זינוק בפטור לחרדים: 13.8% מהמחזור לא התגייס

בצבא צופים עלייה נוספת בשיעור מקבלי הפטור ב-2013, שצפוי להגיע ל-20% ב-2020. קפיצה של אחוז משמעותה 500 צעירים שלא מתגייסים בשנה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שיעור הצעירים החרדים שקיבלו דחיית שירות מצה"ל בנימוק של "תורתו אומנותו" (לימודים בישיבה) זינק השנה ל-13.8% מכלל הגברים חייבי הגיוס בשנתון זה. זו עלייה של 0.8% בהשוואה לשלוש השנים הקודמות, שבהן נעצר שיעור מקבלי הפטור על 13%. בצה"ל צופים עלייה נוספת בשיעור מקבלי הפטור ב-2013. נראה שהעלייה תימשך גם בשנים שלאחר מכן, אם לא יגובש מודל גיוס חדש שיגביר את הגיוס בקרב החרדים.

על פי הנתונים שמסר צה"ל בתשובה לפניית "הארץ", זהו שיא של כל הזמנים. לשם השוואה, ב-2005 עמד שיעור מקבלי הפטור מטעמי לימודים בישיבה על 8.4%, ב-2008 על 10.9% ובין השנים 2009-2011 על 13%. בצבא מסבירים את העלייה הנוכחית בעליית הילודה בקרב החרדים בתחילת שנות התשעים, ודובר צה"ל מסר כי "ב-2013 צפויה עלייה נוספת בהיקף הלא מתגייסים על רקע תורתו אומנותו". קפיצה של אחוז בשנתון גיוס משמעותה עוד כ-500 צעירים שאינם מתגייסים בשנה - נתון המקביל לאובדן של גדוד סדיר נוסף בשנה לסדר הכוחות הצה"לי.

על פי נתונים שמסר משרד הביטחון השנה למרכז המחקר והמידע של הכנסת, עמד שיעור מקבלי הפטור משירות ב-2011 על 25.1% מכלל הגברים - 13% במסגרת הסדר תורתו אומנותו ו-12.1% מסיבות אחרות, הכוללות בין היתר שחרור מטעמי בריאות ושחרור מטעמים נפשיים. בהתחשב בשיעור התלמידים החרדים בכיתות א' בתחילת העשור הנוכחי - צפה מודל הגיוס העתידי של צה"ל (אם לא יינקטו מהלכים להגברת גיוס החרדים) כי בתחילת העשור הבא יקבלו כ-20% מהגברים פטור משירות בשל לימודים בישיבה.

לשכת הגיוס בתל השומר, הקיץצילום: מוטי מילרוד

שאלת גיוס החרדים עשויה לתפוס מקום מרכזי במערכת הבחירות, לאחר פקיעת חוק טל וכישלון הניסיון של ממשלת נתניהו להנהיג הסדר גיוס חדש, עם הפסקת עבודתה של ועדת פלסנר. ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר אמש כי הדבר מוכיח ש"בעיית הגיוס אינה יכולה להיפתר מעצמה באמצעות שינוי הדרגתי במגמות, משום שהנתונים משתנים בקצב גבוה ויוצרים קושי אמיתי לצבא".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "חידוש הצמיחה בהשתמטות תלמידי הישיבות מוכיח עד כמה חמור המחדל של אי העברת חוק שוויון בנטל". לדבריו, "לאחר סיום תוקפו של חוק טל הפך המצב שבו אין מגייסים את בחורי הישיבות להפרת חוק המונית. משרד הביטחון אמנם הורה לשלוח צווים להרבה מאוד תלמידי ישיבות, אבל אף אחד לא גויס בפועל, כך שמדובר בעצם ב'כאילו גיוס', ישראבלוף".

רגב הזכיר כי צה"ל מתריע שוב ושוב "שאם לא יגייסו את בחורי הישיבות לא יהיו די חיילים. הנתונים מוכיחים שבתחום השוויון בנטל אין קיפאון וכל דחייה של פתרון הבעיה גורמת להחמרה קשה שלה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ