ביקורת בממסד הנוצרי נגד כמרים שהשתתפו בכנס גיוס

במשטרה ביקשו מהיועמ"ש לבדוק תלונות על איומים כלפי חלק מהמשתתפים בכנס. אחד מבכירי הקהילה הנוצרית: "בני העדה ערבים לפני היותם נוצרים"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

הסערה סביב כנס עידוד נוצרים לגיוס לצה"ל ולשירות הלאומי שנערך בחודש שעבר בנצרת ביוזמת משרד הביטחון מסרבת לדעוך. הפטריארך ת'יאופילוס, ראש הכנסייה היוונית אורתודוקסית בארץ הקודש, פרסם בסוף השבוע הודעה רשמית שבה הביע את התנגדותו למעורבות אנשי כמורה בסוגית עידוד הגיוס. לדבריו, הכנסייה כממסד דתי נוצרי, קוראת לבניה להיות "עושי שלום" והקריאה לשירות בצבא מנוגדת לערכיה ואינה מקובלת עליו.

בצעד חריג, קיבל הפטריארך גם את בקשת מועצת הקהילה האורתודוקסית בנצרת ונענה לבקשתה למנוע את כניסתו של הכומר ג'ובראיל נדאף שהשתתף בכינוס למתחם כנסיית הבשורה בנצרת. יחד עם זאת סייג הפטריארך את עמדתו והבהיר שאין מדובר בחרם או עונש לכומר אלא במניעת חיכוך בין הצדדים עד לבירור העניין באופן סופי.

במחוז הצפוני במשטרה פנו בסוף השבוע למשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, וביקשו ממנו לבדוק תלונות על איומים שהתקבלו בתחנת נצרת מגורמים שונים המעורבים בכינוס, ובהם האב נדאף והד"ר עמזי חכים, ראש המועצה הקהילתית אורתודוקסית בנצרת. גם ראש אגף חברה ונוער במשרד הביטחון, חיים בן עמי שארגן את הכנס, פרסם הודעה ובה ביקש לחקור איומים על אישים המעודדים גיוס בקרב בני מיעוטים.

לשכת גיוסצילום: מורן מעיין/ ג'יני

במשטרת נצרת הסבירו כי הפנייה ליועץ המשפטי נועדה לבדוק אם בדברים שפורסמו על ידי הצדדים על רקע המחלוקת בעניין ההשתתפות בכינוס יש בהם הסתה ואם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית. "בשלב הזה, אנחנו פועלים כדי להרגיע את הרוחות בשיחות עם כל הצדדים", אמר מפקד תחנת נצרת, נצ"מ יוסי חמו.

ביום רביעי שעבר דיווח "הארץ" על הסערה סביב הכינוס לעידוד הגיוס לצה"ל בקרב בני מיעוטים ובפרט בני העדה הנוצרית. לכינוס, שנערך ב-16 באוקטובר, הוזמנו עשרות צעירים מכל העדות, בהם מספר גדול של נוצרים מאזור נצרת והסביבה. בכנס השתתפו שני כמרים, הכומר נדאף, והכומר מסעוד אבו חאטום מהעדה הקתולית ביפיע . השתתפותם של שני הכמרים גררה תגובות והודעת חרם על הכומר נדאף. במקביל היו דיווחים על איומים על שני האישים, כולל ברצח.

הכומר נדאף אמר היום (שבת) בשיחה עם "הארץ" כי הוא מכבד את החלטת הפטריארך וימתין עד לבירור העניין. הוא שב והדגיש שהשתתפותו בכינוס אין בה הבעת עמדה בנוגע לגיוס וכי מטרת השתתפותו נועדה להסביר על מצב בני העדה הנוצרית בארץ.

הכומר אבו חאטום פרסם הודעה דומה שבה מסר כי הגיע לכינוס כדי לערוך תפילה קצרה, אך לא ידע את מטרתו. הוא ציין כי הוא מחויב להחלטות של הגופים המייצגים את האזרחים הערבים בישראל. הארכיבישוף אליאס שקור, ראש העדה הרומית-קתולית בישראל, פרסם אף הוא הודעה בסוף השבוע וציין כי הכמרים שבאו לכינוס אינם מייצגים את הכנסייה והממסד הכנסייתי. הוא הבהיר כי לכנסייה אין שום עניין להיות מעורבת בהחלטות הנוגעות לגיוס, וכי בני העדה הם בראש בראשונה ערבים לפני היותם נוצרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ