שלושה כלבים הומתו בירושלים ברעל עצבים מסוכן

כלב נוסף שהורעל, ניצל לאחר שאושפז במשך כמה ימים בבית חולים וטרינרי. העירייה מכחישה טענות כי היא אחראית להרעלה בסטריכנין

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

בעלי הכלבים בדרום ירושלים מבוהלים בשבוע האחרון בשל הרעלתם של ארבעה כלבים לפחות ברעל עצבים מסוכן מסוג סטריכנין. שלושה מהכלבים מתו בתוך דקות ואחד שרד. בעלי הכלבים מאשימים את העירייה וטוענים שניסתה לחסל עדת כלבים משוטטים בפיתיונות מורעלים. בעיריית ירושלים מכחישים את ההאשמות וטוענים שאינם אחראים להרעלה.

ביום שני שעבר יצאה תושבת ארמון הנציב לטיול עם שני כלבים בשטח פתוח סמוך לעיר. "כמה דקות אחרי שהם חזרו, הכלבה קיבלה עוויתות ונפלה. רצתי אתה לווטרינרית, אבל עד שהגעתי היא מתה. הווטרינרית אמרה שזה דום לב". יוני שהמי, בעל הכלבים, בן זוגה של התושבת, המשיך וסיפר כי "חזרנו הביתה וכשהגענו ראינו שהכלב מתחיל להראות את אותם סימפטומים". 

בני הזוג הבהילו גם את הכלב למרפאה הווטרינרית של צער בעלי חיים בירושלים ואחר כך לבית החולים הווטרינרי בבית דגן. באשפוז שנמשך כמה ימים בטיפול נמרץ, תוך כדי הנשמה, הצליחו הרופאים להציל את חיי הכלב.

מימין: הכלב פאפי שניצל ומטופל, משמאל: הכלבה דפי שהורעלה ומתה

בבית החולים נעשתה גם בדיקת רעלים לכלבה המתה והתברר שהורעלה בסטריכנין, רעל עצבים מסוכן ביותר שמשמש לפעמים להרעלת חיות בר וכלבים משוטטים. נוהלי השימוש בסטריכנין מחמירים מאוד ונאסר לפזר פיתיונות עם רעל זה בשטח. הנהלים מחייבים לתת פיתיון לחיה בנוכחות פקח ואיסוף מידי של הגופה. 

אתמול בבוקר הורעלו עוד שתי כלבות, גם הן בעת טיול, כשהיו קשורות ברצועה. תושבת העיר, שביקשה שלא להזדהות, סיפרה בבכי: "חבר שלי טייל עם הכלבות ובשש בבוקר נודע לי שאחת מהן מפרכסת ומתה. אחר כך גם השנייה התחילה לפרכס ומתה, מוות אכזרי ביותר, תוך דקות. זו טרגדיה איומה, אני לא קולטת את זה".

פעילים למען בעלי החיים בירושלים טוענים שהשירות הווטרינרי העירוני אחראי להרעלות, המכוונות נגד עדות כלבים משוטטים שבאות מהגדה המערבית. תושב שכונת הר חומה, הסמוכה לארמון הנציב, סיפר ל"הארץ" שטייל עם כלבו לפני שבועיים והוזהר על ידי פקח עירייה שלא להתקרב, כי פוזרו בהר חומה פיתיונות מורעלים. "פקח עם הטנדר של העירייה, רשום שירות וטרינרי, אמר לי: 'אנחנו מפזרים רעל, חראם על הכלב שלך'", סיפר. 

אבל עיריית ירושלים מכחישה בתוקף טענות שהיא אחראית להרעלות. "הטענות אינן נכונות. עיריית ירושלים לא פיזרה רעל ואינה נוהגת לפזר רעל נגד כלבים. עם קבלת המידע יצאו מפקחי השירות הווטרינרי למקום ואספו דגימות כדי לברר אם אכן אלה רעלים ומאיזה סוג הם כדי לטפל בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ