בג"ץ הוציא צו נגד המשך בניית בית בדרום הר חברון על סמך מידע שגוי

עמותת "רגבים" עתרה בטענה שבניית הבית עומדת להסתיים והוא מהווה "סיכון ביטחוני". כשהובהר כי הבית נבנה ב-1993, ביקשה למחוק את העתירה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שופט בג"ץ אליקים רובינשטיין הוציא צו ביניים על סמך מידע שגוי בעתירה של עמותת רגבים והורה לאסור על משפחה פלסטינית להתגורר בבית שבו היא חיה מאז 1993. ההחלטה תוקנה רק בעקבות התערבות עורך דין, ובשבוע שעבר עמותת רגבים, הפועלת למניעת השתלטות גורמים זרים על משאבי הקרקע והסביבה בישראל, אף ביקשה למחוק את עתירתה.

ב-13 באוגוסט ביקשה העמותה מבג"ץ להוציא צו ביניים נגד המשך בנייתו בלא היתרים של בית בכפר אל-דיראת בדרום הר חברון ומניעת אכלוסו. המבנה בנוי על אדמות פרטיות, אך בעתירה נטען כי בשל הקרבה לכביש הוא "סיכון ביטחוני" ו"נמצא בשלבי בנייה סופיים". עם זאת, המבנה נבנה בתחילת שנות ה-90 (ההערכה הכללית בגדה היתה שהודות למו"מ עם ישראל, האיסורים על בנייה פלסטינית יבוטלו). מאז 1993 חיים בו 17 בני משפחת אל עדרה - שלושה אחים, נשותיהם, ילדיהם ואמם.

למשפחה לא היה מושג שהוגשה עתירה משום שעורך הדין מטעם עמותת "רגבים", בועז ארזי, לא כלל אותה ברשימת "המשיבים". לעתירה קדמו מכתבים של רגבים לרשויות בדרישה להרוס את המבנה. ב-21 באוגוסט מסר פקח המינהל האזרחי למשפחה צו הפסקת עבודה, שעליו חתום "קרלוס". לדברי בני המשפחה, הוא אמר להם כי "המתנחלים שמו עליכם עין".

בני משפחת אל עדרה בביתם, שהוגדר "סיכון ביטחוני"צילום: ארגון תעאיוש

המשפחה פנתה לעורך הדין איתי מק, שבאמצע ספטמבר גילה במקרה באתר רגבים שהוגשה עתירה נגד בניית הבית "המהווה סכנה ביטחונית... לנוסעים היהודים בכביש", ושב-28 באוגוסט נתן השופט רובינשטיין צו ביניים האוסר על המשך בניית המבנה ואכלוסו, תוך היסמכות על המידע המוטעה. בהחלטה מצוין שמזכירות בית המשפט "ניסתה להשיג את תגובת המשיב 4 (יו"ר המועצה) ללא הצלחה".

עו"ד מק ביקש מבית המשפט לצרף את המשפחה כמשיבים לעתירה וכתב שהטענות הכלולות בעתירה התבססו על תצפיות חלקיות על הבית בחודש שבו המשפחה החליפה סורגים בכמה חלונות וסיידה את הקירות החיצוניים. המדינה, שבהתחלה לא התנגדה לצו ביניים נגד אכלוס המבנה, הודתה בתשובה חדשה כי הבית קיים זה שנים. בעקבות התערבות עו"ד מק, הורה רובינשטיין ביום חמישי שעבר למחוק מהחלטתו את "האי אכלוס" ולהותיר רק את האיסור על המשך הבנייה. רגבים מצדה ביקשה למחוק את העתירה.

לשאלת "הארץ" אם בית המשפט לא אמור לדרוש מהעותרים לצרף כמשיבים את נשוא העתירה ענו מהנהלת בתי המשפט כי "אכן הכלל הוא שיש לצרף מי שנפגע, וככל שהדבר לא נעשה מתחילה, ניתן גם לעשותו במהלך הטיפול בעתירה כפי שקורה לעתים". לפני כחודש השופטת דפנה ברק-ארז סירבה להוציא צו ארעי בעתירה דומה של רגבים משום שהעותרים "לא עמדו בחובה החלה (עליהם) להביא את דבר הגשת העתירה לצדדים הרלוונטיים העלולים להיפגע מקבלתה", כניסוח השופטת.

מהמינהל האזרחי נמסר כי אין זה נכון שהפקח אמר לבני משפחת עדרה את המשפט המיוחס לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ