בשל מחסור בתקציב: 6,000 ניצולי שואה שאושרה בקשתם לא יקבלו סיוע

בשל מחסור של 20 מיליון שקלים הפסיקה הקרן לרווחת ניצולי שואה לקבל פניות חדשות מניצולים. משרד האוצר: הקרן לא מנהלת את התקציב כראוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקרן לרווחת ניצולי השואה, שהוקמה על ידי ניצולי שואה ולמענם ב-1991, הפסיקה השבוע לקבל פניות חדשות מניצולים לסיוע כספי – בשל מחסור תקציבי של 20 מיליון שקלים במימון בקשות שכבר התקבלו ואושרו. בעקבות ההפסקה, 6,000 ניצולי שואה שכבר אושרה בקשתם לא יקבלו סיוע חיוני הדרוש להם.

במשרד האוצר מאשימים את הקרן שאינה יודעת לכלכל את תקציביה כראוי. הקרן מתוקצבת ברובה על ידי "ועדת התביעות" (60%) – ועדה של יהודי אמריקה המטפלת בכספי ניצולי השואה - ומתרומות (10%), אך 30% מתקציבה בא ממשרד האוצר.

הגירעון התקציבי של הקרן נפער ב"ערוץ המענקים", שנועד לתמיכה בניצולים. בערוץ זה מקבלים הניצולים סיוע והשתתפות בהוצאות רפואיות שאינן סובלות דיחוי: טיפולי שיניים, רכישת משקפי ראייה, מכשירי שמיעה, חיתולים, מכשירי אורתופדיה ועוד.

הערוץ מיועד לניצולים במצב הכלכלי הקשה ביותר, ובשל כך הקריטריונים לקבלת הסיוע נוקשים: רק ניצול שואה שהכנסתו הכוללת (לרבות קצבאות, רנטות, פנסיות וכו') אינה גדולה מ-8,158 שקלים בחודש יכול לקבל החזרי הוצאות בעד הטיפולים הנדרשים, בסיוע שגובהו הממוצע הוא 3,300 שקלים.

השנה הספיק תקציב ערוץ המענקים למימון בקשות של 9,100 ניצולי שואה. 6,000 בקשות נוספות אושרו, אך הן אינן משולמות בשלב זה. עלותן נאמדת ב-20 מיליון שקלים, כסכום הכסף החסר. מעתה לא יתקבלו בקשות נוספות.

הפגנת ניצולי השואה מול משרד ראש הממשלה, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

כספי ערוץ המענקים באו מתקציב ממשלתי, שהופחת בשנה האחרונה בכ-14 מיליון שקלים – מכ-46 מיליון בשנת 2011 ל-32 מיליון ב-2012. 10 מיליון שקלים נוספים הועברו לקרן ב-2012, כחוב של האוצר משנת 2010.

סיוע אחר שבא מהאוצר הוא תקציב לשעות טיפול סיעודי. תקציב זה לא השתנה ב-2012 בהשוואה ל-2011 וגובהו 70 מיליון שקלים. התקצוב הכולל של הקרן בשנת 2012 הוא 131 מיליון שקלים. בשנת 2010 היה 170 מיליון שקלים.

באוצר מנמקים את ההפחתה בתקציב ערוץ המענקים בחתימה על הסכם עם קופות החולים, שלפיו יינתנו הנחות על תרופות לניצולי השואה היישר באמצעות הקופה. לפיכך, טוענים באוצר, הקרן אינה זקוקה עוד לתקציב החזרי כספים על תרופות.

בקרן טוענים, לעומת זאת, כי ככל שחולפות השנים המדינה מכירה בזכאותם של עוד ועוד ניצולי שואה לקבל סיוע. ניצולים שלא עמדו בקריטריון לקבל סיוע כי הכנסתם היתה גבוהה מהרף זכאים כעת לקצבה. בה בעת, טוענים בקרן, הניצולים מזדקנים וחל גידול משמעותי בצורכיהם, שגורר גידול בדרישות הסיוע מהקרן.

"כבר בתחילת השנה הערכנו שייחסר כסף", אומר מנכ"ל הקרן, רוני קלינסקי. "פנינו לוועדת הרווחה של הכנסת, שיצאה בקריאה מפורשת לראש הממשלה ולשר האוצר להחזיר מענקים. אבל בפועל לא קרה כלום. לאחרונה העברנו עדכון על המחסור של 20 המיליון. זה גודל המחסור כרגע – עם עצירת הבקשות. בשל פניות חדשות מתווסף כל יום מחסור נוסף של חצי מיליון שקלים".

"תמיד יש יותר צרכים מכסף", אומר בתגובה פקיד באוצר בשיחה עם "הארץ". "ככה זה בביטחון, בחינוך, וכך גם בנוגע לקשישים וגם לניצולי שואה. זו דרך העולם".

לדברי הפקיד, "המחויבות העיקרית של המדינה כלפי ניצולי השואה היא בקצבאות שסך תקציבן הוא 2.5 מיליארדי שקלים. בנוסף לזה, המדינה תומכת כלכלית – במסגרת תקציב תוספתי – בארגונים שפועלים לרווחת הניצולים. גם סל השירותים הזה גדל בחמש השנים האחרונות מ-30 מיליון שקלים ל-215 מיליון".

באוצר מאשימים את הקרן במצב שנוצר. "הם צריכים לדעת לכלכל תקציב לשנת תקציב שלמה", אומר הפקיד באוצר. "שיפעלו נכון כדי שיישאר תקציב. לקרן יש אחריות לחלוקת הכספים. אנחנו אלה שמעניקים לה תמיכה, אבל האחריות היא על הקרן".

עוד נמסר ממשרד האוצר כי "המשרד תומך מתקציבו, במסגרת סל השירותים, במוסדות ציבור הפועלים למתן סיוע לניצולי שואה. מטרת התמיכה היא עזרה סוציאלית, כלכלית ורפואית. הקרן עצמאית באופן חלוקת כספי הסיוע וגובה הסיוע, בכפוף למבחני התמיכה, ככל גוף נתמך אחר. עליה לכלכל את צעדיה, בשים לב לסכומי התמיכה ולצורך להעניק סיוע לכל מי שזכאי לכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ