המבקר הורה לעכב הסכם בין האוצר לעיריית י-ם מחשש שכספי דיור ציבורי לא יגיעו ליעדם

שפירא מעכב את פירוק פרזות, חברה ציבורית העוסקת בדיור ציבורי, מחשש שכספים שהצטברו בקופתה לא ישמשו לצרכי הנזקקים לדיור. העירייה והאוצר: עמדתנו זהה לעמדת המבקר - הכספים יגיעו ליעדם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מבקר המדינה, יוסף שפירא, מעכב את פירוקה של חברת פרזות, חברה ציבורית העוסקת בירושלים. בפגישה שקיים שלשום עם נציגים מעיריית ירושלים ומשרד האוצר מתח ביקורת על המדינה והעירייה והביע חשש שהכספים שהצטברו בקופת החברה לא יגיעו ליעדם - דיור ציבורי לנזקקים.

חברת פרזות היא בבעלות משותפת של הממשלה ועיריית ירושלים. בשנתיים האחרונות מקדמים ניר ברקת, ראש העירייה, ורשות החברות הממשלתיות את פירוק החברה. בעיריית ירושלים טוענים שמשרד האוצר הפעיל לחץ רב על העירייה להסכים לפירוק ואף איים באי העברת "מענק הבירה", שניתן לירושלים מתוקף היותה בירה.

כמו אצל חברות רבות של הדיור הציבורי, בשנים האחרונות הצטברו בקופת פרזות עשרות מיליוני שקלים ממכירת דירות לדיירים. הכסף, שסכומו מוערך היום בכ-130 מיליוני שקלים, היה צריך להתחלק, לפי ההסכם, בין העירייה למשרד האוצר. אתמול היה צריך להיחתם ההסכם בין הצדדים. מאגר הדירות של החברה אמור לעבור לניהול חברת עמידר.

פעילים למען דיור ציבורי בירושלים, שלשוםצילום: אמיל סלמן

בפגישה שזימן שלשום מבקר המדינה עם נציגי רשות החברות ועיריית ירושלים, הביע תרעומת ואמר שיש חשש שהכספים שיוצאו מקופת פרזות לא יושבו לרכישת דירות או לסיוע לחסרי דיור. המבקר ביקש לדחות את חתימת ההסכם ב-21 יום כדי לבחון מחדש את שאלת השימוש בכספים, כדי שלא ייכנסו לתקציבים השוטפים למימון סעיפים אחרים.

מבקר המדינה החל לבדוק את הדבר בעקבות פניות חוזרות ונשנות של מאיר מרגלית, חבר מועצת עיריית ירושלים (מרצ) וחבר דירקטוריון פרזות. לטענת מרגלית, הגופים המעורבים בפירוק - העירייה, משרד האוצר ומשרד השיכון - אכן התחייבו להעביר את הכסף ל"דיור ציבורי", אך לא בהכרח ל"זכאי הדיור הציבורי".

לדברי מרגלית, "דיור ציבורי זה מונח רחב מאוד שכולל גם זוגות צעירים וסטודנטים. אנחנו אומרים שהכסף הזה צריך ללכת לזכאים, לנזקקים ביותר, ולא לסטודנטים. אני רוצה שהכסף הזה יגיע למשפחות הכי מסכנות בעיר".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עמדתנו זהה לעמדת מבקר המדינה, בכך שיש לוודא כי כל כספי חברת פרזות ישמשו לזכאי דיור ולא למטרות אחרות. ההסכם שעתיד להיחתם מבטא את האינטרס הציבורי של זכאי הדיור ואין בכוונת העירייה, משרד האוצר ומשרד השיכון לעשות שימוש בכספי הפירוק שלא למטרה זו".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לבקשת המבקר, רשות החברות הממשלתיות נאותה לדחות את החתימה על ההסכם ב-21 יום, כדי שהמבקר יוכל להשלים בדיקה קצרה וממוקדת בנושא העברת הכספים לצורכי הדיור הציבורי. נציין כי הדיונים והעבודה בנושא חברת פרזות נמשכו למעלה מארבע שנים. אחד התנאים הבסיסיים לקידום התהליך היה שהכסף ישמש לצורכי דיור ציבורי".

ממשרד השיכון נמסר כי המשרד התעקש בדיונים שכל הכספים יועברו לפרויקטים של דיור ציבורי ושמלאי הדיור הציבורי בעיר יגדל בעקבות ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ