המאבק המתיש למימוש האהבה עם העובדת הזרה

המדינה מסרבת להכיר בזוג מעורב בטענה שהקשר ביניהם הוא של עובדת ומעסיק. "שאלו אותי בלשכה 'למה אתה לא יכול לקחת ישראלית?'"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

השיחה עם יגאל ורדי, תושב בני ברק בן 63, נפתחה בקול אנחה כבדה. "אין לי איך לתאר בכלל את מסע הייסורים שמעבירים אותי", אמר. "אלה דברים שלא ידעתי שקיימים במדינה שלי". לאחרונה הודיעה רשות ההגירה לוורדי כי זוגתו מסרילנקה, שתוקף הוויזה שלה תם, לא תזכה למעמד בישראל כבת זוגו, כיוון שלטענת הרשות הקשר ביניהם הוא של עובד ומעסיק. עקב כך נדרשה זוגתו לעזוב את הארץ.

לפני שנה וארבעה חודשים הכיר ורדי את זוגתו - סיסיליה ויליגודה - שהגיעה למסרילנקה לפני ארבע שנים לעבוד בארץ כחוק. השניים התאהבו ועברו להתגורר יחד, אך אז פגה הוויזה של ויליגודה. הם ניגשו ללשכת משרד הפנים בבני ברק בניסיון להסדיר את מעמדה החוקי כידועתו בציבור.

"בלי בושה שאלו אותי בלשכה ‘למה לך? למה אתה לא יכול לקחת ישראלית?'", סיפר ורדי, "שאלו אותי למה אני עושה את זה כאילו פגעתי בציפור נפשם". עוד סיפר כי "הזהירו אותי שהיו להם כבר מקרים כאלה שנגמרו בדמעות, שהגבר חזר וסיפר איך האשה עשקה אותו. פקידות ממונות על אשרות, יושבות מולי ומזהירות אותי במי להתאהב".

יגאל ורדי וזוגתו סיסיליה ויליגודה. "הספר '1984' קטן ליד מה שמשרד הפנים עושה" צילום: ניר קידר

לבסוף הגיע מכתב חתום מרשות ההגירה: "בקשתך נבחנה במשרדנו שבמטה הרשות ב והוחלט לסרבה". הרשות נימקה את החלטה בכך ש"משימוע שנערך עמכם התרשמנו כי מדובר בקשר עובד ומעסיק. כמו כן לא נמצאו הוכחות וראיות מספקות על כנות ואמיתות הקשר". ויליגודה לפיכך התבקשה לעזוב את ישראל בתוך שבועיים.

"דורשים ממני להוכיח כנות? מי שמע כדבר הזה? חיטטו לי בכל החיים. שיעקרו לי את הלב ויראו אם יש בו כנות", הוא אומר. "הסברתי להם שוב ושוב שאני אוהב אותה, שאני אדם מבוגר עם סוכרת, שאנחנו בני זוג, שאני מסתכל קדימה על המשך חיי ורוצה מישהי לבטוח בה, שיהיה לה אכפת ממני ולי ממנה, שמצאתי.

"אני לא מבין בכלל מה משרד הפנים מתערב לי בחיים הפרטיים, דורש ממני להביא מסמכים, ‘להוכיח כנות'. רוצים לראות שאנחנו יחד? בואו אלינו הביתה, תשאלו את השכנים, ואז תחזרו ותאמרו שאני שקרן, אבל לבוא ולדרוש ממני להוכיח כנות?". לדבריו, "אתה צריך לבוא לעשות שימועים כמו אחרון הפושעים מהדרגה הנמוכה ביותר, שואלים אותה ואותך למה אתם רוצים להיות יחד ואחר כך בודקים אתכם, אם אתם אכן ‘אמינים'. שואלים אותי מה היא אוהבת לאכול".

בין היתר, ועל פי הנוהל הפנימי של המשרד, נדרשו השניים להראות "הוכחות לקשר ולחיים משותפים". "דרשו שאביא תמונות שלנו יחד, שאשלח מכתבים של אנשים שמכירים אותנו יחד. הבאתי שלושה מכתבים מאנשים ואז דרשו עשרה, הבאתי תמונות מאירוע שהיינו בו יחד בחתונה של הבת של חבר שלי. גם זה לא הספיק".

"כל פעם דרשו עוד משהו", מספר ורדי, "פיזרו דברים באוויר רק כדי שיוכלו לדחות אותי. מילא אם הייתי מקבל רשימה מסודרת, מה צריך להיות משקל המכתבים שמוכיחים כנות. פשוט מתעללים בבן אדם".

בין היתר נדרש הזוג להביא ראיה לחשבון בנק משותף, אבל "אף בנק לא פותח חשבון משותף עד שהיא לא רשומה בדרכון כידועה בציבור שלך", ממשיך ורדי, "השלטונות פשוט מוציאים לך את הקישקע. שאלתי למה, למה? למה זה כל כך קשה? אני מתבייש לחזור על התשובה שקיבלתי: ‘אתה לא מבין שאתה נותן לה מעמד. אנחנו רק רוצים לעזור לך, רק רוצים בטובתך'. מתנהגים אלי כאילו אני ילד שצריך להניא אותו מטעות שתעלה לו ביוקר. אדם שבפברואר יהיה בן 64, נולד בארץ, שירת בצנחנים, אזרח במדינתו. זה המשרד של אלי ישי (שר הפנים, ט"נ). מתנהגים אלינו כמו שמתנהגים לכל הזרים.

"הספר ‘1984' קטן ליד מה שהמשרד הזה עושה לאנשים", טוען ורדי, "זו התנהלות של המשטרים הטוטליטריים הכי גרועים".

מרשות ההגירה והאוכלוסין נמסר בתגובה כי "הרשות אינה נוהגת לפרשן תשובות רשמיות לציבור באמצעות כלי תקשורת. לבני זוג, כל בני זוג שבהם אחד מהם אינו ישראלי ומבקש מעמד בישראל, נערכים שימועים תקופתיים לבדיקת כנות הקשר ביניהם, שעל בסיסם יוחלט אם לאשר את המשך ההליך לקבלת מעמד או לאו. באם לבני הזוג שאלות בנוגע למקרה המסוים שלהם, עליהם לפנות ללשכת רשות האוכלוסין באזור מגוריהם ולקבל הסבר מפורט לנסיבות הבקשה שלהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ