הסודאנים באשדוד כתבו לשכניהם: אל תתמכו בבחירות במי שרוצים לגרש אותנו

היחסים בין 2,000 הסודאנים לוותיקי רובע ב' בעיר רוויים מתח, אבל לא אלימים. לפני כמה ימים עשו המהגרים האפריקאים ניסיון לקדם שכנות טובה

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

תושבי רובע ב' באשדוד קיבלו השבוע מכתב בלתי צפוי, לקראת הבחירות הקרובות לכנסת ולרשויות המקומיות, בשנת 2013. לא פעילים פוליטיים ולא מועמדים בפריימריז במפלגות שלחו את המכתב, אלא שכניהם בשכונה – המהגרים הסודאנים. הם מבקשים מהוותיקים לתבוע מהמעומדים בבחירות לתמוך במתן מקלט הוגן למהגרים מאפריקה.

לפני כשנה וחצי הוצתה כניסה לדירה מהגרים ברובע ב'. בחקירת המשטרה נותרה הסיבה למעשה בלתי ברורה. לפני כשלושה חודשיים הפגינו תושבי הרובע הוותיקים במרכז המסחרי, וקראו להוציא את המהגרים האפריקאים מהרובע. לדברי תושב ברובע, "היו אמירות חריפות. הילדות מפחדות להסתובב בחוץ. המתח קיים באוויר, אבל לא היו מעשי אלימות קיצוניים. הדעה הרווחה ברובע היא נגד המגורים שלהם. יש לפליטים חנויות ברובע".

כאלפיים סודאנים ואריתראים מתגוררים באשדוד. הם מוגדרים במשרד הפנים מהגרי עבודה, ורובם קבעו את מושבם ברובע ב' בעיר. היחסים בין הוותיקים ברובע לסודאנים ידעו עליות ומורדות – אבל בעיקר מורדות. בתגובה לטענות הוותיקים שהם מפחדים לצאת בלילה לפארקים, עונים מהמהגרים שנטפלים אליהם ללא סיבה.

לפני כמה ימים כתבו חברי הקהילה הסודאנית מכתב לשכניהם היהודים. "היינו שמחים לא להיות בישראל, היינו רוצים לחזור למדינתנו ולהיות שם עם משפחתנו. ברגע שישוב הביטחון והשקט אל המדינה שלנו, נעזוב את ישראל ונחזור הביתה", כתבו.
הסודאנים מפרטים במכתב את כינויי הגנאי שהרשויות בישראל הצמידו להם - "איום דמוגרפי", "סרטן", "פושעים" - ומבקשים מתושבי הרובע להצטרף למאבקם ולהצביע בבחירות למעומדים שיכירו בהם כפליטים ולא ישלחו אותם בחזרה לאזורי המלחמה בארצם.

הפגנה נגד מהגרים אפריקאים באשדודצילום: אילן אסייג

אלי שליו, מ"מ יו"ר הוועד של רובע ב', מספר כי "קיבלנו מכתב, שמבקש שבמערכת הבחירות הקרובה ברשות המקומית ובכנסת לא נצביע למעומדים שייאבקו בהם. יש לנו ברובע אלפיים מסתננים בערך. חלק מהתושבים מפחדים ללכת בלילות במקומות חשוכים ובפארקים. אין לנו בעיה עם מי שמגודר פליט, אבל הרוב פה הם מסתננים לא חוקיים. יש מתיחות ברובע. המכתב ששלחו לא ישנה משהו ביחסים".

שייח עדין אוסמן, מהסודאנים שכתבו את המכתב, חושב שצעד הזה עשוי להוליד שכנות טובה. "אני גר באשדוד", אמר, "כתבנו את המכתב כי רצינו להסביר לשכנים למה באנו לפה, ושאנחנו לא יכולים לחזור לסודאן בגלל המלחמות. אנחנו רוצים לספר להם על כל מה שעברנו. אני חושב שהמכתב יעזור לשיפור היחסים עם השכנים היהודים".

סניף אמנסטי בישראל סייע לקהילה הסודאנית. לדברי שני סוקול, דוברת אמנסטי ישראל, "הסודאנים עברו אצלנו הדרכה בנושא זכויות אדם. המטרה היתה להפוך אותם לפעילים למען זכיותיהם. המכתב הוא הפעילות שיזמו, כדי להעלות את מודעות של הסביבה לסיפור שלהם ולהתקרב לאוכלוסייה הישראלית".

במשטרת אשדוד אומרים שאין אירועים חריגים ברובע. גם במוקד העירוני באשדוד לא התקבלו קריאות על אלימות. עם זאת התקבלו במוקד תלונות של תושבי הרובע על שתייה בשעות הלילה ורעש. אחד התושבים אמר ל"הארץ": "התלונות הרבות היו על רעש, בגלל שתיית אלכוהול בקבוצות גדולות".

בעקבות זאת החליטה עיריית אשדוד לשלוח פקחים רבים יותר לרובע, לחזק את תחושת הביטחון של התושבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ