יהדות גרמניה מציגה: תמונת הפוטושופ הראשונה

מתילדה מיינץ ביקשה ב-1919 מתנה - תמונה של בני משפחתה ביחד. המרחק הגיאוגרפי לא איפשר זאת אך צלם מוכשר במיוחד נחלץ לעזרה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

את יום הולדתה ה-80 חגגה מתילדה מיינץ בביתה שבגרמניה. השנה היא 1919, המלחמה הגדולה הסתיימה זה מכבר. נכדה אלפרד נפל בקרב ב-1914, ונכדתה רבקה מתה ממגפת השפעת העולמית ב-1918. לכבוד יום ההולדת הכינו לה בני משפחתה מתנה יוצאת דופן - תמונה של 60 בני המשפחה ביחד.

על הקושי בקיבוץ בני המשפחה שהיו מפוזרים על פני כל גרמניה הם התגברו בעזרת צלם לא ידוע אך מוכשר מאין כמוהו שיצר תמונה פיקטיבית באמצעות עשרות תמונות שחיבר במלאכת מחשבת. את החיתוכים וההדבקות כמעט ולא רואים, במבט ראשון אפשר כמעט להאמין שהמשפחה באמת התקבצה באולם גדול וחגיגי. אם תרצו, זהו אמן הפוטושופ הראשון, עשרות שנים לפני המצאת המחשב. מתילדה מוקמה כראוי במרכז התמונה, יושבת על כורסה וסביבה ילדיה, בני זוגם, נכדיה וניניה. גם מקומם של אלו שהלכו לעולמם לא נפקד והם מופיעים בתמונות ממוסגרות. תמונתו של נכדה אלפרד מונחת על שולחן קטן לפני מתילדה. נכדתה רבקה מופיעה בתמונה התלויה על הקיר שמאחוריה, לצד תמונת בעלה, לזר (אליעזר) מיינץ, שמת גם הוא כמה שנים קודם לכן.

מבין עשרות בני המשפחה שבתמונה נותרה רק אחת מהן בחיים, 93 שנים לאחר הצילום: הילדה עם הסרט בשיער, בפינה הימנית התחתונה של התמונה. זו פלורה (קטיה) שמואלי, כיום בת 101, שמתגוררת בתל אביב. בתה, גילה שמואלי, ערכה מחקר ארוך שנים על תולדות המשפחה והצליחה למפות כמעט את כל אחד מהמצולמים בה. התמונה החריגה הזו מספרת את סיפורה של משפחה עתיקה ומבוססת בקהילה היהודית במאה הסוערת שעברה על היהודים בגרמניה. הסיפור הגיע לאחרונה למערכת "יקינתון", עיתון קהילת יוצאי מרכז אירופה (ארגון הייקים). "התמונה היא חלק מהניסיון להעביר את המורשת הייקית באמצעות סיפורים אנושיים", אומרת דבורה הברפלד, מנכ"לית הארגון.

בני משפחת מיינץ, בתמונה הפיקטיבית שיצר הצלם

בתמונה יש ייצוג לשתי משפחות, שתיהן מהוותיקות והמכובדות של יהדות גרמניה - משפחת מיינץ מפרנקפורט ומשפחת מיכאל מהמבורג. על משפחת מיינץ יודעת שמואלי לספר כי אחד מאבותיה מופיע במסמכים כבר מהמאה ה-16, כ-340 שנים לפני התמונה. "הם היו קפדניים במצוות אבל גם פטריוטים גרמנים עם ראש פתוח", אומרת שמואלי.

כמו משפחות יקיות רבות אחרות הצליחו רוב בני המשפחה להימלט עוד לפני השואה בשנות ה-30. הם התפזרו לאנגליה, אוסטרליה, ארה"ב וארץ ישראל. אבל לא לכולם האיר המזל. אוסקר מיינץ, בנה של מתילדה, האדם עם המבט החודר והזקן המחודד במרכז חלקה השמאלי של התמונה, נרצח בטרזינשטט. טרגדיה פקדה גם את אחותו, רינה זולצבכר ובני משפחתה (שורה ראשונה למטה, משמאל), שנהרגו בעת הפצצה גרמנית על לונדון בימי הבליץ.

להערכת שמואלי, בישראל לבדה מתגוררים כיום מאות אנשים שהם צאצאים ישירים למצולמים בתמונה. היא מספרת שלבתו של אחד מנכדי מתילדה המופיע בתמונה - הד"ר מקס מיכאל, שהיה שנים רבות רופא עור בירושלים - יש כבר קרוב ל-40 נינים. "זה היה דור של אופטימיות", היא אומרת על המצולמים, "הם היו הראשונים שיצאו מהגטו של פרנקפורט באמצע המאה ה-19. ב-1919 הם כולם נושמים לרווחה שהמלחמה והמגפה נגמרו. למרות הקשיים הרבים של חיים במדינה מובסת ומרוששת, הם ציפו לילדיהם עתיד טוב בתוך גרמניה. זה כמובן לא האריך ימים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ