ראש עיריית חיפה זועם: סטודנטים הפגינו נגד הלחימה בעזה

עשרות סטודנטים הפגינו באוניברסיטה. יונה יהב: "ניצול ציני של הזכות הטבעית לחופש הביטוי כדי לקדם גופי טרור היא חציית גבול"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עשרות סטודנטים ערבים קיימו היום בצהריים (חמישי) עצרת באוניברסיטת חיפה בגנות תקיפות צה"ל ברצועת עזה. העצרת כמעט גלשה לפסים אלימים לאחר שסטודנטים יהודים שעמדו במקום קראו בגנות החמאס ועודדו את כוחות צה"ל והמבצע נגד החמאס.

אחד הסטודנטים שהשתתפו בעצרת, נעמאן אבו ערב, סיפר בשיחה ל"הארץ" כי ההחלטה לקיים עצרת מחאה נגד הפעולה הצבאית התקבלה אתמול (רביעי) בערב, לאחר שישראל התחילה במבצע הצבאי: "ההחלטה היתה לקיים עצרת שקטה ולא אלימה, אפילו בלי סיסמאות קולניות. המסר שלנו הוא ברור - לעצור את התוקפנות ושפיכת הדמים בשני הצדדים".

אבו ערב הכחיש בתוקף פרסומים לפיהם המפגינים קיימו דקת דומייה לזכרו של רמטכ"ל חמאס שחוסל אתמול אחמד ג'עברי: "לא היה ולא נברא. יש המנסים להסיט נגדנו. זה התחיל בפרסום בפייסבוק, וכמה כלי תקשורת בחרו לצטט את זה כעובדה. אנחנו נגד תוקפנות באשר היא ולא באנו כדי להנציח את זכרו של פעיל כזה או אחר". בשל המתיחות הרבה הוזנקו לאוניברסיטה כוחות משטרה גדולים מחשש לעימות, אולם בסופו של דבר העצרת התפזרה בשקט.

סטודנטים מפגינים נגד המבצע באוניברסיטה העברית בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש עריית חיפה יונה יהב פנה במכתב חריף לנשיא האוניברסיטה, עמוס שפירא, ותבע שהנהלת האוניברסיטה תפעל בכל האמצעים, על מנת שלא לאפשר לגורמים קיצוניים ושליליים לנהל תעמולה בין קירות המוסד האקדמי. "הדבר אינו הולם את רוחה של חיפה, השואפת לדו-קיום, סבלנות והידברות", כתב יהב, "אמת, טוב אם תונהג במוסדות החינוך מדיניות של דמוקרטיה וחופש ביטוי לזרמים ועמדות פוליטיות וחברתיות מגוונות. ניצול ציני של זכות טבעית זו, על מנת לקדם תורתם של גופי טרור המקדשים רצח ילדים ואזרחים חפים מפשע, הינו חציית גבולות האנושיות והטעם הטוב".

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה כי "הנהלת האוניברסיטה נוקטת ותנקוט בכל צעד חוקי העומד לרשותה בכדי למנוע כל פרובוקציה בשטחה. מדובר בהתכנסות שנערכה ללא אישור האוניברסיטה. מספר מצומצם של סטודנטים ערבים התכנסו, כאשר מולם התקהלו סטודנטים יהודים והדבר הסתיים כעבור מספר דקות".

בתל אביב, בחיפה ובירושלים יתקיימו הערב עצרות מקומיות של פעילי חד"ש נגד המשך הלחימה. תנועת חד"ש קוראת לציבור להצטרף להפגנות שיתקיימו ברחבי הארץ. לדברי ח"כ מוחמד ברכה, "נתניהו מייצר עוד סיבוב במעגל הדמים למען אינטרסים פוליטיים ציניים. הוא מספסר בדמו של העם הפלסטיני ומביא להסלמה העלולה לגבות קורבנות ישראלים. נתניהו מתכוון לקבוע סדר יום מלחמתי לקראת סוף הקדנציה שלו כראש ממשלה, וגם לקראת ההצבעה על קבלת פלסטין לאו"ם. האיש הזה מסוכן מכדי להישאר ראש ממשלה״.

בכמה ישובים בצפון, בהם סכנין, התקיימו היום אחר הצהריים עצרות מקומיות של פעילי בל"ד והתנועה האיסלאמית נגד המשך הלחימה בדרום. המפגינים קראו בין היתר לקהילה הבינלאומית להתערב למען הפסקת התוקפנות הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ