בניין גנזך המדינה פעל ללא היתר, ונסגר

הגנזך פועל מזה 19 שנה ברחוב מקור חיים בי-ם, אך לאחרונה גילתה ההנהלה כי חסר לה טופס לאכלוס המבנה. המוסד עלול להשאר סגור מספר חודשים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, הורה לסגור את משרדי גנזך המדינה בירושלים עד להודעה חדשה. זאת לאחר שבשבועות האחרונים התברר כי לבניין שבו שוכן הגנזך זה 19 שנים אין טופס אכלוס מטעם עיריית ירושלים. מקור המעורה בנושא העריך כי עלולים לחלוף חודשים עד שהגנזך יפתח שוב את שעריו.

גנזך המדינה פועל ב-19 השנים האחרונות בבניין משרדים ברחוב מקור חיים בירושלים. הבניין הוקם כמרכז סחר במכוניות ועבר הסבה לבניין משרדים. ההסבה נעשתה ככל הנראה ללא ההיתרים הדרושים ומאז אין לבניין טופס אכלוס מטעם העירייה (הידוע גם כטופס 4) שמאשר שהבניין תקין ובטוח. לאחרונה גילתה זאת הנהלת גנזך המדינה ופנתה בעניין למשרד ראש הממשלה, שבמסגרתו פועל הגנזך.

בשבועות האחרונים התקיימו כמה דיונים בין היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה ומנהל הדיור הממשלתי במשרד האוצר. במנהל טענו שבדיקת מהנדס מצאה כי הבניין בטוח לשימוש, אולם היועצת המשפטית החליטה שלא ניתן להמשיך ולהשתמש במבנה ובעקבות זאת הורה שלשום לוקר על סגירתו.

בניין הגנזך ב-2010. הוקם כמרכז לסחר במכוניות צילום: תומר אפלבאום

רוב רובם של מסמכי ארכיון המדינה אמנם אינם שמורים בבניין אלא מאוחסנים במחסנים מאובטחים ברחבי ירושלים, אבל במשרדי הגנזך מוחזקים מאות תיקי ארכיון שדרושים לעבודה השוטפת של החוקרים שמגיעים למקום. בבניין שוכנת גם הנהלת הגנזך וגם חדר העיון במסמכים. בתקופה הקרובה, כך נראה, לא ניתן יהיה לקבל מסמכים לעיון.

לפני שלושה חודשים אישרה ועדת התכנון המחוזית של ירושלים את הקמת הבניין החדש של גנזך המדינה בסמוך לארכיון הציוני בכניסה לעיר. אולם הקמתו צפויה להימשך שנים רבות. במקביל פועלת הממשלה להעביר את רוב מסמכי גנזך המדינה לבניין שייבנה עבורם בערד. את המחסן ינהלו חברות חיצוניות, מה שעורר תרעומת רבה מצד עובדי גנזך המדינה. מאז הודעת הסגירה מחפשים במשרד ראש הממשלה פתרון - אם באמצעות אישור, ולו זמני, לאכלוס המבנה ואם באמצעות איתור אכסניה חדשה וזמנית לארכיון המדינה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "לאחר בדיקה של הנהלת משרד הגנזך, לא נמצא טופס 4 המאשר את תקינותו ואכלוסו של הבניין. במטרה לשמור על ביטחונם של העובדים והמבקרים בבניין ולפעול על פי דין, ולאחר בדיקת הנושא מבחינה משפטית, החליט מנכ"ל משרד ראש הממשלה לפנות את עובדי המשרד מהבניין. במקביל, פועלים הגורמים המקצועיים לאיתור טופס 4 כנדרש על פי דין או לאיתור מקום חלופי לתקופת הביניים לעבודת הגנזך". ארכיון המדינה אוצר בתוכו 300 מיליון מסמכים שתופסים 54 אלף מטר רץ של מדפים. רוב החומרים - כולל אלה הרגישים ביותר כמו העותק המקורי של הכרזת העצמאות והסכמי השלום - שמורים בכספת במעין מתקן ביטחוני, שהאבטחה בו היא בפיקוח השב"כ ובתנאי אקלים מבוקרים. מתקן זה שוכן לא הרחק מבניין הגנזך, בבניין נפרד.

בסיור לעיתונאים שערכו בכירי הגנזך לפני כחודש וחצי אמרה סגנית גנז המדינה על מבנה המשרדים: "אנחנו לא גאים במבנה הזה, אבל גרים בו כבר 20 שנה. אנחנו מקווים שבקרוב נוכל לעבור למבנה שיכבד את היושבים בו ואת הבאים אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ