תוכנית השר סער לתקצוב בתי ספר לפי שיעור המתגייסים יוצאת לדרך

שיטת התגמול היא חלק מהסכם "עוז לתמורה". במערכת החינוך הערבית מבקרים בחריפות את המהלך, בטענה שזהו אמצעי אפליה נוסף

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ביקורת במגזר הערבי על תוכניתו של שר החינוך גדעון סער לתגמל כספית צוותי הוראה בבתי ספר על סמך אחוזי גיוס לצה"ל ושירות לאומי. באחרונה נשלח לכל מנהלי התיכונים מכתב שפורטה בו שיטת תגמול חדשה, על פי מודל בן ארבעה מרכיבים: "לימודי, ערכי-חברתי, שיפור בהישגים לימודיים ושיפור בהישגים חברתיים-ערכיים".

בין המדדים השונים שייבחנו מעתה: זכאות לתעודת בגרות והצטיינות בה, מניעת נשירה, קליטת תלמידי חינוך מיוחד ועוד. אחד הסעיפים הבולטים נוגע לתגמול כספי על סמך "מדד השירות למדינה" – אחוז המתגייסים לצה"ל או המתנדבים לשירות לאומי-אזרחי.

במערכת החינוך הערבית מבקרים בחריפות את המהלך, בטענה שזהו אמצעי אפליה נוסף. שיטת התגמול היא חלק מהסכם "עוז לתמורה", שנחתם עם ארגון המורים העל-יסודיים באוגוסט 2011. באחד הסעיפים נקבע תגמול לעובדי הוראה בגין הישגי בית הספר, ואילו אופן התגמול גובש בשנה שעברה על ידי משרד החינוך, משרד האוצר והארגון. בתום שנת הלימודים הנוכחית יוענקו לראשונה כספים לצוותי הוראה בחטיבות העליונות, גם באלה שטרם הצטרפו לרפורמה.

לדברי מוחמד חיאדרי, יושב ראש ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, "זו החלטה שאינה במקומה. תגמול צריך להיות רק על סמך הישגים פדגוגיים. מה הקשר בין גיוס לצה"ל לבין בתי ספר?". לדבריו, "המשמעות הברורה של התגמול היא אפליה. הרעיון נברא כדי להפלות בתי ספר ערביים, וגרוע מכך – זו אפליה מוסווית". חיאדרי הבהיר כי "לא מקובל עלינו ונתנגד בכל תוקף להחלטה. לא נקבל סעיף שמפלה בתי ספר ערביים".

סער (מימין) והרמטכ"ל גנץצילום: מוקי שוורץ

באשר לעובדה ששירות לאומי-אזרחי יתוגמל גם הוא כשירות צבאי, טוען חיאדרי כי "החברה הערבית, ובראשה ועדת המעקב העליונה, מתנגדת לצעד. אם יש רצון שהחברה הערבית תשרת את הקהילה, יש להפריד את הנושא ממשרד הביטחון. במצב הנוכחי מדובר בצורה אחרת של שירות צבאי, ורוב החברה הערבית מתנגדת לכך ואינה מקבלת את הדבר".

בעקבות פניות של מנהלי בתי ספר ערביים, שיגר ח"כ אחמד טיבי מרע"ם-תע"ל מכתב לשר החינוך סער. "התברר לי כי לצד קריטריונים חשובים כמו חינוך מיוחד ומניעת נשירה והישגי לימודים, נקבע כי גיוס לצבא או שירות לאומי הוא קריטריון המזכה את בתי הספר ב-20% מהבונוס", כתב טיבי. "זה קריטריון לא שוויוני, המרחיב את הפער הקיים בלאו הכי בין בתי ספר יהודיים לבתי ספר ערביים, ועל פניו זו אפליה ברורה נגד מורים ובתי ספר תיכוניים ערביים שתלמידיהם אינם משרתים בצבא. אבקש לשקול מחדש את העניין ולבטל את מדד הגיוס".

ח"כ אחמד טיבי

במסמך שנשלח ממשרד החינוך למנהלים מפורטת שיטת התגמול. בין היתר מוסבר בה, כי המרכיב הלימודי והמרכיב הערכי-חברתי ממלאים, כל אחד בנפרד, 50% מהמשקל הכולל בבחינת הנתונים. בעוד שבחלק הערכי-חברתי, מרכיב קליטת תלמידי החינוך המיוחד, למשל, הוא 10% ומרכיב הקרבה לבגרות של אלה שאינם זכאים לה הוא 15%- מדד השירות למדינה ממלא 40% מנפח הקטגוריה. 

עוד מובהר במסמך כי לצד "שיעור גיוס לשירות צבאי, אזרחי או לאומי גבוה", יתוגמלו בתי ספר בהמשך גם על סמך מצטרפים למכינות קדם צבאיות ומתנדבים לשנת שירות. הרעיון מאחורי התגמול הוא "מתן הכרה ציבורית ופרסים כספיים לצוותים של בתי הספר שפעלו בדרכים מיטביות ושיפרו את הישגי תלמידיהם ביחס לשנה קודמת בתחומים הלימודיים, החברתיים והערכיים יותר מבתי ספר אחרים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בהתאם למודל מענקי ההצטיינות (תגמול דיפרנציאלי) שגובש, כל מגזר נמדד ביחס לעצמו. בהתאם לכך ימדדו בתי הספר הערבים כשבתוך המגזר יינתן ניקוד גבוה יותר לבתי הספר על הישגים חברתיים-ערכיים, ביניהם שיעור גבוה של מתגייסים לשירות לאומי".

מארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ולשוויון בין יהודים לערבים, נמסר בתגובה כי "אין ספק שהצעד הזה יעמיק את הפערים בין תלמידים יהודים וערבים. תקציבי מערכת החינוך, שמתוקצבים ממילא בצורה מפלה כפי שנחשף לאחרונה בדו"ח של בנק ישראל, אינם יכולים להיות מותנים בשירות צבאי או אזרחי, במיוחד כאשר מדובר בשירות התנדבותי באופיו. נושא השירות האזרחי נמצא במחלוקת עמוקה בחברה הערבית, שידועה היטב למשרד החינוך, ולכן על הממשלה לפתוח בהידברות עם המנהיגות הערבית לבניית מנגנון מוסכם של התנדבות רחבה של צעירים ולא להשתמש בשירות האזרחי במתכונתו הקיימת ככלי להרחבת פערים ולביסוס אפליה".

יוזמה מוצדקת או עוד דרך להפלות את הערבים? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ