המדינה גנזה את המכרז להפרטת הוסטלים לשיקום אסירים

המדינה הודיעה על המהלך שבוע אחד לפני הדיון בעתירה שהוגשה נגד המכרז, אך הבהירה: היו בעיות במבנה המכרז, נוציא אחד חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות המדינה הודיעה היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בירושלים כי החליטה לגנוז את המכרז להפרטת ההוסטלים לשיקום אסירים. הודעת המדינה באה כשבוע אחד בלבד לפני הדיון שנקבע לעתירה נגד המהלך שהגישה הקליניקה לזכויות אסירים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן.

בעתירה תקפה הקליניקה את הכוונה העקרונית של משרד הרווחה והרשות לשיקום האסיר להביא להפרטת השירות – הניתן כיום בששה הוסטלים ברחבי הארץ - באמצעות מכרז. הקליניקה אף טענה כי עצם קיומו של המכרז מהווה תהליך עוקף חקיקה מאחר שבו-זמנית מתנהל בכנסת הליך חקיקה המבקש להסדיר את העניין.

תחילתה של הפרשה בינואר השנה, אז הוציאו משרד הרווחה והרשות לשיקום האסיר את המכרז המדובר שמשמעותו העברת סמכויות אכיפת החוק נגד אותם האסירים לגופים פרטיים. כעבור כחודשיים, במארס, עתרו עורכי הדין אפי מיכאלי ורחלה אלהרר מהקליניקה נגד מהלך זה, בטענה כי הפרטת ההוסטלים לשיקום אסירים, שבהם שוהים אסירים שלא שוחררו סופית ממאסר, סותרת את הכרעת בג"ץ בעניין הפרטת בתי הסוהר. זו קבעה כי העברה של סמכות לשימוש בכוח כלפי אסיר לגורם פרטי פוגעת באופן בלתי חוקתי בזכויותיו של האסיר לחירות ולכבוד האדם.

אסירים בהוסטל "גגון"

יצוין כי האסירים בהוסטלים לשיקום הם כאלה הנמצאים בשלב הסופי לריצוי עונשם, ועדיין מהווים עדיין אסירים לכל דבר ועניין. לכן, טוענים העותרים, גם לגביהם חל האיסור להעברת סמכות להגבלת חירותם לאנשי עסקים פרטיים. בעקבות העתירה הוציא השופט המחוזי, יורם נועם, צו ביניים המונע את המשך הליכי המכרז. אולם בזמן שחלף ביקשה המדינה אך ורק לדחות את הדיונים בתיק, זאת בטענה כי היא מקדמת הליך חקיקה בנושא בכנסת – הליך שעד כה לא זכה להצלחה.

אולם, גם כאשר הודיעה המדינה לבית המשפט כי בכוונתה לבטל באופן סופי את המכרז - ולכן יש לדחות את העתירה – הבהירה כי "החלטת המדינה אינה נובעת מהטיעונים שנטענו בעתירה, אלא משיקולים אחרים, הקשורים במבנה המכרז". לכך הוסיפה המדינה הדגשה כי משרד הרווחה יפעל להוצאת מכרז חדש באותו עניין: "בכוונת משרד הרווחה והשירותים החברתיים לפעול בזמן הקרוב במטרה לתת שירות בהוסטלים שיקומיים לאסירים משוחררים, ובין היתר, לפרסם מכרז לצורך זה, וזאת כחלק ממתן שירותי רווחה לאוכלוסייה זו".

לדברי עו"ד אראל, מנהלת הקליניקה, "הפרטתה של הסמכות לשיקום אסירים עלולה להביא לנזק רב לא רק לאוכלוסיית האסירים עצמה, אלא גם לאלו החיים בסביבתם של ההוסטלים לשיקום אסירים הפזורים ברחבי הארץ. ישנה חשיבות ראשונה במעלה שהמדינה תאכוף בעצמה את עונשי המאסר של אסירים שנשפטו עד תום ולא תעביר סמכויות אלה במכרז לעמותות ויחידים שמידת הכשרתם ויכולותיהם לעמוד במשימה זו, של אכיפת החוק, אינה ידועה".

עו"ד אראל תקפה את בקשת המדינה למחוק את העתירה בשעה שהיא טוענת כי תפריט את השירות בהמשך. לדבריה, הטענות בעתירה לא תקפו את מבנה המכרז המסוים אלא הביעו עמדה עקרונית נגד הפרטת שירות זה.

חרף הצהרת המדינה אמרה כי "קשה לי מאוד להאמין שימשיכו בדרך הזו, שמשמעותה הולכה בכחש את בית המשפט. בהליך העתירה המדינה אפילו לא הצליחה לייצר תגובה משפטית לטענות שלנו, ולפיהן הפרטת ההוסטלים נוגעת לסוגיה חברתית-ציבורית. מדובר באוכלוסייה שברור שהיא מודרת חברתית ולכן למדינה יש אחריות וחובה לאכוף את עונש המאסר, שזה חלק מהותי בתוכה. שיקום אסירים זה עניין מדינתי, לא יכול להיות שגופים פרטיים, עם מוטיבציה כלכלית, יטפלו בשיקום אסירים ברישיון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ