המדינה טענה בבג"ץ: תשלום לאברכים נועד לצמצם פערים

הבוקר התקיים דיון בעתירה על אפליית סטודנטים בשל ההטבות הניתנות לאברכים. השופטת נאור: ההיגיון אומר שאם לא תתן כסף לאדם הוא יהיה חייב לעבוד"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

החלטת הממשלה להמשיך לשלם הבטחת הכנסה לאברכים נזקקים נועדה "לצמצם את הפער בין האוכלוסייה החרדית לשאר פלחי החברה הישראלית" - זהו לב התשובה שהגישה המדינה לעתירה שהתבררה הבוקר (שלישי) בבג"ץ, נגד ההטבה שניתנת לאלפי אברכים נזקקים ונשללת מנזקקים שאינם חרדים.

טענתה העיקרית של המדינה היא  כי ההחלטה מהווה "מנוף לשינוי חברתי-תרבותי המכוון להגביר את השתלבות האברכים הנזקקים בשוק העבודה". השופטת מרים נאור מתחה ביקורת על הדברים ושאלה: "איך העובדה שנותנים לאדם כסף מקרבת את השתלבותו בשוק העבודה? ההיגיון אומר שאם לא תתן לו כסף, הוא יהיה חייב לעבוד". בתום הדיון שקלו השופטים להעביר את התיק להרכב מורחב.

עו"ד אורלי ארז לחובסקי, המייצגת את העותרים יחד עם עו"ד גלעד ברנע, אמרה בדיון כי החלטת הממשלה להמשיך ולשלם את הגמלה "עוקפת את פסק הדין של בית המשפט הנכבד הזה ועושה אותו פלסתר". מנגד, נציגת המדינה עו"ד חני אופק, אמרה כי יש לאחד את התיק עם העתירות העומדות נגד הפטור לחרדים משירות צבאי משום שמדובר ב"תהליכים דומים" של השתלבות חרדים במשק. העותרים מתנגדים למהלך.

סטודנטים מפגינים בירושלים נגד חוק האברכים, לפני כשנתיים צילום: אמיל סלמן

בינואר 2011 עתרו כמה גופים - המרכז הרפורמי לדת ומדינה, התאחדות הסטודנטים, חדו"ש, נאמני תורה ועבודה, אומ"ץ, ישראל חופשית והתנועה המסורתית - לבטל הסדר חדש המאפשר את המשך תשלום הגמלה לאברכים. ההסדר התקבל תקופה קצרה לאחר שבג"ץ פסל את המשך התשלום לאברכים שמפלה סטודנטים נזקקים באוניברסיטאות. שופטי בג"ץ כבר מתחו ביקורת על ההסדר החדש כשבדצמבר אשתקד הוציאו צו על תנאי המורה למדינה להשיב מדוע יימשכו התשלומים.

לפי החלטת הממשלה, האברכים יוכלו להמשיך לקבל את התשלום שנפסל, למעט הוראה שלפיה בשנה החמישית הגמלה תופחת ל-75% והאברך יוכל לעבוד במקביל ללימודים חלקיים. בתום שנה זו יופסק תשלום הקצבאות. הגבלות אלה לא חלות על אברכים מעל גיל 29, שמהווים כמעט 80% ממקבלי הקצבאות כיום.

לטענת העותרים, ההסדר החדש מפלה נשים, בני דתות אחרות, זרמים אחרים ביהדות וסטודנטים שמהם נשללת הקצבה בזמן לימודיהם. כמו כן, הוא מפלה את כל מקבלי הבטחת הכנסה על פי חוק הבטחת הכנסה בכך שמאברכים המקבלים קצבה לא נדרש להראות מיצוי כושר השתכרות לצורך קבלת הקצבאות, אלא להיפך - נאסר עליהם לעבוד ועליהם ללמוד בכולל יום מלא. עוד הם טוענים, כי ההסדר לא  מעוגן בחקיקה אלא רק בהחלטת ממשלה ובסעיף תקציבי, על סך 110 מיליון שקל לשנה. לדבריהם, לא ייתכן שסעיף תקציבי יקבע הסדר שמנוגד לקביעה בחקיקה (חוק הבטחת הכנסה).

בעוד העותרים טוענים כי זהו הסדר עוקף בג"ץ, המדינה תטען כי זהו "שינוי משמעותי" מההסדר שנפסל וכי יש להקצות כמה שנים עד שתתברר השפעתו. לפי עיקרי הדיון שהגישה המדינה, "טרם הספיקה ההחלטה על תכליותיה להכות שורש וגלים". המדינה גורסת כי כבר כעת יש צמצום במספר האברכים הנתמכים (10,039 כיום, אלף פחות מאשר לפני שנתיים), ובשיעורם של אלה מהם שגילם עולה על 29.

האם ההטבה לחרדים מקדמת את השוויון בישראל? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ