מנהיג הרפורמים: ישראל אינה משקפת את עולם הערכים של יהודי ארה"ב

ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית, טוען כי הקיטוב והמחלוקות בעניינים של דת ומדינה יוצרים התנתקות חמורה בין יהודי אמריקה לישראל

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב סבור שיהודי ארצו "מפחדים לדבר על ישראל" בגלל הקיטוב והמחלוקת שדיונים אלה מעוררים בקהילות השונות. התוצאה, לדבריו, היא "התנתקות מהסוג החמור ביותר".

הרב ריק ג'ייקובס, שהחל לשמש כמנהיג הרפורמים לפני חצי שנה, טוען שהמחלוקות בענייני דת ומדינה, בהם מאסרה של יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, שנעצרה לאחר שהתעטפה בטלית ושרה ברחבת הכותל, גורמות לכך ש"יהודי ארה"ב אינם רואים בישראל מדינה המשקפת את עולם הערכים שלהם".

ג'ייקובס אמר את הדברים ל"הארץ" בעצרת הכללית של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה, המתקיימת השבוע בבולטימור שבמדינת מרילנד. ג'ייקובס הוא המנהיג הדתי הראשון, וגם הרפורמי הראשון, שנבחר לשמש "מרצה אורח" ונתפש כעוגן רוחני של הכינוס.

ריק ג'ייקובס (משמאל)צילום: URJ

"ההגדרות של יהדות אמריקה בנוגע למושג 'פרו-ישראלי' הולכות ומצטמצמות", אמר ג'ייקובס. "יש לנו דעות ברורות ונחרצות לגבי מה לגיטימי ומה לא. התוצאה היא שהמעגל של האנשים הנכללים במושג 'אנחנו' הולך ומצטמצם, וזה מאוד מצער. ישנה קהילה רחבה שאכפת לה מישראל, אבל לא בפרמטרים הצרים שמשורטטים על ידי העולם היהודי המאורגן".

"זה נכון במיוחד בקרב צעירים", הוא אומר, "שמבחינתם אין דבר כזה שאי אפשר לדבר על משהו. אנחנו חייבים ליצור מצב שגם צעירים יוכלו לדון על ישראל, גם אם השקפותיהם אינן תואמות את עמדותינו".

ג'ייקובס, העומד בראש התנועה הדתית-יהודית הגדולה ביותר באמריקה - ולמעשה בעולם - סבור שישראל חייבת להעריך מחדש את החיבור בין דת למדינה, "כדי שליהודים לא אורתודוקסיים יהיו הזדמנויות זהות ליהודים אורתודוקסיים". הוא סבור שצריך לפתוח בדיאלוג מחודש על השליטה האורתודוקסית בישראל, גם אם ישנן בעיות אחרות העומדות על סדר יומה של המדינה: "עשרות שנים אנחנו אומרים לעצמנו שבגלל נושאים קיומיים כמו איראן, צריך לדחות את הדיון על דת ומדינה. אני לא מזלזל באתגרים הגדולים האלה, כמובן, אבל קיים גם אתגר פנימי לא פחות משמעותי הנוגע ללבה של המדינה ולאופייה".

ג'ייקובס מקווה לגייס למערכה של הפעלת לחצים על ישראל בנושא זה גם את הפדרציות היהודיות, ששיתוף הפעולה בינן לבתי הכנסת ומוסדות דת אחרים הולך וגדל. "פעם הפדרציות ראו בנו כספומטים. הם אמרו – בואו נעשה אירוע, נגיש עוף מכובס, ניתן למישהו כבוד ואז אנשים יתנו לנו כסף. אבל זה כבר לא עובד ככה". לדבריו, האמונה הדתית והפעילות הארגונית של יהדות ארה"ב נמצאות בסיכון. "עכשיו מוטלת עלינו חובה לדמיין את עצמנו מחדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ