מאבטחים מנעו מפקחי המנהל להיכנס לבית יעלון

בדיקת "הארץ" העלתה כי השר משלם היטל דיור ארנונה רק משנת 2011 למרות שהשימוש הביטחוני במבנה הסתיים ב-2005

אורי בלאו ורויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי בלאו ורויטל חובל

פקחים של מינהל מקרקעי ישראל שבאו ביום שני בבוקר לערוך מדידות בביתו של השר משה (בוגי) יעלון לא הורשו להיכנס למקום. לא ברור אם מישהו מבני משפחת יעלון נכח בבית באותה עת, שכן מאבטחי השר הם שמנעו את כניסת הפקחים.

על פי "חוק מקרקעי ציבור", פקח "רשאי להיכנס למקרקעי ציבור בכל עת סבירה כדי לבדוק את ההחזקה או השימוש בהם וכן את זכותו של המחזיק או המשתמש בהם לעשות כן, והוא רשאי לדרוש מהמחזיק או מהמשתמש להציג בפניו מסמכים שברשותו המוכיחים את זכותו". הדובר של יעלון, עופר הראל, אמר בתגובה כי "נציג המינהל לא הורשה להיכנס אל תוך ביתו של השר מאחר שהוא הגיע אל הבית, שנמצא תחת אבטחה, ללא כל התראה או תיאום מראש עם השר יעלון, אשר לא שהה בישראל באותו יום, עם מי מבני ביתו ומול גורמי האבטחה... השר יעלון נוהג על פי החוק, בשקיפות מלאה ובניקיון כפיים, ויפתח את ביתו בפני כל גורם שיעשה זאת בתיאום מראש עמו". ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי "המינהל מתכוון בזמן הקרוב לבקר בשטח בתיאום עם בעל הנכס. אם יימצאו חריגות מהחוזה עם המינהל, יפעל המינהל על פי כל דין".

תחקיר "הארץ" גילה כי משרד הביטחון התחייב להרוס את הבנייה בתום כהונתו של יעלון כרמטכ"ל, אך לא עשה זאת. לאחרונה אף הודיע משרד הביטחון לעירייה שהוא מאריך עד 2016 את היתר השימוש במבנה המוגדר כמתקן ביטחוני, אף על פי שכיום הוא לא ממלא את ייעודו.

ביתו של השר יעלון ברעות ומימינו (מסומנת באדום) יחידת הדיור צילום: ד. עדן תעופה בע"מ

גם כיום, כשיעלון מאובטח מתוקף תפקידו כשר, היחידה עומדת לשימושה הפרטי של משפחת יעלון. משרד ראש הממשלה שוכר עבור מאבטחיו דירה במקום אחר, בעלות מיותרת שניתן היה לחסוך. בעת עבודתם המאבטחים אינם מורשים להשתמש במבנה ונאלצים לעשות את צרכיהם בחורשה סמוכה. אין זו פעם הראשונה שמשפחת יעלון נהנית מנכס ציבורי בנימוק ביטחוני. בינואר 2008 פורסם בעיתון מודיעין News כי רעייתו של יעלון, עדה, מעבירה שיעורים פרטיים במבנה בית הספר "יפה נוף" ברעות, אף שהיא אינה מורה בבית הספר, בלי לשלם שכר למועצה ועל אף שחל איסור להשתמש במבני ציבור לצרכים פרטיים. יעלון הגיב בזמנו לכתבה ואמר כי אשתו לא יכולה ללמד בביתם הפרטי מסיבות ביטחוניות. בתמורה לשימוש במבנה, נאמר, היא העניקה שיעורים ללא שכר לתלמידים מעוטי יכולת.

השבוע התברר כי יעלון משלם על יחידת הדיור ארנונה רק משנת 2011, אף על פי שהשימוש הביטחוני במבנה הסתיים כבר ב-2005, עם תום כהונתו כרמטכ"ל. עוד מסתבר כי יעלון לא משלם דמי שכירות על המבנה (ששייך למדינה) ואף לא היטלים אחרים כמו היטל השבחה, דמי היתר ודמי שימוש למינהל.

דוברו של יעלון, שסירב להתייחס לשאלה למי דיווח על השימוש הפרטי במבנה ומתי, אומר כי "השימוש בנכס החל רק בשנת 2011, כחוק ובכפוף לתשלום ארנונה. הבית נחשב מתקן ביטחוני גם לאחר שהשר יעלון סיים את שירותו כרמטכ"ל. בין השנים 2011-2005 לא נעשה שימוש בחדר האבטחה, שנותר נטוש".

עורך דין ושמאי מקרקעין מוכר הסביר השבוע כי העובדה שיעלון משלם ארנונה על יחידת הדיור אינה מוכיחה דבר, שכן ארנונה משלמים על שימוש במבנה, בין שהוא חוקי ובין שלאו. לדבריו, יעלון נהנה מהמצב המורכב שנוצר: כיוון שיחידת הדיור נבנתה על שטח ציבורי ולא אושרה כמקובל בוועדה לתכנון ובנייה, הוא לא נדרש לשלם היטל השבחה. כיוון שהנכס לא שייך לו, הוא גם לא נדרש לשלם דמי שימוש. עם זאת, הוא מסכים, בדיוק מאותה הסיבה ייתכן שהפתרון היה שהוא ישלם דמי שכירות, לפחות עד שתיהרס היחידה.

לשאלה מה יעלה בגורל יחידת הדיור אם יבקש יעלון למכור את ביתו, אומר השמאי שהוא לא יוכל למכור את היחידה שכן היא איננה שייכת לו. "את השאלות הקשות צריכים לשאול את משרד הביטחון שלא הורס את המבנה", הוא אומר. גורם בכיר שמעורה בחוקי המינהל וחוקי מקרקעין אומר כי מאזרחים רגילים "עיריית מודיעין דורשת היטל השבחה אפילו עבור תוספת של פרגולה", וכי "המינהל נוהג לדרוש דמי היתר בגובה של מאה אלף שקל לתוספת של חדר בבית ברעות".

מעיריית מודיעין נמסר בתגובה כי "מבנים המוקמים במסגרת הוועדה למתקנים ביטחוניים של משרד הביטחון אינם מחויבים בהיטל השבחה".

בדוברות משרד הביטחון לא הגיבו לשאלה מדוע מאריך המשרד את ההיתר למתקן ביטחוני שלא ממלא את ייעודו ומשמש לצרכים פרטיים, ומסרו כי "מערכת הביטחון הקימה את המתקן למטרת אבטחה בלבד. כל שאלה נוספת בנושא יש להפנות למשרד ראש הממשלה".

דוברו של יעלון מסר כי "השר יעלון נהג על פי החוק ובהתאם להנחיות ואף יזם מטעמו פנייה לרשויות על מנת להסדיר כחוק סוגיות הקשורות לביתו, הנחשב על ידי המדינה למתקן ביטחוני מעצם היותו מאובטח. ברוב המכריע של המקרים, ההתנהלות בביתו של השר יעלון היתה בהנחיית גורמי הביטחון והאבטחה, גם כן בהתאם לחוק, ומבלי שלשר יעלון היתה כל אפשרות להתערב. כל עוד השטח המדובר מוגדר על ידי הרשויות כמתקן ביטחוני, אין אפשרות לעשות שינוי רשמי בייעוד השימוש בו. כשיוחלט על ידי הרשויות לאפשר את העברתו של המתקן באופן רשמי וכחוק לידיו של השר יעלון, יתאפשר לו גם לשלם עליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ