מורי קבלן של נוער נושר שובתים במחאה על קיצוץ בשעות הלימוד

לאחר מאבק ממושך, שיפרה אמנם החברה המפעילה את תוכנית היל"ה עבור משרד החינוך את תנאי המורים, אך קיצצה בשעות הלימוד ובהיקף משרתם

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

מורי ומנחי תוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לנוער נושר משביתים היום (רביעי) את 150 מרכזי ההשכלה של התוכנית, בהם לומדים כ-6,000 בני נוער. השביתה תימשך עד שמונה הערב, ולא למשך יומיים כפי שתוכנן תחילה. המורים מוחים על קיצוץ שחל בשעות הלימוד לטובת ניצול הכספים לשיפור תנאי המורים.

אמש קיבל ועד מורי היל"ה, המאוגד ב"כוח לעובדים", את הצעת הפשרה שהציגה השופטת אורנית אגסי בדיון שהתקיים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בבקשה לצו מניעה לשביתה שהגישה לבית הדין החברה הקבלנית שמפעילה את התוכנית מטעם משרד החינוך – רשת "עתיד". רשת "עתיד" מצדה, התחייבה להצגת הצעה חדשה לוועד המורים ובהודעה שפרסמה כתבה כי בתחילת השבוע הבא יימשך המשא ומתן בינה לבין ועד המורים בעניין. לטענת העובדים, השביתה הוכרזה לאחר כשלושה חודשים של משא ומתן "עקר" עם הנהלת הרשת, שרק השנה החלה בהפעלת השירות, לאחר שזכתה במכרז חדש של משרד החינוך והחליפה את החברה למתנ"סים.

בשעה ארבע הפגינו המורים ליד קריית הממשלה בתל אביב, בהן הניפו תלושי משכורת המעידים על משרות חלקיות עקב הקיצוץ בשעות הלימוד וקראו לשר החינוך, גדעון סער, להחזיר תקציבים לתוכנית, ולחברת "עתיד" להתקדם במשא ומתן להשגת הסכם קיבוצי. לדברי עינת אברהמי, מורה בתוכנית ופעילה בוועד, "מצער ששנה אחר שנה משרד החינוך והזכיינים למיניהם בוחרים לפגוע דווקא בתוכנית שאמורה לספק הזדמנות אחרונה לנוער חלש. בושה לשר החינוך ולממשלה שבוחרת לחסוך על גבי החלשים וחסרי הכוח".

הפגנה של מורי היל"הצילום: אייל טואג

בתחילת שנת הלימודים, לאחר מאבק ממושך שקיימו המורים לשיפור תנאי העסקתם בשנה שעברה, התברר כי התנאים החדשים שהושגו הגיעו מתקציבים של שעות לימוד של התלמידים. בין התנאים ששופרו בעקבות מאבקם של המורים - שכר חודשי גם בחופשים, עלייה מצומצמת בשכר וזכאות לתנאים סוציאליים בסיסיים. עם זאת, מוחים המורים על קיצוץ כאמור של 40% שחל לטענתם בשעות הלימוד של התלמידים, ועל הכוונה להשלים את השעות החסרות במפגשי חניכה בהנחיית תלמידי מכינות קדם צבאיות ובני שנת שירות. עוד, לטענת הוועד, התחייבה הרשת לקלוט את כלל מורי היל"ה שעבדו תחת הזכיין הקודם, אולם בפועל תנאי העסקתם של 75% מהמורים נפגעו ב-40% בממוצע עקב הפחתת שעות הלימוד, ו-15% מהמורים לא מועסקים כעת כלל.

מרשת עתיד נמסר כי: "אנו נמצאים בימים אלה ממש בעיצומו של משא ומתן עם נציגות העובדים במטרה כנה ואמיתית להגיע לחתימה על הסכם קיבוצי, שמשמעותו עיגון ושיפור ניכר של תנאי העסקת המורים. היוזמה להגיע להסכם זה באה מצדנו מאחר והמורים נחשבים בעינינו לנכס החשוב ביותר בהפעלת תוכנית היל"ה. בהתאם לכך גם גדל תקציב הפעלת התוכנית מ-77 מיליון שקלים בשנה שעברה ל-114 מיליון שקלים השנה, כאשר מרבית הגידול בתקציב מופרש למשכורות המורים. הפגישה האחרונה בין הצדדים התקיימה אך לפני מספר ימים וסוכם כי בתחילת שבוע הבא נשוב ונתכנס על מנת לנסות ולהגיע לסיכומים חשובים. לפיכך לא ברור לנו מדוע יצאה ההכרזה המפתיעה על השביתה. יודגש כי לטענה שנגרעו למורים 250 אלף שעות שנתיות אין כל שחר. היקף השעות גדל מ-666 אלף בשנה שעברה ל- 735 אלף שעות השנה".

ממשרד החינוך נמסר, כי במסגרת המכרז החדש שופרו שכרם ותנאי העסקתם של מורי הילה באופן משמעותי. כמו כן, הוסיף המשרד אלפי שעות הוראה ובכך ניתן מענה מלא לכל התלמידים שבתוכנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ