חוב למכולת הוביל לעיקול רישיון והידרדרות כלכלית

דווקא לאחר הסדרת חובות קודמים, הגיע מכתב דרישה לתשלום 2,100 שקלים וטרף את הקלפים. "שלילת הרישיון מקשה עלי מאוד להשיב את החוב"

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

דוד מדיוני, ראש רשות הגבייה והאכיפה הלוא היא ההוצאה לפועל, עומד חסר אונים מול החוק המחייב אותו לעקל רישיונות נהיגה של חייבים. הוא מתאר בגילוי לב כמה קשה המטלה הזאת לביצוע, לא מבחינה טכנית כי אם מבחינה נפשית. גם בהוצאה לפועל יודעים היטב, שברבים מהמקרים שלילת רישיון משמעה גם שלילת יכולתו הפוטנציאלית של החייב להשיב את החוב, ופגיעה כלכלית ונפשית קשה נוספת. אבל זה החוק כרגע, והחייבים, הם ממשיכים לחיות בתוך הסיוט הזה.

200 אלף רישיונות נשללים בשנה, מיליון חייבים בסך הכל נכנסים בסטטיסטיקה הזאת של שלילה או איום עתידי בשלילה - מספר בלתי נתפש. אחד מהם הוא אורן. כדי לא לפגוע בילדיו הוא מבקש שלא נפרסם את שם משפחתו. חמישה ילדים הביא לעולם עם רעייתו, ורגע לפני שאני שואלת איך הרשו לעצמם ללדת שוב ושוב כשהמצב הכלכלי קשה כל כך, הוא מבהיר שהמשבר החל בעיצומו של ההיריון האחרון. עד אז עבדו שניהם, ופירנסו יפה את ילדיהם.

המשבר הכלכלי של אורן מדגים יפה את הידרדרות המהירה שחווים כל כך הרבה זוגות בישראל מרגע שאחד מבני הזוג לא עובד. חסרונה של משכורת אחת, או חיים של חודשים ספורים ללא משכורת כלל, בגלל מעבר בין עבודות, יוצרים כדור שלג מסוכן.

אורן. לא מסוג האנשים שישאירו חוב ויברחו צילום: ניר קידר

אורן עבד ב"אגן כימיקלים" באשדוד, עבודה קבועה מסודרת, הכנסה של 6,000 שקלים בחודש. כתושב העיר לוד הוא נזקק לרכבו כדי להגיע יום יום לעבודה. אך יום אחד עבר הרכב תאונה והושבת. אורן התקשה מאוד להגיע לעבודה, והחליט לעזוב ולחפש מקום עבודה קרוב יותר. רצה הגורל, ורגע אחרי שעשה את הצעד, אשתו פוטרה מעבודתה בחברת טלפונים בלוד.

החודשים הספורים של חוסר ודאות כלכלית נתנו מיד אותותיהם בשטח. ראשונה היתה הארנונה. הבנק לא כיבד את הוראת הקבע לעירייה. אחר כך לחברת הטלפון. אורן הפך עולמות בניסיון לסדר הכל. הוא עבד בעבודות ניקיון, גם אשתו, ועבר להשתמש בכרטיס נטען לחשמל בבית, כדי שלא יעמוד לעולם בסכנת ניתוק. אדם אחראי אורן, לא איש של חובות. אלא שהחובות המשיכו להצטבר.

כל התהליך הזה התרחש על פני תקופה של לא יותר משנה. במהלך השנה הזאת מצא עבודה כמלגזן במחסן של חברה גדולה לא רחוק מלוד. כדי להצליח לשלם את החובות הוא פנה להוצאה לפועל בבקשה לבצע איחוד תיקים ולפרוס לו אותם לתשלומים. בהוצאה לפועל הסכימו ואורן משלם כל חודש 350 שקלים, עד לכיסוי החוב. עם העבודה החדשה ועבודות הניקיון של אשתו הם היו יכולים לגמור עם הסיפור הזה, אלא שאז הופיעה פתאום ההודעה על עיקול רישיון הנהיגה שלו. מתברר שצ'ק של כמה מאות שקלים לסופרמרקט חזר מזמן והגיע לעורך הדין של החברה, שאינו מוכן לאיחוד התיקים ודורש את התשלום מיד. החוב, כולל ריבית והוצאות, מגיע ל-2,100 שקלים.

אותו עורך הדין דרש להטיל על אורן את כל הסנקציות הקיימות בחוק, ואלה אכן הוטלו. "עם הסנקציה שאומרת שאני לא יכול לטוס לחו"ל, אני חי בלי שום בעיה", אומר אורן, "ממילא לא אוכל להרשות לעצמי לנסוע לחו"ל. אבל שלילת הרישיון מקשה עלי מאוד להשיב את החוב".

המלכוד של אורן נורא. הוא הרי עובד כמלגזן, וללא רישיון הוא לא יכול לנהוג וממילא לא להחזיק בעבודה הזאת ולא להחזיר את חובותיו. בניסיון לתקן את הנעשה פנה אל רשם ההוצאה לפועל בבקשה להשיב לו את הרישיון, אולם הצד השני מתעקש: 2,100 שקלים עכשיו או כלום. הבוס של אורן לא מפטר אותו בינתיים, אבל לא יוכל להחזיק בו לאורך זמן אם אינו מבצע את עבודתו, והוא גם משלם לו פחות מהרגיל כרגע. אורן משתכר עכשיו 4,000-4,500 שקלים לחודש, ועם שעות נוספות הוא מצליח להגיע לכ-5,000 שקלים. אם מורידים מזה 2,000 שקלים שכר דירה, את התשלום החודשי של החוב ואת התשלומים השוטפים עם חמישה ילדים בבית, אפשר להבין כמה הכל דחוק. הוסיפו לזה את סכנת הפיטורים בגלל הרישיון, ובכלל אי אפשר לישון בלילה.

"אם אני אקבל את הרישיון, אוכל לעבוד יותר והשכר שלי יעלה", אומר אורן. "היום סך כל החובות שלי עומד על 50 אלף. אם ארוויח יותר אני לא אשלם רק את הסכום החודשי שנקבע לי אלא אוסיף עוד, כדי לסגור את החוב מהר. אבל איך שלא תסתכלי על זה, אין לי כרגע 2,100 שקל לשלם מיד. לא צפינו את הבום הזה. היה לי חיסכון, אבל נבלע על ידי החובות. עורך הדין אומר שאו שאשלם או שאמצא ערב צד ג'. אבל מי ייתן לי ערבות?"

אפשר לשפוט את אורן על החלטות לא נכונות שקיבל, אבל אי אפשר לקחת ממנו את חריצותו, את האחריות שהוא עומס תמיד על כתפיו, לא בוחל בשום עבודה. הוא לא מסוג האנשים שישאירו חוב ויברחו. הוא רק נמצא כרגע בסיטואציה שבה הוא צריך קצת תמיכה, בטח שלא עוד חומה בדמות שלילת הרישיון. חובות צריך לשלם, זה ברור, אלא שכרגע נראה כי בפני המערכת יש שתי ברירות: האחת ללכת לקראתו, להשיב לפחות את הרישיון ולאפשר לו לעשות כל שביכולתו כדי לעמוד מחדש על הרגליים. והשנייה, לאבד אותו כמו שאבדו רבים אחרים שנאלצים להכריז פשיטת רגל, וכך איש לא יראה שקל מהחוב ואורן ומשפחתו יהפכו לנטל על מערכת הרווחה והקצבאות. ברור שהאופציה הראשונה פועלת לטובת כולם.

מרשות האכיפה והגבייה נמסר בתגובה כי "החלטת הרשמת בעניינו של אורן קובעת שאם אינו יכול לשלם כרגע 2,100 שקל, הוא רשאי להגיש תצהיר עם מסמכים המעידים על הצורך ברשיון, ובקשתו תידון שוב".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ