מד"א מנצל את סמכותו כדי לכפות על גופים פרטיים את שכירת שירותיו

ממידע שהגיע למבקר המדינה וליועמ"ש עולה כי במד"א הכפילו הדרישות לאבטחה רפואית באתרים מסוימים כדי שרק הוא יוכל לבצע אותה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה קיבלו באחרונה מסמכים המעידים לכאורה כי מד"א מנצל את הסמכויות שהוקנו לו בחוק כדי לכפות על גופים פרטיים לשכור את שירותיו כספק אבטחה רפואית. על פי חוק, שר הפנים רשאי לקבוע תקנות הנוגעות לכינוס אסיפות גדולות ואירועים ציבורים. ב-1989 קבע שר הפנים כי כל אירוע שכזה צריך להיות מתואם עם מד"א. לא ניתן לקיים אירוע פומבי מבלי שמד"א יקבע את סדרי הכוחות הרפואיים לאבטחת האירוע: כמה אמבולנסים יוצבו במקום, מאיזה סוג, כמה חובשים, וכיוצא בזה.

מלבד היות הגוף המאשר, מד"א הוא גם ספק - כנראה הגדול ביותר בארץ - לשירותי אבטחה רפואית למגזר הפרטי. אלא שבאחרונה קם לו מתחרה: "איחוד הצלה". בעקבות זאת מצוי הארגון בניגוד עניינים מובנה.

הבעייתיות בכפל תפקידיו של מד"א באה לידי ביטוי, בין היתר, בהילולה השנתית לרחל אמנו בקברה בבית לחם, אירוע שהתקיים בשבוע שעבר. את ההילולה מארגן מדי שנה המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, גוף ממשלתי, ונוכחים בו דרך קבע כמאה אלף איש. ממסמכים שהגיעו ל"הארץ", ושהועברו גם ליועץ המשפטי לממשלה ולמבקר המדינה, עולה כי מד"א הכפיל השנה את הדרישות המקצועיות לאבטחת האירוע, כדי לוודא שרק גוף גדול כמוהו יוכל לזכות במכרז. כך, בעוד שב-2010 מד"א דרש הצבת אמבולנס בודד בהילולה תמורת 4,499 שקל, ב-2012 האמירו הדרישות לניידות חפ"ק, טיפול נמרץ, ותחנה לטיפול באירוע רב-נפגעים בעלות של 14,000 שקל.

קבר רחל. דרישות האבטחה הרפואית הוכפלו השנהצילום: תומר נויברג / ג'יני

למרות זאת, ב"איחוד הצלה" הגישו הצעה זולה יותר, הכוללת את כל הדרישות המקצועיות של מד"א. בארגון הופתעו. מנהל מרחב ירושלים, שלמה פטרובר, שלח מכתב נזעם ליוסי שווינגר, מנכ"ל המקומות הקדושים, ובו ציין: "קיבלתי בתדהמה את החלטתכם שלא לבחור במד"א לאבטחה רפואית בהילולת רחל. האם הגורם שנבחר לביצוע האבטחה הרפואית מחזיק בסד"כ את כל המרכיבים הנדרשים? האם נבחן הניסיון המבצע של הגורם שנבחר באסון המוני? ניהול זירות רבי-נפגעים? האם היתרון המוכח של מד"א נלקח בחשבון לעומת ההפרש הקטן במחיר? אין ספק שלארגון מד"א היתרון המוכח בתחום, בשגרה וחירום. אזעקתו של מד"א רק במקרה של אירוע חירום, עלולה לעלות בחיי אדם".

שווינגר השיב לפטרובר כי "משטרת ישראל היא האחראית על האירוע, והיא הנחתה שאין עדיפות דווקא לארגון כזה או אחר. בזמן שאיחוד הצלה העביר הצעה מסודרת, נאלצתי לרדוף אחרי מד"א לקבל הצעה מסודרת. ביומיים האחרונים שבתי וחזרתי והתחננתי כי תעביר הצעה מסודרת. לצערי, אני לא משופע בעודף תקציבי ומחובתי הראשונה היא לקיים משא ומתן לקבל ההצעה הזולה כמו מול כל ספק העובד עם גורם ממשלתי".

"הארץ" פנה למד"א כדי לקבל את תגובתו ביום שני, 29 באוקטובר, אולם בארגון בחרו שלא להשיב לפנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ