מכבד את ההחלטה של כל אדם בעניין הזה, אני לא מנדה אף אחד ולא יוצא נגד אף אחד". האב העריך כי את המהלך נגדו מובילים גורמים בעלי ענייו פוליטי. יש לציין כי הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית והבישוף הקתולי בחיפה בחרו להתעלם מהאירועים ולא נמסרה שום הודעה מטעמם.

ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, בירך על מספר המשתתפים שהגיע אל הכנס, שהיה "מעל למצופה". "כאזרחים שדורשים שוויון הם גם מוכנים לתרום למען המדינה ולכן ראיתי לנכון לארח את הכנס", אמר גפסו.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי האגף הביטחוני-חברתי פועל לעידוד השוויון בנטל בכל רחבי הארץ ובכל מגזרי החברה הישראלית. איננו מתכוונים להיכנס לעניינים פוליטיים, אך נמשיך לפעול לעידוד ההתנדבות לצה"ל ולשירות האזרחי באופן שוויוני בין כלל המגזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ